مقالات

رژیم غذایی برای مبارزه با آرتروز

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

آرتروز در سرنوشت همه مردم نوشته نشده است!برای حفظ جوانی و نرمی مفصل هایتان،۴ قانون غذایی را رعایت کنید.

آرتروز چیست؟
آرتروز یک رماتیسم مزمن است که در اثر افسردگی غضروف ها ایجاد شده و همراه با درد است. این بیماری معمولا پس از ۴۰ سالگی بروز می کندو بعد از ۶۵ سالگی عمومیت می یابد. به خصوص مفاصل زانو، ران و ستون مهره ها بسیار حساس هستند. مفصل ها ساییده شده، گاهی تغییر شکل یافته و دردناک می گردند.
به هر حال، بر خلاف عقیده عموم، آرتروز نتیجه مستقیم کهولت نیست(و لزوما در اثر پیری به وجود نمی آید)،بلکه به میزان زیادی ناشی از وجود بیش از حد رادیکال های آزاد یا مصرف مواد غذایی که ضد آنها هستند،می توان شدت آرتروز و نیز مقدار داروهای مصرفی برای درمان آن را کاهش داد.

زنده باد آشپزی با روغن زیتون و کلزا
انتخاب چربی ها در التهاب و بیماری هایی مثل آرتروز بسیاز موثر است. برخی از آنها،مانند امگا۶، موجب می شود بدن مواد التهابی بسازد.
این چربی ها در روغن و مارگارین آفتابگردان، ذرت، هسته انگور، در تخم مرغ هایی که با غلات تغذیه می شوند، برخی گوشت های قرمز وجگر بعضی حیوانات یافت می شوند.
برعکس، چربی های دیگر مانند مانعی برای متوقف ساختن روند مخرب التهاب عمل می کنندکه همان امگا۳ معروف هستند.
امگا۳ در ماهی، دانه های کتان و در روغن ها و مارگارین های کلزا وجود دارد. هنگامی که فرد از آرتروز رنج می برد باید به عنوان اولین مراعات غذایی، مقدار مصرف امگا۶ را کم کرده و در عوض مصرف امگا ۳ را افزایش دهد. متخصصان تغذیه منابع حیوانی(مانند ماهی های چرب ۳ بار در هفته ) و نیز گیاهی (مثل خرفه،اسفناج ۲ بار در هفته و روغن کلزا برای هر روز )را توصیه می کنند.
یک توصیه: برچسب های مواد غذایی آماده را خوب بخوانید و از آنهایی که دارای روغن آفتابگردان یا اسید های چرب هیدروژنه هستند پرهیز کنید.

زنجبیل و زرد چوبه
برای مبارزه با آرتروز، نقش زنجبیل و زرد چوبه دو برابر است: این دو، ضد روند التهاب در بدن هستند (بنابراین موجب کاهش درد می شوند) و مانند آنتی اکسیدان هایی قوی عمل می کنند. چگونه باید مصرف شوند؟
پاسخ: زنجبیل تازه و خام را روی غذاهای سرخ کردنی، سوپ های سبزیجات و خوراک های ماهی رنده کنید. می توانید آن را در سرکه بیندازید و به عنوان ترشی همراه با غذا میل کنید و یا با مربای آن کیک ها و کمپوت های میوه را تزیین کنید.
یک یا دو قاشق سوپ خوری از زردچوبه، رنگ طلایی زیبایی به سوپ ها، سس هایی که با روغن زیتون و سرکه تهیه می کنید و نیز خمیر کرپ ها می بخشد. برای اینکه جذب زرد چوبه در بدن بهتر صورت گیرد، باید همراه با یک ماده چرب و یک نوک قاشق فلفل مصرف شود.
یک توصیه: اگر در خارج از منزل غذا می خورید همیشه در کیفتان یک شیشه کوچک زرد چوبه داشته باشید و روی سالاد، سبزیجات، گوشت قرمز و غیره بریزید. یا هنگام شب، برای خود یک زرد چوبه درست کنید.

کلم و سبزیجات دیگر
همه انواع کلم، معدنی از آنتی اکسیدان ها محسوب می شوند و باید حداقل سه بار در هفته در لیست غذای شما جا داده شوند. همه آنها خوب و مفید هستند. کلم ها حاوی مقدار زیادی فیبر نیز می باشند که خواص ضد التهابی دارند.
چگونه می توان سهم فیبر را افزایش داد؟ پاسخ: با خوردن سبزیجات و میوه ها تا آن جا که امکان دارد با پوست، یا افزودن جوانه گندم به سالادها و با مصرف سبزیجات خشک دو بار در هفته.
یک توصیه: اگر معده شما دچار نفخ می شود، به تدریج مقدار سبزی و میوه های خام را زیاد کنید.میوه و سبزیجات پخته شده راحت تر تحمل می شوند.

+ نویسنده این مطلب : نسترن مومنی خواه

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست