مصاحبه ها نردبان

برترین نوازندگان جهان در خانه شما!

نوشته شده توسط رضا ماه منظر

با اختراع دو مخترع جوان و پرتلاش کشورمان، علاقه مندان به آموزش موسیقی می توانند بزرگترین نوازندگان جهان را در خانه خودشان به همراه داشته باشند …

تا به حال شده قصد انجام کاری را داشته باشید، و برای شروع آن وسایلی را خریداری کنید و با صرف وقت سرگرم یادگیری آن گردید، اما متاسفانه به دلایلی نتوانید آن را به سرانجام برسانید؟
آدم‌های زیادی در این موقعیت قرار گرفته اند که تنها تعداد معدودی از آنها با پشتکار راه خود را ادامه داده اند و به موفقیت رسیده اند.
یاد گرفتن موسیقی یکی از این فعالیت هاست که مشکلات بسیاری چون در دسترس نبودن استاد خوب، وقت کافی، مکان تمرین مناسب، شلوغی کلاس‌های آموزشی و غیره را بر سر راه خود دارد؛ که مانع از پیشرفت علاقه‌مندان در این عرصه می‌شود؛ به طوری که خیلی از افرادعلی رغم استعداد مناسب از ادامه یادگیری انصراف می‌دهند.
جالب است که بدانید با ابتکار دو جوان ایرانی این مشکل کمی برطرف شده و شما می‌توانید برترین نوازندگان جهان را به عنوان معلم خصوصی موسیقی خود در کنارتان داشته باشید!
برای اطلاع بیشتر از این اختراع که حائز رتبه برتر جشنواره خوارزمی در بخش کامپیوتر نیز شده است؛ با علمنا همراه باشید، در مصاحبه ای که با آقایان محمدحسین ابراهیمی و علیرضا اسکندری در این شماره از نردبان داشتیم.

محمدحسین ابراهیمی

محمدحسین ابراهیمی

علمنا: لطفا خودتان را برای خوانندگان علمنا معرفی کنید و از اختراعتان بگویید.
ابراهیمی: من محمدحسین ابراهیمی، ۲۰ ساله، دانشجوی رشته پلیمر دانشگاه امیرکبیر هستم که به همراه دوست دوران دبیرستانم، علیرضا اسکندری (دانشجوی رشته نرم افزار دانشگاه تهران) موفق به کسب رتبه نخست جشنواره خوارزمی در بخش کامپیوتر شده ایم.
طرحی که ما تحت عنوان “آوا سنج” به این جشنواره ارسال کردیم حاصل تلاش سه سال و نیم فعالیت من و دوستم بوده است.
این طرح در واقع نرم‌افزاری است برای آموزش موسیقی در خانه، که به کمک حسگرهای صوتی به نوازنده این امکان را می دهد که اجرای خود را از لحاظ کیفیت با اجرای اساتید برترموسیقی مقایسه کند و همچنین شاهد میزان پیشرفت خود در این زمینه باشد.
قابل ذکر است که این نرم افزار در ابتدا برای دو ساز ایرانی، تار و سه‌تار، طراحی و برنامه‌ریزی شده بود اما در مراحل بعدی پردازش، این نرم افزار کامل تر شد و   سازهای دیگری نیز به آن اضافه گردید.

علمنا: آقای اسکندری لطفا برای خوانندگان علمنا توضیح دهید که چگونه این ایده به ذهن شما رسید؟
اسکندری: ایده اصلی این طرح به زمانی برمی‌گردد که ما دانش‌آموز رشته‌ی ریاضی – فیزیک دبیرستان نجم‌الثاقب بودیم.
من از آن زمان به برنامه‌نویسی علاقه‌مند بودم و در زمینه‌ی پردازش صوت فعالیت داشتم با این هدف که، روزی بتوانم گفتار را به طور هم‌زمان به نوشتار تبدیل کنم.
اما پس از مدتی متوجه وجود نرم‌افزارهای مشابه در داخل و خارج از کشور شدم، به همین دلیل به دنبال طرح جدید دیگری بودم که تابه‌حال بر روی آن کار چندانی نشده باشد؛ از سوی دیگر محمدحسین تار و سه‌تار مینواخت؛ روزی به‌طور اتفاقی طی یک صحبت دوستانه متوجه شدم که او به دلیل برخی از مشکلات در آموزش ساز، نوازندگی را نیمه‌کاره رها کرده و به هدفی که انتظار داشته نرسیده است. پس از گفت‌وگوهای متمادی به این نتیجه رسیدیم که در یادگیری موسیقی مشکلاتی از جمله دسترسی کم به استادان موسیقی، محدودیت زمانی و مکانی برای کلاس های آموزش ، تمرکز پایین استاد و حتی هزینه‌های بالا مانع از یادگیری آسان می‌شود؛ و ازاینجا بود که  طرح «آواسنج» در ذهنمان متولد شد.
کاری که ما به کمک نرم‌افزار آواسنج انجام دادیم این بود که در ابتدا یک بانک اطلاعاتی از داده‌های صوتی استادان موسیقی ایجاد کنیم تا موجب شود هنرجو هنگام کار با نرم‌افزار، قطعه‌ی خود را با استادان مطرح موسیقی مقایسه نماید.
به‌طور مثال شما در هنگام ساخت یک قطعه‌ که دارای ده نت است، آواسنج نت های دریافتی از شما را با بانک نرم‌افزاری مطابقت می‌دهد و ضمن نمایش نت‌های صحیح و غلط، درصد تشابه قطعه شما را با قطعه اصلی مشخص می‌کند. از دیگر مزیت‌های این نرم‌افزار می‌توان به دائمی بودن آن اشاره نمود. شما می‌توانید در طول هفته به‌طور مداوم از آثار اساتید موسیقی برای بالابردن کیفیت کار خود استفاده کنید.

