فضا و نجوم مقالات

از بازیابی موفق یک پرتابگر تا نسل مریخی‌ها!

نوشته شده توسط متین میررمضانی

هفته گذشته، هفته بزرگی برای صنعت تجاری فضا بود. در آن هفته شاهد پرتاب و بازیابی موفق پرتابگر شرکت بلو اورجین بودیم. همچنین اسپیس‌اکس رسما ماموریت یافت تا فضانوردان آمریکایی را در سال‌های نزدیک راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی کند. از دیگر اخبار پی بردن محققان به راز کربن موجود در مریخ بود. این هفته، همه این اخبار را به همراه سایر رویدادهای شگفت‌انگیز دنیای نجوم و فضا در قالب تصویر برای شما آماده کرده‌ایم.

از آپولوها تا دراگون‌ها
اینجا ساختمان مونتاژ پرتابگر فالکون و فضاپیمای دراگون در نزدیکی سکوی پرتاب ۳۹آ در مرکز فضایی کندی است. حدود ۳۰ سال از این سکوی پرتاب ماموریت‌های مختلف شاتل به فضا پرتاب می‌شدند و پیش از آن پرتابگرهای غول‌پیکر ساترن۵ این سکو را به مقصد ماه ترک می‌کردند. اما هم‌اکنون برای پرتاب نسخه سرنشین‌دار فضاپیماهای دراگون به فضا آماده می‌شوند. این فضاپیما متعلق به شرکت اسپیس اکس است. این شرکت در هفته گذشته، نخستین قرارداد خود را با ناسا برای ارسال نخستین ماموریت سرنشین‌دار امضا کرد. این دومین قرارداد از چهار قرارداد قطعی ناسا برای ارسال فضانوردان به فضا توسط شرکت‌های خصوصی است. شرکت فضایی تجاری اسپیس‌اکس در حال توسعه فضاپیمای سرنشین‌دار دراگون است که تا ۷ فضانورد ظرفیت دارد. ناسا در سپتامبر ۲۰۱۴، حدود ۲ میلیارد دلار برای توسعه سامانه انتقال فضانورد به ایستگاه بین‌المللی به شرکت اسپیس اکس پرداخت کرد. همگام با اسپیس‌اکس، شرکت بویینگ نیز در زمینه انتقال فضانوردان به ایستگاه فضایی پیشگام است. ناسا قصد دارد تا این دو شرکت با توسعه سامانه‌های فضایی بتواند تا پیش از پایان سال ۲۰۱۷ آماده ارسال فضانودان به ایستگاه فضایی بین‌المللی شوند.

اسپیس ایکس

نسل مریخ‌نوردها!
این نوجوان ماجراجو و کنجکاو به نام مکس در گفتگو با عکاس پروژه «انسان‌های نیویورک» گفته بود که می‌خواهد روزی همچون پدرش روزنامه‌نگار شود و علاقه‌مند است تا با مدیر ناسا مصاحبه کند. تنها چند روز بعد بود که این نوجوان به رویای خود دست یافت و در فرصتی طلایی موفق شد تا در گفتگویی رودررو با چارلز بولدن، رییس ناسا، با او در مورد اکتشافات ناسا صحبت کند. ویدیو این مصاحبه توسط ناسا منتشر شده است. مکس نماینده نسلی از نوجوان‌هایی است که آینده انسان‌ها را رقم خواهند زد؛ نسل مریخی‌ها!

مصاحبه گر نوجوان علمی

بازیابی موفق یک پرتابگر
برای نخستین‌بار در تاریخ فضا و فضانوردی شرکت بلو اورجین موفق به پرتاب و بازیابی کاملا موفق پرتابگر خود به فضا شد. این شرکت خصوصی فضایی که توسط جف بزوس، موسس شرکت آمازون، تاسیس شده، قصد دارد تا با توسعه فناوری فضایی گردشگران را به فضا پرتاب کند. قابلیت بازیابی پرتابگرها هزینه حمل و نقل فضایی را تا حد بسیاری کاهش خواهد داد؛ زیرا با بازیابی یک پرتابگر امکان استفاده چند باره از آن فراهم می‌شود. همراه با بلو اورجین، شرکت اسپیس اکس نیز در حال کار بر روی برنامه پرتابگر قابل بازیابی خود است. این شرکت که روی بازیابی پرتابگرها مداری کار می‌کند، تاکنون موفق به بازیابی کامل نشده است.

پرتابگر آمازون

نصب نخستین آینه جیمزوب
مهندسان مستقر در اتاق تمیز مرکز هوافضای گادرد ناسا نخستین آینه تلسکوپ فضایی جیمز وب را نصب کردند. این آینه که بزرگی در حدود ۱٫۳ متر و وزنی برابر ۴۰ کیلوگرم دارد، توسط بازوی روباتیک و سایر فناوری‌هایی که برای ساخت و مونتاژ این تلسکوپ ساخته شده‌اند، نصب شد. این آینه بخشی از ۱۸ قطعه‌ای است که با هم به عنوان یک آینه واحد به بزرگی ۶٫۵ متر کار خواهند کرد. انتظار می رود نصب قطعات این آینه تا اوایل سال آینده میلادی پایان یابد. تلسکوپ فضایی جیمز وب قرار است، بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین رصدخانه فضایی انسان باشد. با پرتاب و قرارگیری این تلسکوپ در مدار زمین دانشمندان قادر هستند از اجرام آسمانی در ابعادی فراتر از آنچه توسط سایر تسلکوپ های فضایی انجام شده است، تصویربرداری کنند.

آینه جیمزوب

درباره نویسنده

متین میررمضانی

دیدگاه شما چیست