فضا و نجوم

کشف سیاره فراخورشیدی با آسمان آبی رنگ

نوشته شده توسط مریم فخیمی

گروهی از ستاره‌شناسان موفق به کشف سیاره فراخورشیدی شدند که همانند زمین آسمان آبی‌ رنگی دارد. این سیاره تقریبا هم‌اندازه نپتون است و حدود ۱۰۰ سال نوری با زمین فاصله دارد.
سیاره GJ 3470b کوچکترین سیاره فراخورشیدی است که برای بررسی جوّ آن از قانون پراکندگی رایلی استفاده کرده‌اند. این قانونی است که باعث آبی‌رنگ دیده شدن آسمان زمین می‌شود. در حالی که تصور میشد جوّ این سیاره ابری و مه آلود است، اندازه گیریها نشان میدهد که جوّ این سیاره زیر لایه‌ای از غبار که نور آبی را پراکنده میکند، غنی از هیدروژن است. در واقع آسمان در این سیاره آبی رنگ است. همچنین این سیاره به دور ستاره کوتوله سرخی میگردد و در هر گذر میزان بیشتری از نور آن را مسدود میکند که باعث شد این سیاره به راحتی قابل شناسایی باشد.
زمانی که یک سیاره از مقابل ستاره مادری خود عبور می‌کند تغییراتی در نور دریافتی از این ستاره به وجود می‌آید. اگر مدار سیاره دقیقا در مقابل ستاره تراز باشد، زمانی که گذر رخ می‌دهد، پژوهشگران می‌تواند با استفاده از طول موج‌های دریافتی، اطلاعاتی از ترکیبات جوّ و اندازه سیاره بدست آورند.
سیاره فراخورشیدی GJ 3470b توسط گروهی از ستاره‌شناسان رصدخانه جهانی لاس کامبروس کشف و جوّ آن مورد بررسی قرار گرفت. این گروه با استفاده از تلسکوپ های کوچک (۱ و ۲ متری) این سیاره را مورد بررسی قرار دادند. همچنین این تیم برای تکمیل کردن دادهها از تلسکوپ یک و نیم متری کویی‌پر در آریزونا نیز استفاده کردند.
در طی سال‌های گذشته، محققان توسط تلسکوپ‌های بزرگ زمینی یا فضایی به دنبال شناسایی ترکیبات جوّ چندین سیاره فراخورشیدی کوچک بودند، اما به دلیل اینکه اغلب این سیارات ابرهایی دارند که جوّ را می‌پوشاند، نمی‌توانستند به طور دقیق ترکیبات جوّ سیاره را شناسایی کنند.
شبکه تلسکوپ جهانی لاس کامبروس (LCOGT.net) یک مجموعه خصوصی تحت مدیریت وین روسینگ است. هدف این رصدخانه، ساخت یک شبکه جهانی از ۴۰ تلسکوپ روباتیک است که رویکرد آموزشی و علمی دارد. این تلسکوپ‌ها در ۷ نقطه مختلف از نیمکره شمالی و جنوبی قرار دارند که می توانند هر جرم آسمانی را به دقت مورد بررسی قرار دهد. این رصدخانه جهانی شامل تلسکوپهای دو متری هالیکلا در ایالت هاوایی آمریکا، تلسکوپ یک متری دررصد خانه مک دونالد تگزاس، سه تلسکوپ یک متری در ساترلند آفریقای جنوبی و رصدخانه اینتر-آمریکن سرو تولولو در شمال شیلی و تلسکوپ‌های رصدخانه‌های استرالیا و تنریف درجزایر قناری است.

درباره نویسنده

مریم فخیمی

دیدگاه شما چیست