فضا و نجوم

محصولات فضایی ایران صادر می‌شوند

نوشته شده توسط عباس خاراباف

رونمایی برند محصولات صادراتی فضایی ایران در ششمین دوره نمایشگاه اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران، یک اتفاق جالب در حوزه فناوری فضایی بود که می‌تواند نقطه عطفی برای این حوزه در بخش خصوصی کشور باشد.
بخش خصوصی هوافضایی کشور مدت‌هاست در زمینه هوایی حضور فعال و تاثیرگذاری دارد، اما در زمینه فضایی تا همین چند ماه پیش آنچنان که باید و شاید، خبری از فعالیت از شرکت‌های خصوصی داخلی در زمینه فناوری فضایی نبود.
با این وجود باید گفت در بسیاری از برنامه‌های مهم فضایی کشور، بخش خصوصی مشارکت غیر قابل انکاری داشته است. از طراحی، ساخت و تامین سامانه‌ها و زیرسامانه‌ها گرفته تا ارائه خدمات خاص مثل تصاویر و تحلیل‌های ماهواره‌ای؛
در واقع تجربه بخش خصوصی فضایی ایران در حدی است که می‌تواند قطعات و سامانه‌های خاص فضایی را تولید کرده و حتی به مشتری‌های غیر ایرانی بفروشد.
پس از حضور فعال نمایندگان بخش خصوصی در نمایشگاه‌های بزرگ بین‌المللی مثل ماکس روسیه و ایرشوی دبی، اکنون خبر رسیده است که طی یک تفاهم نامه سه جانبه محصولات فضایی خصوصی ایران با کسب گواهینامه‌های مرغوبیت و رعایت استانداردهای بین‌المللی، به دست مشتریان غیر ایرانی نیز برسد.
در حاشیه برگزاری ششمین نمایشگاه بین‌المللی توانمندی‌های صنایع هوایی و فضایی ایران، تفاهم نامه‌ای سه جانبه بین مرکز ملی فضایی ایران، شرکت صنایع الکترونیک ایران (گروه فضایی صاایران) و اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران (گروه صهفاماهواره) منعقد شد.

فروش محصولات فضایی ایران

این تفاهم نامه به منظور مشارکت بیش از پیش بخش خصوصی در زمینه تجاری سازی محصولات دانش بنیان فضایی و ارتقا کیفیت این محصولات برای قرار گرفتن در زنجیره تامین جهانی و صادرات به کشورهای دیگر اجرایی خواهد شد. در همین راستا از برند تجاری “امید صهفا” که برای صادرات محولات فضایی طراحی شده است، با حضور دکتر منطقی رییس مرکز ملی فضایی رونمایی شد که در تصاویر مشاهده می کنید. صهفا ماهواره نخستین کنسرسیوم فضایی کشور است، و مدت‌هاست با حضور حدود ٣٠ شرکت تخصصی فضایی در این زمینه فعالیت می‌کند.
گفتنی است چندی پیش نیز خبر همکاری صهفا ماهواره با یکی از شرکت‌های خارجی برای تولید ماهواره سنجش از دور با دقت ١ متر در رسانه‌ها منتشر شده بود.

درباره نویسنده

عباس خاراباف

دیدگاه شما چیست