فضا و نجوم

ناسا در جستجوی میکرو ارگانیسم در قمر اروپا

نوشته شده توسط مریم فخیمی

ناسا قصد دارد در اوایل دهه ۲۰۲۰ کاوشگری به مقصد اروپا قمر مشتری اعزام کند. هدف این ماموریت پاسخگویی به این سوال است که آیا اروپا می‌تواند میزبانی برای حیات میکروبی باشد؟

ناسا قصد دارد در اوایل دهه ۲۰۲۰ کاوشگری به مقصد اروپا قمر مشتری اعزام کند. هدف این ماموریت پاسخگویی به این سوال است که آیا اروپا می‌تواند میزبانی برای میکرو ارگانیسم هاباشد؟

اروپا نام یکی از اقمار سیاره مشتری است. این قمر در سال ۱۶۱۰ میلادی توسط گالیله کشف شد. قسمت اعظم سطح اروپا پوشیده از یخ است .محققان معتقد هستند در زیر این سطح یخی، اقیانوسی از آب وجود دارد. ناسا نیز در پی یافتن حیات در این قمر مرموز است.
استرنووسکی استادیار دانشگاه کلرادو می‌گوید: کل ماموریت از نقطه آغاز تا پایان همچون قطعات یک پازل است که حل آن به درک چگونگی تکامل حیات کمک می‌کند.
وی از محققان این برنامه در تیم طراحی و ساخت یکی از نه ابزار این فضاپیما است. این ابزار که «سودا» نام دارد، وظیفه آن بررسی گرد و غبار سطح این قمر است. این آزمایشگاه سیار و مجهز، ترکیبات مواد شیمیایی خارج شده از سطح این قمر را مشخص خواهد کرد. برخی از این ابزارها توزیع آب مایع در زیر سطح یخی این قمر را تعیین می‌کنند. برخی دیگر هم حجم مواد و ترکیب شیمیایی زیر پوسته یخی را مشخص خواهد کرد.
در این ماموریت، کاوشگر ناسا به مدت ۳ سال در نزدیکی اروپا پرواز می‌کند و ۴۵ گذر از نزدیک این قمر خواهد داشت. ارتفاع این گذرها از ۲٫۵ تا ۲٫۷۰۰ کیلومتر متغییر خواهد بود. در طی این ماموریت گرد و غبار اطراف اروپا به دقت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
اقمار فاقد جوّ، به علت بمباران توسط شهاب‌سنگ‌ها، در غبار برخواسته از سطح پوشیده می‌شوند. ابزار سودا این غبار را جمع‌آوری و بررسی خواهد کرد. این ذرات به یک صفحه چرخان در سودا منتقل شده و تحت حرارت بالا تبخیر می‌شوند. در نتیجه برخی از ذرات یونیزه می‌شوند. دانشمندان می‌توانند با استفاده از نتایج این آزمایش‌ها، مواد آلی – حاوی کربن که پیش ساختاری برای تشکیل حیات است- را شناسایی کنند.
همچنین محققان می‌توانند نقشه‌ای دقیق از سطح اروپا ترسیم کنند.
استرنووسکی در این باره می‌گوید: نکته جالب در طبیعت این است که آنچه که یونیزه می شود یخ – که ۹۹ درصد جرم را تشکیل می دهد- نیست، بلکه ابتدا ترکیبات شیمیایی مخلوط شده در یخ یونیزه می شوند. مولکول آب سخت‌تر از ملکول‌های آلی و ترکیباتی نمکی یونیزه می‌شود. به عبارتی انرژی بیشتری برای تجزیه مولکول آب نیاز است. بنابراین انرژی یونیزاسیون متفاوت ترکیبات به محققان در شناسایی مولکول های مختلف کمک می‌کند.
به دلیل پروازهای نزدیک کاوشگر از کنار سامانه مشتری، ابزارهای این کاوشگر تحت تاثیر سطوح بالایی از اشعه ساطع شده از مشتری خواهند بود. بنابراین مهندسان و سازندگان مدارگرد باید به دنبال راهی برای حفاظت از ابزارهای کاوشگر باشند. این موضوع چالش مهمی برای مهندسان این برنامه خواهد بود.
زولاتان استرنووسکی درباره اهمیت این ماموریت گفت: «پاسخگویی به اینکه آیا زمین یک سیاره منحصر به فرد است یا نه و اینکه آیا حیات در شرایط و جهان های دیگری نیز قابلیت شکل گیری دارد یا نه بسیار هیجان انگیز است. این سوال شاید یکی ازمهم‌ترین سوالات علمی قرن و شاید مهمترین سوال بشریت است.»
نتایج این ماموریت می‌تواند پاسخگوی پرسش‌های دانشمندان درباره شکل گیری حیات در منظومه شمسی باشد.

درباره نویسنده

مریم فخیمی

دیدگاه شما چیست