آخرین اخبار

هفدهمین مسابقه‌ی برنامه نویسی acm منطقه غرب آسیا به میزبانی دانشگاه شریف

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

مسابقات برنامه نویسی دانشجویی ای سی ام در سال ١٩٧٧ توسط انجمن معتبر ای سی ام با هدف ارتقای توانایی برنامه نویسی گروهی در بین دانشجویان بنا نهاده شد. این مسابقه هر ساله به صورت منطقه‌ای در نقاط مختلف جهان برگزار می‌شود و برندگان مسابقات منطقه‌ای به مرحله‌ی نهایی راه می‌یابند.
بنا بر این گزارش؛ سال گذشته حدود ۴۵٠ مسابقه‌ی منطقه‌ای در سطح جهان برگزار شد که طی آنها بیش از ٣٨٠٠٠ دانشجو از ٢۵٠٠ دانشگاه ١٠١ کشور مختلف جهان در مدت چهارماه به رقابت پرداختند و در نهایت ١٢٠ تیم برتر به سی و نهمین مسابقه‌ی جهانی در کشور مراکش راه یافتند.
هفدهمین مسابقه‌ی منطقه‌ای غرب آسیا در آذرماه سال جاری در دانشکده‌ی مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهد شد و در آن حدود ١٠٠ تیم سه نفره از ۵٠ دانشگاه داخل کشور و چند تیم از کشورهای آسیایی شرکت خواهند کرد و یک تا دو تیم برتر این مسابقه به چهلمین مسابقه‌ی جهانی برنامه نویسی ای سی ام که در اردیبهشت‌ماه ١٣٩۵ در کشور تایلند برگزار می‌شود راه خواهند یافت.
گفتنی‌ست؛ مسابقه‌ی جهانی ای سی ام به عنوان المپیک برنامه نویسان شناخته شده و در مجامع علمی از اعتبار ویژه‌ای برخوردار است.
همچنین، مسابقه‌ی برنامه نویسی ای سی ام در منطقه‌ی غرب آسیا که از سال ١٣٧٨ در تهران و به همت دانشگاه صنعتی شریف برگزار شده است، یکی از این مسابقات منطقه‌ای است که رشد چشمگیر تعداد شرکت کنندگان را در کل مسابقات منطقه‌ای در سال‌های مختلف داشته است.
لازم به ذکر است؛ دانشگاه صنعتی شریف با برگزاری سالانه این مسابقه نقش مهمی در ارتقاء توان نخبگان برنامه‌نویس کشور و ایجاد شور و هیجان مثبت در آنان داشته است و امسال نیز برای شانزدهمین بار میزبان این رقابت‌ها خواهد بود.
خاطرنشان می شود؛ طی ١۶ سال گذشته که تهران میزبان مسابقات منطقه ای غرب آسیا بوده است، در ١۵ دوره دانشگاه صنعتی شریف رسماً به عنوان سایت غرب آسیا میزبان تیم‌های مختلف از داخل و خارج کشور بوده است و یک بار نیز در سال ٩٠ دانشگاه تهران این میزبانی را به عهده داشته است.
علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این رویداد، می‌توانند به سایت رسمی مسابقه به آدرس http://icpc.sharif.edu مراجعه کنند.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست