اخبار

امضای قرارداد ناسا با اسپیس ایکس برای اعزام فضانوردان

نوشته شده توسط مریم فخیمی

سازمان فضایی آمریکا برای انتقال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی به طور رسمی با شرکت خصوصی اسپیس ایکس قرارداد بست. براساس این قرارداد، فضاپیمای دراگون تا اواخر سال ۲۰۱۷، نخستین پرواز فضایی سرنشین‌دارش را به مقصد ایستگاه فضایی انجام خواهد داد. ناسا پیش از این قرارداد مشابهی را با شرکت بویینگ امضا کرده بود.
براساس قرارداد جدیدی که بین ناسا و شرکت اسپیس ایکس به امضا رسید، این شرکت سفارش ساخت نخستین فضاپیمای سرنشین‌دار خود با نام دراگون را دریافت کرد. مدت زمان مشخص شده در این قرارداد برای اعزام فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی تا اواخر سال ۲۰۱۷ خواهد بود.
این دومین قرارداد ناسا با یک شرکت خصوصی برای اعزام فضانورد به ایستگاه فضایی بین‌المللی است. در بهار سال جاری شرکت بویینگ نخستین سفارش ساخت فضاپیمای سرنشین‌دار خود موسوم به استارلاینر را از ناسا دریافت کرده بود.
شرکت‌های بویینگ و اسپیس ایکس قادر خواهند بود، هر سال بین ۲ تا ۴ ماموریت سرنشین‌دار به ایستگاه فضایی انجام دهند. البته هنوز فضاپیماهای هیچکدام از این شرکت‌ها تائید نشده است. اما به گفته ناسا، این دو شرکت به دو تا سه سال زمان برای ساخت و مونتاژ فضاپیما و پرتابگرهای خود نیاز دارند. البته فعلا مشخص نیست فضاپیمای کدام شرکت نخستین پرواز سرنشین‌دار را انجام خواهد داد.
گویین شات ول، مدیرعامل اسپیس ایکس گفت: فضانوردان ناسا در سال ۲۰۱۷ پرواز امنی را با فضاپیمای دراگون به مقصد ایستگاه فضایی تجربه خواهند کرد. موفقیت در این ماموریت نقطه عطفی در تاریخ اسپیس ایکس است.

انجام تغییرات درسکوی پرتاب "39آ" در مرکز فضایی کندی به منظور مطابقت با نیازهای موشک فالکون 9 اسپیس ایکس

انجام تغییرات درسکوی پرتاب “۳۹آ” در مرکز فضایی کندی به منظور مطابقت با نیازهای موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس

نسخه سرنشین‌دار فضاپیمای دراگون در هر ماموریت می‌تواند چهار فضانورد را به همراه حدود ۱۰۰ کیلوگرم محموله به ایستگاه فضایی انتقال خواهد اعزام کند. این فضاپیما می‌تواند ۲۱۰ روز به ایستگاه متصل بماند و در این مدت به عنوان یک قایق نجات در مواقع اضطراری فضانوردان را به زمین باز می‌گرداند.
کتی لودیز، مدیر برنامه خصوصی‌سازی ماموریت‌های سرنشین‌دار ناسا اظهار داشت: این واقعا هیجان‌انگیز است که بویینگ و اسپیس ایکس بتوانند نخستین ماموریت سرنشین‌دار خود را انجام دهند. وی همچنین گفت: این که دو شرکت آمریکایی قدرتمند با برخورداری از پیشینه علمی بتوانند از خاک کشورمان پرتاب‌های فضایی به مقصد ایستگاه فضایی را انجام دهند، بسیار اهمیت دارد.
انجام ماموریت‌های سرنشین‌دار به مقصد ایستگاه فضایی توسط فضاپیماهای متعلق به بخش خصوصی نه تنها قابلیت پروازهای فضایی سرنشین‌دار ناسا را بازیابی می‌کند، بلکه مدت زمان انجام پژوهش‌های علمی در ایستگاه فضایی را افزایش خواهد داد.
سفر فضانوردان آمریکایی به کمک فضاپیماهای دراگون و استارلاینر، باعث کاهش هزینه‌های ناسا در پرتاب های سرنشین‌دار می‌شود. چرا که بعد از بازنشستگی شاتل‌ها، ناسا برای انجام ماموریت‌های سرنشین‌دار به فضاپیماهای روسی سایوز متکی شده و این موضوع هزینه‌های بسیاری به ناسا تحمیل کرده است.

پیکرنمای فضاپیمای سرنشین‌دار دراگون
پیکرنمای فضاپیمای سرنشین‌دار دراگون

درباره نویسنده

مریم فخیمی

دیدگاه شما چیست