آخرین اخبار

استفاده از الیاف پنبه ضایعاتی در تولید کربن

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

استفاده از الیاف پنبه ضایعاتی در تولید کربن توسط پژوهشگران ایرانی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر…

آقای احسان اکرامی دانش آموخته مقطع دکتری دانشگاه امیرکبیر موفق به تولید کربن با استفاده از الیاف پنبه ضایعاتی شده است.
اکرامی با اشاره به اهمیت کربن فعال در صنایع مختلف گفت: کربن فعال ساختار بسیار متخلخلی دارد که موجب ایجاد مساحت سطحی بالا و ایجاد قابلیت جذب آلاینده های مختلف به شکل فیزیکی از محیط می شود.
وی افزود: از کاربردهای مهم این ماده می توان به استفاده در انواع ماسک های تنفسی و محافظ، انواع فیلترهای جداسازی بو، رنگ و مزه‌ های غیردلخواه از آب، بازیافت حلال ها، دستگاه های تصفیه هوا، صنایع غذائی و شیمیائی اشاره کرد.
اکرامی با بیان این که در این پژوهش از روشی شیمیایی و دوست دار محیط زیست برای تولید الیاف کربن فعال استفاده شده است گفت: فرآیند تولید محصول نیز از جهت بازدهی و نیز خواص جذبی بهینه سازی گردید.
وی تصریح کرد: بر اساس نتایج بدست آمده بازدهی فرآیند تولید الیاف کربن فعال از الیاف پنبه ضایعاتی معادل ۴۳ درصد، مساحت سطحی محصول کربن فعال بدست آمده ۷۰۰ متر مربع بر گرم و همچنین بیشترین گستردگی ابعاد حفره ها در محدوده میکروحفره ها با متوسط ابعاد منافذ معادل ۹/۱ نانومتر بوده است.
پژوهشگر طرح گفت: با توجه به اینکه عمده ترین مانع در استفاده از کربن های فعال هزینه زیاد تولید آنها است از این رو استفاده از الیاف ضایعاتی پنبه به کاهش قیمت این محصولات منجر خواهد شد.
وی افزود: برتری دیگر طرح این است که کربن فعال تولید شده از الیاف پنبه ضایعاتی دارای شکل لیفی هستند که به دلیل ویژگی های مکانیکی و قابلیت شکل‌پذیری مناسب به شکل آسان‌تری قابلیت استفاده در صنایع مختلف را دارند ضمن این که کربن های فعال لیفی شکل از ظرفیت و سرعت جذب بالاتری نسبت به شکل های پودری و گرانولی برخوردار هستند.
اکرامی کارخانه های صنایع نساجی را از مهمترین عوامل تولید کننده پساب های رنگی و آلاینده محیط زیست برشمرد و گفت: الیاف کربن تهیه شده در این طرح براساس بررسی های به عمل آمده می توانند به شکل موثری این مواد رنگزا را از پساب کارخانه های نساجی جدا و جذب کند.
وی افزود: در این طرح پس از شستشو، آماده سازی و آغشته کردن با ماده فعال ساز، پنبه وارد کوره الکتریکی شده و با توجه به متغیرهای فرآیند از جمله میزان و نحوۀ استفاده از ماده فعال ساز، مدت زمان عملیات و گراف دمایی فعال سازی، نمونه آماده و پس از شستشو خشک می شود.
پژوهشگر طرح تصریح کرد: حرارت دهی در کوره با دمای بالا، با شرایط معین و تحت اتمسفر نیتروژن انجام می شود و از هر کیلوگرم الیاف پنبه ضایعاتی، ۴۳۰ گرم (بازده ۴۳ درصد) کربن فعال به دست می آید.
این پژوهش در قالب رساله دکتری با عنوان “ساخت کربن فعال از الیاف پنبه ضایعاتی و کاربرد آن در حذف مواد رنگزا از پساب های نساجی” به راهنمایی خانم دکتر فاطمه داداشیان در دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام و از آن دو مقاله در نشریات علمی معتبر و ۴ مقاله در همایش های بین المللی ارائه و روش ساخت آن نیز در موسسه مالکیت های صنعتی ایران به عنوان اختراع ثبت شده است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست