آخرین اخبار

پوست مصنوعی که حس دارد

نوشته شده توسط پوریا صادقلو

بسیاری از ما درک کاملی از حس لامسه داریم، شاید به این دلیل است که نمیتوانیم هرگز آن را خاموش کنیم، اما این حس واقعا شگفت انگیز است. این حس را یک شبکه پیچیده از اعصاب به ارمغان می آورد و انواع مختلف اطلاعات در مورد یک شی، مثل دما یا رطوبت یا سختی را تا مغز، که پردازشگر اطلاعات است میفرستد تا یک تصویر منسجم از جسم در ذهن تشکیل شود.
در چند سال گذشته، اندام مصنوعی طراحی شده اند که از طریق مغز کنترل میشوند که این عمل بسیار پیچیده است، اما هنوز یک قطعه گم شده وجود دارد و این است که حس لامسه در این میان به یک حلقه ی گم شده تبدیل شده است. در حال حاضر یک تیم از محققان در دانشگاه استنفورد در حال تحقیق اند تا پوست مصنوعی با نانولوله های کربنی بسازند که بتواند مقادیر مختلف فشار را به یک سیگنال دیجیتال به طور مستقیم ارسال کند.
پوست مصنوعی که قادر به انجام تمام کارها باشد هنوز کاملا نشده است. برای این مطالعه، در مرحله ی اول محققان تنها پوستی را طراحی کرده اند که قادر یه حس فشار است.محققان آن را از یک مدار انعطاف پذیر از سنسورهای فشار که در بالای یک ماده آلی است ساخته اند که فشار را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل میکنند. شکل سنسور طوری است که باعث می شود به مقادیر مختلف فشار حساس باشد. سپس محققان قادر به ترجمه سیگنال شده اند که سلول های مغزی میتوانند آن را بخوانند، این فرکانس الکترونیکی مطابق با فرکانسی است که مغز نیاز به درک اطلاعات دارد.
این اولین تلاش برای ایجاد پوست مصنوعی است، محققان در گام بعدی در تلاش اند تا پوست مصنوعی بتواند رطوبت را نیز حس کند. محققان قصد دارند به پوست خود حساسیت بیشتری بدهند تا کارهایی مانند حرکات مسواک زدن و یا فشار طولانی مدت آسان تر شود.

درباره نویسنده

پوریا صادقلو

دیدگاه شما چیست