طبیعت و محیط زیست

‘سوپ پلاستیک’در آب های استرالیا

نوشته شده توسط سرویس طبیعت علمنا

به تازگی نتایج تحقیقی در استرالیا نشان می دهد که ۳۵ میلیارد قطعه پلاستیک “قابل رویت” در آبهای استرالیا وجود دارد.
فعالان زیست محیطی هم بر اساس نتایج این تحقیق خواستار اقدام فوری دولت و مردم برای مقابله با خطر بطری و کیسه های پلاستیکی و ذرات پلاستیکی (قطعات پلاستیکی کوچکتر از یک میلی متر) شده اند.
این فعالان این موضوع را “مشکل بحران ساز” برای سلامت انسان و زیست بوم دانسته اند و هشدار دادند که آلاینده های ریز و میکروسکوپی وارد چرخه غذایی انسان شده اند.
برای همین هم بحث ممنوع کردن ریزدانه های پلاستیکی (microbead) که در محصولاتی مثل خمیردندان و صابون های مایع و شامپو به کار می روند دوباره مطرح شده است.

ریزدانه های پلاستیکی

ریزدانه های پلاستیکی که در محصولاتی مثل خمیردندان یا شامپوهای مایع بکار می روند برای این است که سلول های مرده را با سایش از پوست جدا کنند یا پاره شوند و مواد داخل خود را روی پوست رها کنند تا پوست نرم تر و شفاف تر شود.
برخی منتقدان معتقدند که هیچکدام از این دو مورد با استفاده از ریزدانه های پلاستیکی محقق نمی شوند، این ریزدانه ها نرم تر از آن هستند که باعث ریزش سلول های مرده پوست شوند و برای اینکه پاره شوند هم به فشاری احتیاج دارند که هنگام شستشو به آنها وارد نمی شود.
اما این ریزدانه ها از تمام صافی ها و فیلترهای آب رد شده و وارد چرخه غذایی انسان ها و حیوانات می شوند.

هایدی تیلور مدیر یک انجمن غیر انتفاعی محیط زیستی و مدیر کارگروه مقابله با ضایعات دریایی دولت استرالیا می گوید: “بدترین آلودگی های محیط زیست در حال حاضر و آینده”، یکی از ساده ترین راه حلها را دارد؛ “تغییر رفتار بشر.”

منبع: بی. بی. سی

درباره نویسنده

سرویس طبیعت علمنا

دیدگاه شما چیست