علمنا: سطح رقابت را در جشنواره خوارزمی چطور دیدید و رقبای دیگر شما با چه آثاری در جشنواره شرکت کرده بودند؟
ابراهیمی: اکثر طرح های شرکت کننده در جشنواره در حوزه‌ی پردازش تصویر بود. به جرات می‌توان گفت که پردازش صوت در این زمینه و با این سطح، برای اولین بار به جشنواره معرفی می‌شد، چرا که پردازش صوت بسیار پیچیده‌تر از تصویر است و سرفصل‌های دروس ارشد رشته‌های هوش مصنوعی، مخابرات و کامپیوتر را در بر می گیرد. به همین خاطر من مجبور شدم برای پیش برد این طرح بر سر کلاس برخی از اساتید دانشگاه شریف حضور پیدا کنم.
علاوه بر این یک مشکل اساسی طرح ما عدم پذیرش از سوی داوران بود زیرا که برای آنها قابل قبول نبود این طرح توسط دو دانش آموز به سرانجام رسیده باشد و ما مجبور شدیم توضیحات فراوانی را پیرامون عملکرد طرح بدهیم تا نظر داوران را جلب کند برای همین آواسنج برای ما عنوان “بسیار چالش انگیز اما لذت بخش” را به خود گرفت.

علیرضا اسکندری

علیرضا اسکندری

علمنا: نظر شما در رابطه با نحوه‌ی برگزاری و داوری جشنواره خوارزمی؟
اسکندری: ما طی دو دوره در جشنواره شرکت کردیم و شاهد دیدگاه‌های قابل ‌تأملی از سوی داوران بودیم. چرا که بسیاری از دانش‌آموزان شرکت‌کننده در این جشنواره ممکن بود طرح‌ها و ایده‌هایی بالاتر از سن خود را ارائه دهند که در این صورت با مخالفت های داوران روبرو می شدند؛ به نظر من نباید به شرکت‌کنندگان و یا حتی به نوابغ به چشم دانش آموزان عادی نگاه شود به طور مثال در دوره‌ی اول حضور ما در جشنواره خوارزمی علی‌رغم اینکه نرم‌افزار آواسنج را تکمیل کرده بودیم ولی رتبه چهارم به ما تعلق گرفت.
زمانی که علت را جویا شدیم پس از پیگیری‌های مداوم در نهایت به ما چنین پاسخ داده شد که از لحاظ سنی امسال نمی‌توانید جزو رتبه‌های اول تا سوم باشید؛ و شاید اگر درهمان سال موفق به کسب مقام می‌شدیم انتخاب‌های دیگری در رابطه با تحصیل و رشته دانشگاهی خود می داشتیم.
درصورتی‌ که در المپیاد این‌گونه نیست و شما با هر سنی، در صورتی که یکی از مقام های برتر را کسب کنید امتیازاتی برای شما در نظر گرفته میشود.
از دیگر موارد مورد نقد می‌توانم به پرسشهای بدون علت در خصوص وضعیت خانواده، محل زندگی و میزان در آمد اشاره‌ کنم که تعجب ما را هم به دنبال داشت.
مهم‌ترین مشکلی که در تمامی بخش‌های جشنواره خوارزمی به چشم می‌خورد مشخص نبودن وضعیت طرح‌هاست؛ مثلاً اگر در طول داوری سوء برداشتی از طرح صورت بگیرد ما هیچ‌گونه راهی برای دفاع از خود نداریم البته نباید از بخش های مثبت آن مانند حمایت از طرح های نو و کاربردی کردنشان غافل باشیم.
ابراهیمی: پیشنهادی که در این زمینه می توانم بدهم این است که به دلیل تعداد بالای طرح های ارسالی بهتر است از افراد بیشتری در بخش داوری استفاده شود.

