فضا و نجوم

یک روز در پلوتو؛ یک روز در شارون

نوشته شده توسط مریم فخیمی

در تیرماه سال جاری فضاپیمای نیوهورایزنز حین گذر از کنار پلوتو، از این سیاره کوتوله و اقمارش تصاویر ارزشمندی ارسال کرد. پژوهشگران توسط ترکیب بهترین تصاویر موجود یک روز کامل در پلوتو و شارون را ثبت کردند.
پلوتو و بزرگ‌ترین قمرش شارون، در دام گرانش یکدیگر اسیر شده‌اند. به بیانی دیگر جهت یکی از نیم‌کره‌های شارون همواره به سمت یکی از نیم‌ کره‌های پلوتو قفل شده‌است. از این رو طول روزهای این دو برابر است. یک چرخش سامانه دوتایی پلوتو – شارون، حدود ۶٫۵ روز زمینی طول می‌کشد. نیوهورایزنز در نتیجه گذر کنار پلوتو، تنها توانست یک وجه از این سامانه دوتایی را آشکار سازد.‌ اما در عین حال موفق شد، توالی حرکت مداری این دو جرم کیهانی را به ثبت برساند.

nh-pluto-day_1

نیوهورایزنز با استفاده از دوربین شناسایی دوربرد «لوری» و دوربین تصویربرداری چند طیفی «رالف» خود توانست در ۷ ژوئیه از فاصله ۸ میلیون کیلومتری و در ۱۳ ژوئیه از فاصله ۶۴۵ هزار کیلومتری از این اجرام عکس‌برداری کند. این فضاپیما در ۱۴ژوئیه به نزدیک‌ترین فاصله خود یعنی ۱۲۵۰۰ کیلومتری از سطح سیاره کوتوله پلوتو رسید و جزییات بیشتری ثبت کرد. ناحیه «تومبو» یکی از نواحی موجود در سطح پلوتو بود که نیوهورایزنز از آن تصویربرداری کرد. این ناحیه در بالای بخش قلب مانند پلوتو قرار دارد. این تصاویر و امثال آن جزییات بسیاری از این سیاره ناشناخته را نشان می‌دهد. آثار فرورفتگی در لبه پایینی دیسک پلوتو از طریق ترکیب چندین عکس به دست آمده است.

nh-charon-day_1

شارون بزرگترین قمر پلوتون است. از ۷ الی ۱۳ ژوئیه و زمانی که نیوهورایزنز به فاصله ۲/۱۰ میلیون کیلومتری این سامانه رسید، توسط دوربین شناسایی دوربرد لوری و دوربین چند طیفی رالف خود از شارون تصویربرداری کرد.
در این تصاویر جزییاتی همچون ارتفاع دره‌ها، دشت‌ها و ناحیه‌ای موسوم به «ولکان پلینوم» مشخص است. این تصاویر و امثال آن جزییات بسیاری درباره قمر شارون از جمله تشابه نیم‌کره مقابل (که همواره به سمت پلوتو است) و بخش دورتر را نشان می‌دهد. در لبه پایینی دیسک شارون فرورفتگی‌هایی دیده می‌شود. این فرورفتگی از ترکیب چندین تصویر به دست آمده است.

فضاپیمای نیوهورایزنز که برای نخستین‌بار از این اجرام دوردست تصویربرداری کرده است، در حال حاضر در فاصله پنج میلیارد کیلومتری زمین قرار دارد و همه سامانه‌های آن در سلامت کامل، مشغول به کار هستند. این فضاپیما هم اکنون در حال پرواز به سمت جرمی در کمربند کویپر هست که در سال ۲۰۱۹ به آن می‌رسد.

درباره نویسنده

مریم فخیمی

دیدگاه شما چیست