علوم پایه گزارش تصویری

پشت صحنه CERN

نوشته شده توسط سید محمد حسین خلیلی

در ۲۵ سپتامبر سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۹ عکاس از سراسر جهان از مجموعه سرن بازدید کردند تا از پشت صحنه این آزمایشگاه بزرگ عکاسی کنند. تصاویر زیر تعدادی از این عکس‌ها به انتخاب علمنا هستند.
با ما همراه باشید تا از پشت صحنه بزرگ‌ترین آزمایشگاه جهان و یکی از مراکز پیشرو در گسترش مرزهای دانش بازدید کنیم.

Vorenkamp_Todd_4
از فناوری‌های پیشرفته تا پیش‌ پا افتاده – عکسی از یک دفتر کار در سرن؛ با وجود اینکه سرن یکی از پیشرفته‌ترین مراکز روی کره زمین است هنوز بعضی از دانشمندان برای معادلات از تخته‌سیاه و گچ استفاده می‌کنند. این عکس اثری از Vorenkamp Todd است.

evolvi_samuele_6
این تصویر توسط Samuele Evolvi در مرکز ISOLDE گرفته‌شده. این تصویر دانشمندی را در حال پر کردن سیستم خنک‌کننده یک آشکارساز با نیتروژن مایع، نشان می‌دهد. نیتروژن مایع دمایی در حدود ۷۷ درجه کلوین (-۱۹۶ درجه سانتی‌گراد) دارد.

Mask_Mae_10
این تصویر توسط mae mask گرفته‌شده و Maurizio Vretenar سرپرست پروژه شتاب‌دهنده خطی linac4 را همراه با قسمتی از نقشه فنی آن نشان می‌دهد.

DENISON_BEN_1
این تصویر توسط Ben Denison از کتابخانه سرن گرفته‌شده. این کتابخانه در ۱۹۵۴ تأسیس شد. در ۱۹۵۷ به داخل مجموعه سرن منتقل شد تا تمام اسناد علمی این آزمایشگاه بزرگ را آرشیو کند. مخزن این کتابخانه شامل ۱٫۵ میلیون عنوان شامل کتاب‌ها، مجلات، عکس‌ها، فیلم‌ها و …هست؛ که بسیاری از آن‌ها به صورت آنلاین در دسترس هستند.

miche_olivier_9
این یک ربات نیست! این تصویر توسط Olivier Miche در کارگاه مرکزی سرن گرفته‌شده؛ این تصویر یک میکروسکوپ نوری موجود در کارگاه جوشکاری با پرتوی الکترونی را نمایش می‌دهد.


تصویری از تأسیسات شتاب‌دهنده خطی Linac4 که در سال‌های آینده جایگزینی برای Linac2 خواهد بود. ثبت تصویر از Robert Hradil

hradil_robert_8
این تصویر در رستوران سرن توسط Robert Hradil ثبت‌شده و نشان‌دهنده انتقال دانش بین دو نسل است.

Mask_Mae_1بدون شرح

در زیر کلیپی از تمامی تصاویر این ۱۹ عکاس مطرح از مجموعه سرن برای شما قرار داده شده است.

درباره نویسنده

سید محمد حسین خلیلی

دیدگاه شما چیست