آخرین اخبار

کشف ۴ گونه جانوری جدید در خلیج فارس

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

دکتر ولی‌ا… خلجی پیربلوطی عضو هیأت علمی دانشگاه شهرکرد موفق به کشف ۴ گونه جدید از جورپایان در سواحل خلیج فارس و دریای عمان شد…

  دکتر ولی‌ا… خلجی پیربلوطی عضو هیأت علمی دانشگاه شهرکرد (تنها متخصص جورپایان (Isopoda) دریایی ایران) در تحقیقات اخیر خود بر روی سخت‌پوستان خلیج فارس و دریای عمان توانست چهار گونه جدید از جورپایان را کشف و به دنیای علم معرفی نماید.
این گونه‌ها عبارتند از: Atarbolana makranensis، Cymodoce waegelei، Heterodina qeshmensis و Cymodoce delvarii.
دکتر خلجی بهره‌گیری از  روش‌های جدید ریخت‌شناختی مانند میکروسکوپ الکترونی (SEM) و همچنین روش‌های مطالعه مولکولی و آنالیزهای تبارشناسی (فیلوژنی) را از ویژگی‌های مطالعات این اکتشاف‌ها عنوان کرد.
لازم به ذکر است جورپایان به عنوان یک گروه از سخت‌پوستان نقش بسیار مهمی در چرخه‌ غذایی جانوران در محیط‌ های دریایی دارا هستند، بدون حضور این جانداران زیست بوم‌های دریایی در معرض خطر قرار می‌گیرد، همچنین از آنجا که شناسایی گونه‌های جانوری اکوسیستم‌ها اساس مطالعات بعدی محققین می‌باشد، بدون شناسایی فون جانوری یک منطقه نمی‌توان برای حفاظت از این جانوران برنامه‌ریزی نمود، لذا این اکتشافات کمک بسزایی به حفظ تنوع زیستی، چرخه غذایی و اکوسیستم دریایی خواهد کرد.
گفتنی است دکتر ولی ا…خلجی پیربلوطی تا کنون توانسته ۱۵ گونه جدید جانوری را کشف و شناسایی نموده و در مجلات معتبر جانور شناسی دنیا منتشر و در موزه های تاریخ طبیعی جهانی به ثبت برساند. وی در حال حاضر در مطالعات  فون جورپایان غرب اقیانوس هند، سواحل مکران، سواحل امارات، عمان و کویت همکاری دارد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست