آخرین اخبار

غربالگری سه سرطان عمده در سراسر کشور

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

در آستان روز جهانی مبارزه با سرطان، غربالگری سه سرطان عمده در سراسر کشور آغاز می شود…

دکتر علی مطلق، رییس اداره سرطان معاونت بهداشت از غربالگری سه سرطان عمده در کشور یعنی سرطان های پستان، روده بزرگ و دهانۀ رحم در کشور خبر داد.
دکتر علی مطلق در آستان ۱۵ بهمن ماه که روز جهانی سرطان نامگذاری شده است گفت: تشخیص زودهنگام و غربالگری این سه بیماری در ۴ شهرستان در حال پایلوت است که ۳ تا ۶ ماه دیگر در سراسر کشور اجرایی می شود.
وی افزود: اداره سرطان در سه حوزه امسال اقداماتی در خصوص مبارزه با سرطان انجام می دهد. اقدام افزایش آگاهی مردم در قالب پویش ملی مبارزه با سرطان است که سه سال در همه دانشگاه ها اجرا شده و امسال هم اجرا می شود.
رییس اداره سرطان دومین اقدام را تبیین چارچوب سند ملی کنترل عوامل خطر سرطان اعلام کرد و بیان داشت: این سند نهایی شده و از سازمان های خارج از وزارت بهداشت هم نظرخواهی انجام خواهد شد و به زودی منتشر می شود.
وی ادامه داد: در خصوص درمان سرطان ها هم با همکاری معاونت درمان در صدد توسعه مراکز تیپ های یک تا سه سرطان هستیم.
مطلق افزود: برای تیپ یک بالغ بر ۱۳۱ مرکز طراحی و در حال ساخت هستند که ورود این مراکز به این عرصه موجب می شود بیمارانی که در سطح یک شناسایی می شوند در سطح دو در این مراکز درمان شوند.
وی همچنین از مطالعات ساخت ۳۷ مرکز سرطان تیپ ۲ و ۱۳ مرکز سرطان تیپ ۳ با مشارکت بخش خصوصی خبر داد و گفت: تفاهمنامه ها دراین خصوص امضا شده و ظرف ۳ سال آینده کمبودهای دسترسی به این مراکز مرتفع می شود.

منبع: ایمنا

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست