اخبار مقالات

تولید موسیقی با الهام از تار عنکبوت

نوشته شده توسط پوریا صادقلو

دنیای پیرامون ما پر است از چیزهایی که میتوان از آنها الهام گرفت و به قولی از آنها درس گرفت. از این موارد میتوان از سیبی که به سر نیوتن خورد نام برد تا ساخت ربات و ناوگان جنگی و ماشین.
این الگو برداری ها تا آنجا پیشرفت است که به حوضه ی موسیقی نیز راه پیدا کرده است.
تیمی از محققان دانشگاه بوستون، دانشگاه تافتس و موسسه فناوری ماساچوست از ترکیب موسیقایی مبتنی بر ساختار تار عنکبوت برای شناسایی راهی برای میزان سازی دقیق و نظام‌مند مواد زیستی به جای تکیه بر شیوه تجربه و اشتباه استفاده کرده‌اند.
این محققان با استفاده از ابریشم مصنوعی به عنوان یک بررسی موردی توانستند از ابزارهایی از یک شاخه ریاضیات موسوم به نظریه رده‌ها برای ترجمه ساختار سلسله مراتبی پروتئین ابریشم به شکل یک قطعه موسیقی استفاده کنند.
در زمان پخش موسیقی، الیافی که به دلیل برخورداری از مولکولهای قوی پروتئین به شکل نخ به یکدیگر نچسبیده بودند، یک قطعه موسیقایی تهاجمی و خشن را ایجاد کرده بودند. این درحالی است که مولکول‌های ضعیف‌تر که الیاف سودمند را تولید کرده بودند، قطعات موسیقایی نرمتر و سیالتری را ارائه کردند.
کاربردهای این شیوه می‌تواند بسیار گسترده‌تر از تولید ابریشم بوده و برای تولید چارچوب‌هایی در جهت جایگزینی اندام یا مواد جدید برای بخش مهندسی عمران مورد استفاده قرار بگیرد.

درباره نویسنده

پوریا صادقلو

دیدگاه شما چیست