مقالات

تاری که میتواند قطار را نگه دارد!

نوشته شده توسط پوریا صادقلو

در مقالات قبلی که برای شما نوشته شد گفته شد که انسان الگو برداری بسیاری از حیوانات و محیط اطراف خود کرده است و بیشتر این الگو برداری ها در صنعت رباتیک بوده است. حال میخواهم برای شما نمونه ای از این الگو برداری ها در صنعت فیلم سازی بگویم.
شاید مطلبی که میخواهم برای شما بگویم در فیلم مرد عنکبوتی ۲ اتفاق افتاده باشد و شما دیده باشید اما در واقع این فقط یک فیلم بوده است. در حال حاضر، در دانشگاه لستر سه دانش آموز فیزیک محاسبه کرده اند که تار عنکبوت، اگر به درستی زوایای آن تنظیم شود، می تواند یک مترو قطار را در سرعت کامل متوقف کند.
دانش آموزان فیزیک پس از محاسبات خود یافتند که مقدار نیروی که تار عنکبوت جذب میکند تا منجر به ایستادن یک قطار شود بسیار زیاد بوده و چیزی حدود ۳۰۰,۰۰۰ نیوتن است، و این بدان معنی است که برای اطمینان بیشتر تار عنکبوت نیاز دارد ۵۰۰ میایون ژول انرژی را مهار کند وقتی قطار با شدت و ناگهانی به آن برخورد میکند.
در فیلم مرد عنکبوتی۲ در صحنه ای، ابرقهرمان با استفاده از رشته های متعدد از تار عنکبوت که در اطراف ساختمان ایجاد کرد موفق شد تا قطار فراری را بیش از پایان مسیر سرعتش را کاهش دهد و آن را متوقف کند.
در واقع، فیزیکدانان متوجه شدند که فقط ساختار یک عنکبوت می تواند این کار را انجام دهد.
یکی از این سه دانش آموز گفت: ” در اطراف خود ما بسیار شنیده بودیم که تار عنکبوت بسیار قوی تر از فولاد است، از این رو ما کنجکاو شدیم که ببینیم که آیا این تار های کوچک که صحنه ای زیبا در فیلم مرد عنکبوتی۲ نیز خلق کرده اند توانایی نگه داشتن همچین قطاری را دارند. ما پس از اینکه مشاهده کردیم جواب مثبت است بسیار شگفت زده شدیم.”

درباره نویسنده

پوریا صادقلو

دیدگاه شما چیست