علمنا: به جوانان هم سن و سال خودتان که قصد حضور در جشنواره خوارزمی را دارند چه پیشنهادی می دهید؟
ابراهیمی: به نظر من جشنواره خوارزمی باید در کنار درس به دانش آموزان معرفی شود زیرا این جشنواره می‌تواند آینده‌ و تجربه‌ی خوبی برای آنها رغم بزند؛ البته در همه‌ی مدارس این‌گونه نیست و از سوی اکثر مدارس هیچ‌ تلاشی برای ایجاد انگیزه‌ جهت شرکت در جشنواره صورت نمی گیرد.
متاسفانه ذهنیت نادرستی از سمت دانش آموزان در رابطه با جشنواره خوارزمی شکل‌ گرفته است، و آنهم این است که “زمانی را که لازم است صرف جشنواره کنیم، بهتر است به درس خواندن بپردازیم”.
به نظرم این تفکر باید با طرز فکر پژوهشی و خلاقانه جایگزین شود و دانش آموزان را جهت حضور در چنین جشنواره‌هایی بیشتر ترغیب کنند.
اسکندری: به نظر من این تفکر که مقام آوران خوارزمی افراد پولدار، بسیار نخبه و یا فرا هوشمند هستند اشتباه است.
پس از تحقیق و پرس‌وجو از رتبه های برتر جشنواره خوارزمی در سال های گذشته، به این نتیجه رسیدیم که این تفکر به طور کامل اشتباه است و پس از طراحی اولیه‌ی نرم‌افزار و دریافت خـروجی موفقیت‌آمیز به ادامه راه بیشتر امیدوار شدیم.
به نظر من افراد موفق خوارزمی دانش آموزان عادی جامعه هستند که با اعتماد به ‌نفس، خلاقیت و پشتکار موفق به کسب رتبه می‌شوند. توصیه من به همه دانش آموزان این است که در کنار درس آنچه را که به آن علاقه دارند انجام دهند و نه‌ تنها درجشنواره خوارزمی بلکه در جشنواره‌های معتبر دیگر مانند «اختراعات ژنو» که مورد تائید بنیاد ملی نخبگان است و باعث رشد علمی و مهارت فنی آن‌ها می شود حضور پیدا کنند.

مصاحبه نردبان طرح آواسنج

علمنا:  برای آینده چه برنامه ای دارید؟
ابراهیمی: ما هنوز علاقه‌مند به ادامه طرح «آواسنج» هستیم اما به دلیل وقفه یک ‌ساله‌ که در فعالیت ما پیش آمد، نسبت به ادامه آن سست شدیم، اما با این ‌حال از این طرح تجربیاتی کسب کردم و دو طرح بعدی راتحت عنوان “هدفون ” و “صداگرافی” ایده پردازی کردم.
البته مجددا باید بگویم توقف موقت طرح «آواسنج» به خاطر نبود حامی و یا مسائل مالی نبوده است و تنها دلیل آن وضعیت تحصیلی و مشغله فکری ما بود.
اسکندری: من دوست داشتم که موسیقی را ادامه دهم ولی با توجه به شرایطی که رشته موسیقی در کشور دارد این امر در دانشگاه ممکن نبود به همین دلیل به سراغ علاقه دوم خود که پلیمر است رفتم.
با این‌حال هنوز هم از تجربیات فراوانی که از طریق اساتید در راستای پیشبرد اهداف خود در آواسنج به دست آوردم، در موارد مشابه نیز استفاده خواهم کرد و امیدوارم تمامی کسانی که در جشنواره خوارزمی شرکت می‌کنند، ایده‌ی خود را پرورش دهند و روزی حس زیبای نتیجه‌بخش بودن طرح‌های خود را تجربه کنند.

علمنا: در پایان آیا صحبتی با هم سن و سالهای خود دارید؟
ابراهیمی: به خاطر سن و سال خود از موفقیت فاصله نگیرید. از تمامی خوانندگان این مصاحبه تقاضا می کنم که خود را باور کنید؛ چون باور، مهم‌ترین بخش موفقیت است، سپس به دنبال علاقه خود بروید و به دنبال آن سعی کنید اثر بزرگی از خود در جهان به‌ جا بگذارید؛ و یا حداقل در هر کاری که هستید، حتی یک کار معمولی تلاش کنید که آن را به بهترین شکل انجام دهید و سعی کنید دنیای خود را به بهترین شکل بسازید.

اسکندری: نه صحبت خاصی ندارم، دوستم همه صحبت ها را گفت (با لبخند)

+ این هم یک مصاحبه دیگر بخش نردبان با دو نخبه کشورمان …

درباره نویسنده

رضا ماه منظر

دیدگاه شما چیست