پزشکی و سلامت مقالات

“سرطان” ارمغان مصرف سوسیس و کالباس

نوشته شده توسط مجید بریری

شاید شما هم تا کنون فکر می‌کردید که خوردن سوسیس و کالباس تنها به این دلیل بد است که باعث چاقی می‌شود. یا شاید این‌طور گمان می‌بردید که اگر از تولیدکنندگان با وجدان سوسیس و کالباس (که به جای آشغال گوشت از گوشت سالم و تازه استفاده می‌کنند) خرید کنید، خطر از سر شما گذشته است.
متاسفانه این‌طور نیست! فست‌فودخورها فقط در معرض خطر چاقی و سکته نیستند؛ امروز می‌دانیم که بدون شک، سرطان هم از عوارض مصرف سوسیس و کالباس است.
ماه گذشته، آژانس جهانی پژوهش‌های سرطان (IARC) وابسته به سازمان جهانی بهداشت، از ۲۲ دانشمند از ۱۰ کشور جهان دعوت کرد تا شواهد موجود را درباره ارتباط میان مصرف گوشت قرمز و گوشت‌های فرآوری شده با سرطان بررسی و جمع‌بندی کنند.
پیش از این، مطالعات پزشکی پراکنده این احتمال را مطرح کرده بود که علت افزایش بروز برخی سرطان‌ها، روی‌آوردن مردم به غذاهای فرآوری شده (مانند سوسیس، کالباس و …) است. به همین دلیل، این کارگروه، نتایج بیش از ۸۰۰ پژوهش پزشکی از سراسر جهان را بررسی کرد و به تازگی نتیجه کار خود را در نشریه “لنست” به چاپ رسانده است.
در مورد محصولات فرآوری شده گوشتی، کارگروه اعلام کرد که شواهد موجود جای هیچ تردیدی باقی نمی‌گذارد که مصرف گوشت‌های فرآوری شده عامل خطر قطعی برای بروز سرطان روده بزرگ است (عامل خطر درجه ۱). به عبارت دیگر، سوسیس و کالباس بدون شک برای انسان سرطان‌زاست و دلایل علمی کافی و قطعی برای اثبات این رابطه وجود دارد.

اگر مثال‌های دیگری از عوامل خطر درجه ۱ برای بروز سرطان بخواهید، سیگار و آزبست نیز در همین گروه جای می‌گیرند.

علاوه بر این، تجزیه و تحلیل داده‌های موجود نشان می‌دهد که به ازای مصرف ۵۰ گرم گوشت فرآوری شده در روز (پنجاه گرم در روز، برای دوستانی که ممکن است فکر کنند صفرهای این عدد موقع تایپ جا افتاده است!)، خطر بروز سرطان روده بزرگ ۱۸% افزایش می‌یابد.
لطفا توجه کنید: شایع‌ترین شکل مصرف گوشت‌های فرآوری شده همان سوسیس و کالباس است، اما همه شکل‌های دیگر فرآوری گوشت (از جمله دودی کردن، نمک‌سود کردن، کنسرو کردن و …) نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

گوشت - کباب

علاوه بر سرطان روده بزرگ، شواهدی از ارتباط بین مصرف گوشت فرآوری شده و سرطان معده نیز در دست است، اما هنوز مطالعات کافی برای اثبات قطعی آن انجام نشده است.
مورد دیگری که این کارگروه به آن پرداخته است، بحث مصرف گوشت قرمز است. بنا به گزارش این دانشمندان، شواهد موجود در زمینه ارتباط مصرف گوشت قرمز با سرطان، آن را در گروه ۲-الف قرار می‌دهد؛ به بیان ساده‌تر، با این که وجود این ارتباط قطعی نیست، اما مصرف گوشت قرمز نیز احتمالا ‌با بروز سرطان روده بزرگ ارتباط دارد.
مطالعاتی نیز وجود دارند که ارتباط میان خوردن گوشت قرمز و سرطان پروستات و سرطان پانکراس (لوزالمعده) را نشان می‌دهند.
روش پختن گوشت نیز در سرطان‌زایی آن بی‌تاثیر نیست: تماس مستقیم گوشت با درجه حرارت‌ بسیار بالا (مثل کباب کردن یا سرخ کردن) احتمال تولید ترکیبات شیمیایی سرطان‌زا را در آن افزایش می‌دهد. البته هنوز باید مطالعات بیشتری انجام شود تا مشخص شود هر نوع روش پخت چه اندازه با بروز سرطان ارتباط دارد.
نتیجه این بررسی، تنها در ارتباط با بروز سرطان (به ویژه سرطان‌های دستگاه گوارش) بوده است.
در ایران، سرطان‌های گوارشی متاسفانه بسیار شایع هستند. سرطان‌های معده، مری، و روده بزرگ به ترتیب رتبه اول، دوم و چهارم مرگ و میرهای ناشی از سرطان را در ایران به خود اختصاص داده‌اند (سرطان ریه با اختلاف اندکی نسبت به سرطان روده بزرگ در جایگاه سوم قرار دارد).
بسیاری از عوامل خطر این سرطان‌ها به عادت‌های غذایی افراد مربوط می‌شوند و قابل پیشگیری هستند. علاوه بر این، نباید فراموش کنیم که گوشت قرمز و به خصوص گوشت‌های فرآوری شده، مقدار فراوانی ترکیبات زیان‌آور (مثل چربی‌های اشباع و سدیم زیاد) دارند که روی کارکرد بسیاری از دستگاه‌های بدن انسان اثر منفی می‌گذارند.
بنابراین، محدود کردن شدید مصرف فست‌فودهای بی‌خاصیت و پرضرر، می‌تواند اولین و مهم‌ترین گامی باشد که برای حفظ سلامتی خود برمی‌دارید.

درباره نویسنده

مجید بریری

دیدگاه شما چیست