طبیعت و محیط زیست

کشف بزرگترین الماس طی صد سال گذشته

نوشته شده توسط میراحمد حقی

با کشف الماس ۱۱۱۱ قیراطی با کیفیت بالا، در معدنی در بوتسوانا، گفته می شود که بزرگترین الماس کشف شده در طی صد سال اخیر، رونمایی شده است. این گوهر، پس از الماس کولینان، که در سال ۱۹۰۵ در آفریقای جنوبی بوسیله شرکت الماس لوکارا کشف شد، بزرگترین الماس با کیفیت جواهری است.
این سنگ باشکوه که در بخش جنوبی معدن کارووه ِشرکت کوکارا یافت شده است بزرگترین و ارزشمندترین گوهریست که بوسیله روشهای نوین اکتشاف و استخراج گوهرآلات، کشف شده است و دقیقا همین مسئله باعث شد که سهام این شرکت در روز سه شنبه ۲۴ نوامبر ۲۰۱۵، به اندازه ۳۴% افزایش یافته ودر بازار سهام استکهلم به ارزش ۱۴٫۲ کرون برسد.
بوتسوانا دومین تولید کننده الماس است و شرکت لوکارا، صاحب این معدن ادعا دارد که این بزرگترن الماسی است که در صد سال گذشته یافت شده است. در همین راستا، رییس هیئت مدیره شرکت لوکارا، آقای ویلیام لامب، می گوید ” اهمیت بازیابی الماسی با کیفیت گوهری به اندازه بیشتر از هزار قیراط و در حقیقت بزرگترین الماس کشف شده در قرن اخیر، را نمی توان منکر شد و همینطور نمی توان دست کم گرفت.” البته این گوهر باید بیشتر مورد ارزیابی و موشکافی قرار بگیرد، ولی با این حال کرن هاگسن، تحلیلگر امور معدنی می گوید که این الماس، می تواند به گرانترین مورد در جهان تبدیل شود.
البته همه اینها به این بستگی دارد که در کل رفتار نوری نمونه چگونه باشد، مقدار میانبارهای جامد و مایع آن چقدر باشد، و این میانبارها و خود سنگ هنگام برش چگونه رفتار کند، و در پایان، رنگ و جلای نهایی آن چگونه باشد. اینها باید پیش از انجام هر کاری برای ارزشگذاری یک الماس، مورد ارزیابی قرار گیرد.
بزرگترین الماسی که تا کنون کشف شده است، الماس ۳۱۰۶ قیراطی ِکولینان است که در سال ۱۹۰۵ در نزدیکی پرتوریا در آفریقای جنوبی کشف شد. این الماس پس از برش خوردن به گوهر ستاره بزرگ آفریقا و گوهر ستاره کوچک آفریقا تبدیل شده که در میان جواهرات تاج سلطنتی بریتانیا جای گرفته‌اند.
لوکاریا، در تارنمای خود اعلام کرده است که آنها این هفته، روزهای خیلی خوبی در کانسار کارووه داشتند به گونه ای که گذشته از این الماس، یک نمونه ۸۱۳ قیراطی و یک نمونه ۳۷۴ قیراطی نیز کشف کرده اند.

درباره نویسنده

میراحمد حقی

دیدگاه شما چیست