مقالات

با هر بار نشستن روی صندلی یک قدم به مرگتان نزدیک می شوید

نوشته شده توسط پوریا صادقلو

آیا میدانید با کم کردن ساعات نشستن خود در طول روز میتوانید طول عمر خود را افزایش دهید؟

حتما تا به حال مقالات زیادی در مورد نشستن طولانی مدت بر روی صندلی و مضرات آن خوانده اید، اما آیا واقعا میدانید که دقیقا چند ساعت نشستن در طول روز می تواند آسیب پذیر باشد؟
آیا میدانید با کم کردن ساعات نشستن خود در طول روز میتوانید طول عمر خود را افزایش دهید؟
یک تحقیق جدید در این باره میگوید کاهش میزان زمان نشستن در طول روز به کمتر از سه ساعت میتواند طول عمر انسان را تا ۲ سال افزایش دهد.
تحقیق مورد نظر در دانشگاه هاروارد بر روی ۱۶۷ هزار نفر در طول ۴ تا ۱۴ سال صورت گرفته است. در این تحقیق عادات سلامتی و غذایی شرکت کنندگان مورد بررسی قرار گرفته که یکی از این عادات، ساعت های نشستن افراد در طول روز است. محققان با بررسی و ترکیب شرایط موجود ریسک مرگ ناشی از نشستن زیاد را در آزمایش های خود محاسبه کردند.
براساس این تحقیق مردم آمریکا با نشستن بیش از سه ساعت در طول روز ۲ سال از عمر خود را از دست می دهند و هم چنین نشستن بیش از دو ساعت برای تماشای تلویزیون باعث کاهش عمر انسان به مدت ۱٫۴ سال می گردد. محققان به این نتیجه رسیدند که با کاهش زمان نشستن در طول روز میتوانید امید به زندگی را در خود افزایش دهید.
نشستن طولانی مدت حتی برای کسانی که تمرینات ورزشی زیاد و منظم هم دارند ممکن است خطرساز باشد. پس بهتر است یک تصمیم جدی برای کم کردن عوارض ناشی از این خطر گرفته شود. اما آیا در دنیای امروز چنین کاری امکان دارد؟ پیشرفت تکنولوژی روز به روز باعث کم تر شدن فعالیت های بدنی انسان ها می شود. همه ما بیشتر وقت مان را پشت کامپیوتر سپری می کنیم، پس با این شرایط بهتر است لااقل عادت درست نشستن بر روی صندلی را در خودمان تقویت کرده و یا به دنبال یک راه حل بهتر برای کم کردن آسیب های ناشی از نشستن زیاد باشیم و سعی کنیم بعد از هر یک ساعت نشستن مدتی را از جای خود برخاسته و قدم بزنیم.
حتی ورزش‌ هم تاثیر مرگبار پشت‌میزنشینی را خنثی نمی‌کند
پزشکان در یک مطالعه جدید تاکید کردند افرادی که به دلیل نوع شغلشان ناچار هستند مدت‌های طولانی پشت میز بنشینند در معرض خطر مرگ زود‌رس هستند.
مطالعه روی بیش از ۲۰۰ هزار مرد و زن در دانشگاه سیدنی نشان داده است که مردم هرچه مدت بیشتری از عمر خود را پشت میز بنشینند خیلی بیشتر به مرگ نزدیک می‌شوند. این پزشکان هشدار دادند که حتی ورزش‌ کردن هم نمی‌تواند اثرات مرگبار ساعت‌ها نشستن پشت میز را جبران کند و برای خنثی‌ کردن عوارض کشنده پشت میز نشینی کافی نیست.
به نوشته روزنامه سیدنی مورنینگ والد، پروفسور آدریان بائومان، از متخصصان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه سیدنی در این باره تصریح کرد: افرادی که مشاغل با تحرک‌تر مثل باغداری، ساختمان‌سازی و یا پرستاری از بچه‌ها را دارند، کمتر با این خطر مواجه می‌شوند و به دلیل فعالیت ‌بدنی بیشتر، اغلب عمر طولانی‌تری نیز دارند.
این متخصصان یادآور شدند: هرچه بیشتر فعالیت‌ بدنی داشته باشید و کمتر بنشینید، فرشته مرگ از شما دورتر می‌شود.
پروفسور بائومان تشریح کرد: اتفاقاتی که در اثر زیاد نشستن رخ می‌دهد این است که هر چه بیشتر می‌نشینید، هر وعده غذایی که می‌خورید به قند تبدیل می‌شود و در نتیجه قند خونتان دائما افزایش می‌یابد. اگر فعالیت بدنی داشته باشید قند خون جذب عضلات و کبد می‌شود اما اگر بی‌تحرک باشید قند در جریان خون باقی می‌ماند و در نتیجه قند خونتان در سطح بالایی نگه داشته می‌شود.

+ منبع : ایسنا

درباره نویسنده

پوریا صادقلو

دیدگاه شما چیست