علوم پایه

رکورد جدید در سرعت انتقال اطلاعات

نوشته شده توسط سید محمد حسین خلیلی

یک رکورد جدید برای سریع‌ترین نرخ انتقال اطلاعات بین یک فرستنده و گیرنده توسط محققان در انگلیس ثبت شد. میزان این سرعت ۱.۱۲۵ ترابایت در ثانیه با استفاده از یک سیستم ارتباط نوری بوده است. برای مقایسه، این مقدار حدود ۵۰ هزار برابر پهنای باند انگلستان است.
سیستم‌های مخابرات نوری امکان انتقال فوق‌العاده سریع را با ارسال پالس‌های نوری از طریق فیبرهای نوری به جای استفاده از جریان الکتریکی؛ را ایجاد می‌کند. به صورت ساده این نمونه دستگاه‌ها شامل یک آل ای دی هستند که سیگنال‌های الکتریکی را به نور تبدیل می‌کنند و یک دریافت کنند آن‌ها را به سیگنال الکتریکی
محققان در این پروژه، با استفاده از ۱۵ کانال اقدام به ارسال داده کرده‌اند، هر کدام از این کانال‌ها حامل اطلاعات در یک طول‌موج متفاوت بود. زمانی که سیگنال‌های به مقصد می‌رسند، آن‌ها را ترکیب می‌کنند و به دریافت‌کننده‌ای با پهنای باند بزرگ برای پردازش می‌دهند.
جزئیات این کار در ژورنال ساینتفیک ریپورت منتشر شده است، اما دست‌یابی به این رکورد در سرعت به زودی تأثیری در سرعت دانلود ما نخواهد داشت؛ زیرا این روش هنوز تجاری نشده است و تا تجاری شدن و استفاده گسترده از آن برای بهبود سرعت اینترنت زمان زیادی مانده است.
امیدوار هستیم به زودی بتوانیم از این روش‌های انتقال سریع استفاده کنیم.

درباره نویسنده

سید محمد حسین خلیلی

دیدگاه شما چیست