آخرین اخبار

برگزاری اولین کنفرانس ملی مهندسی فناوری اطلاعات مکانی

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

اولین کنفرانس ملی مهندسی فناوری اطلاعات مکانی در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی برگزار می گردد…

معاون پژوهشی و فناوری دانشکده مهندسی نقشه برداری دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی گفت: مطالعات پایه انجام شده در سطح وزارتخانه ها و سازمان های مختلف گویای آن است که بیش از ۸۰ درصد اطلاعات مورد نیاز نظام برنامه ریزی و اجرایی این نهادها، دارای ماهیت مکانی هستند.
به گزارش روابط عمومی، دکتر محمد کریمی اظهار کرد: امروزه داشتن اطلاعات دقیق، بهنگام و ساختاریافته به عنوان ابزار اصلی ایجاد دانش و دانایی، در تمام سطوح خرد و کلان تصمیم گیری ضروری است.
وی افزود: در حال حاضر در حوزه فناوری اطلاعات، یک شاخه تخصصی با عنوان ‘فناوری اطلاعات مکانی’ مطرح شده و به سرعت کاربرد آن در زمینه های مختلف رو به گسترش است.
کریمی خاطرنشان کرد: اهمیت تولید، مدیریت و بکارگیری مفید و موثر این اطلاعات در حل مسائل کشور در بخش هایی از برنامه چهارم و پنجم توسعه نظام جمهوری اسلامی ایران، تحت عنوان توسعه پایگاه های داده مکان محور و توسعه زیرساخت داده مکانی، مورد توجه قرار گرفته است که به عنوان نمونه می توان به تصویب سند فرابخشی منظومه ملی اطلاعات مکان محور مصوب هیات وزیران در سال ۱۳۸۵ اشاره کرد.
وی با یادآوری اینکه دانشکده مهندسی نقشه برداری دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی اخیرا از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان قطب علمی کشور در زمینه نقشه برداری انتخاب شده است، گفت: این دانشکده با پشتوانه قوی علمی و تجربیاتی که در اعضای هیات علمی دانشکده وجود داشت، اقدام به تاسیس قطب علمی «مهندسی فناوری اطلاعات مکانی» کرده است.
دبیر اجرایی اولین کنفرانس ملی مهندسی فناوری اطلاعات مکانی برگزاری این همایش را در راستای اهداف پژوهشی، آموزشی و اجرایی قطب علمی مهندسی فناوری اطلاعات مکانی در دانشگاه صنعتی خواجه نصیر عنوان کرد.
وی در مورد این همایش تخصصی که قرار است ۲۹ و ۳۰ دی ماه سال جاری به میزبانی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی برگزار شود، گفت: برگزاری همایش با هدف ایجاد بستری برای ارائه و تبادل نظر در رابطه با موضوعات روز کشور به نحوی که بیشترین حجم از صاحب نظران و متخصصان در آن شرکت داشته باشند، ضروری به نظر می رسد.
کریمی، ایجاد بستری برای گردهمایی، ارائه و تبادل نظر در رابطه با نوآوری ها و پژوهش های علمی در مهندسی فناوری اطلاعات مکانی، ارائه دستاوردهای جدید علمی متخصصان دانشگاهی در دو بخش تئوری و کاربردی، ارائه نظرات کاربران اعم از بخش های دولتی و تشکل های حرفه ای و صنفی و مهندسان مشاور نقشه و اطلاعات مکانی و اشاعه فرهنگ پژوهش در زمینه علوم مهندسی نقشه برداری را از مهمترین اهداف برگزاری این همایش برشمرد.
به گفته وی، کنفرانس ملی مهندسی فناوری اطلاعات مکانی در چهار محور اصلی ژئودزی (علم زمین سنجی)، فتوگرامتری (عملیات اندازه گیری روی عکس)، سنجش از دور و سیستم اطلاعات مکانی برگزار می شود.
دبیر اجرایی اولین کنفرانس ملی مهندسی فناوری اطلاعات مکانی همچنین از برگزاری کارگاه های آموزشی با موضوعات روش های بصری سازی (Visualization) داده ها در GIS فراگستر، تکنولوژی لیزر اسکنرها و کاربردهای آن، مدل سازی سه بعدی اشیا با استفاده از تصاویر و اطلاعات مکانی مردم گستر و شبکه های اجتماعی مکان مبنا در روزهای برگزاری کنفرانس خبر داد.
کریمی آخرین مهلت برای ارسال مقاله و ثبت نام در این کنفرانس را ۳۰ آذرماه اعلام کرد و گفت: علاقمندان به کسب اطلاعات بیشتر درباره جزییات برگزاری و ثبت نام در این کنفرانس می توانند به نشانی اینترنتیncegit۲۰۱۶.kntu.ac.ir مراجعه کنند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست