آخرین اخبار

تولید نانوکامپوزیت‌های مبدل حرارت به الکتریسیته

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

دانشگاه سمنان و شرکت نانو نافذ پیشرو کویر نانوکامپوزیت‌های مبدل حرارت به الکتریسیته تولید کردند…

محقق دانشگاه سمنان با همکاری شرکت نانو نافذ پیشرو کویر در یک طرح مشترک تحقیقاتی مواد نانوکامپوزیتی را در مقیاس آزمایشگاهی تولید کرده‌است که می‌تواند در تجهیزات مربوط به تبدیل انرژی حرارتی به انرژی الکتریکی مورد استفاده قرار گرفته شود و بازده آن‌ها را افزایش دهد.
این قطعات نانوکامپوزیتی در صنایع فولاد، خودروسازی و صنعت برق کاربرد دارند.
هزینه‌های بالای استخراج و همچنین آلودگی‌های زیست‌محیطی ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی، موجب کاهش تمایل به استفاده از این نوع سوخت‌ها شده است. ازاین‌رو، بشر به دنبال راه‌های جدید جهت تولید ارزان انرژی است. از آنجایی‌ که انرژی الکتریکی یکی از پاک‌ترین انرژی‌ها محسوب می‌شود، تلاش‌های بسیاری به‌منظور تبدیل انرژی‌های دیگر، از قبیل انرژی گرمایی، به این نوع انرژی صورت گرفته است.
مهندس فریبا مشتاقی، با اشاره به روند رو به اتمام منابع سوخت‌های فسیلی گفت: «با توجه به نقش حیاتی تولید انرژی برای یک کشور، تأمین آن با تولید مواد ارزان‌قیمت و فرایند تولید ساده، احساس می‌شود. ازاین‌رو هدف این طرح تولید مواد ترموالکتریک ارزان با بازدهی بالا از طریق پیچیدن یک پلیمر رسانا به دور مواد معدنی و تولید یک نانوکامپوزیت بود که بتواند انرژی حرارتی را به الکتریسیته تبدیل کند.»
وی در ادامه افزود: «مواد ترموالکتریک قادرند از گرمای اتلافی، الکتریسیته تولید کنند. این قطعات نانوکامپوزیتی، کوچک، سبک، محکم و فاقد صدا و حرکت هستند. همچنین طول عمر زیاد، قابلیت تکرارپذیری بالا و زیست سازگاری از دیگر خصوصیات این نانو کامپوزیت‌هاست.»
با قرار دادن تجهیزات ترموالکتریکی شامل این نانوکامپوزیت‌ها در اگزوز و صندلی اتومبیل، ضمن خنک کردن آن‌ها، بخشی از برق لازم برای اتومبیل تأمین می‌شود. همچنین با استفاده از این نوع مواد در ساعت مچی و شارژر گوشی همراه، می‌توان حرارت بدن را به الکتریسیته تبدیل کرده و برق مورد نیاز آن‌ها را فراهم نمود. به‌کارگیری این نانوکامپوزیت‌های ترموالکتریک در سیستم‌های خنک‌کننده‌ی یخچال‌های کوچک، نظیر یخچال‌های درون خودرو را می‌توان از کاربردهای دیگر این مواد عنوان کرد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست