اخبار مقالات

از آماده‌سازی کاوشگر رهیاب امواج گرانشی اروپا تا کشف مسن‌ترین ستارگان جهان

نوشته شده توسط محمدرضا رضائی

سازمان فضایی آمریکا در حال آموزش روبات‌های انسان‌نما برای سفر به فضا است و همزمان با آن، ژاپنی‌ها به دنبال آن هستند تا نخستین سطح‌نشین خود را تا پیش از سال ۲۰۲۰ در ماه فرود بیاورند. اروپایی‌ها نیز فضاپیمای رهیاب لیسا را برای پرتاب به فضا آماده می‌کنند و دانشمندان استرالیایی هم موفق به کشف مسن‌ترین ستارگان جهان شدند. این در حالی است که در هفته گذشته اهالی یک روستا در شرق ترکیه با فروش قطعات شهاب‌سنگ‌های یافت‌شده در حوالی این روستا، به درآمد هنگفتی رسیدند. اینها گزیده‌ای از خبرهای فضایی و نجومی متنوع و جالبی است که در هفته گذشته منتشر شده است.

آموزش روبات‌های ناسا در دانشگاه
دو روبات انسان‌نمای ناسا، برای آموزش و توسعه قابلیت‌های فنی به دو دانشگاه برگزیده آمریکا ارسال شدند. این روبات‌ها در اصل برای بحث‌های امدادرسانی در زمین طراحی شده بودند. اما دانشگاه‌های ام.ای.تی و نورث وسترن قرار است این روبات‌ها را برای ماموریت‌های آتی ناسا در سفرهای فضایی توسعه دهند. ناسا به هر کدام از این دانشگاه‌ها به طور سالانه ۲۵۰ هزار دلار بودجه اختصاص داده است. روبات‌های انسان‌نمای ناسا هر کدام ۹/۱ متر قد و ۲۵۰ کیلوگرم وزن دارند و مجموعه‌ای از یک بسته پردازنده نیرو، مجموعه‌ای از حسگرها، دوربین‌ها و اندام‌های قابل جدا شدن هستند. ناسا برای به حداقل رساندن خطر و هزینه فرستادن فضانوردان به محیط خشن و بی‌رحم فضا که کاری خطرناک و پرهزینه است، به توسعه روبات‌ها در ماموریت‌های فضایی آینده روی آورده است.

۱

آماده‌سازی کاوشگر رهیاب امواج گرانشی اروپا
مهندسان در پایگاه فضایی گویان در آمریکای جنوبی، پرتابگر وگا را برای پرتاب فضاپیمای رهیاب لیسا آماده می‌کنند. ۱۱ آذر ۱۳۹۴ با پرتاب فضاپیمای «رهیاب لیسا» بخشی از تلاش‌های ۲۴ ساله گروهی از دانشمندان و مهندسان سازمان فضایی اروپا به نتیجه می‌رسد. این فضاپیما قرار است فناوری‌ لازم برای ردیابی امواج گرانشی را در فضا بیازماید. در صورتی که رهیاب لیسا عملکرد موفقی از خود نشان دهد، در سال ۲۰۳۴، شاهد انجام یک ماموریت هیجان‌انگیز فضایی خواهیم بود که به احتمال زیاد نشانه‌هایی از امواج گرانشی را کشف خواهیم کرد.

۲

ژاپن یک روبات سطح‌نشین به ماه می‌فرستد
سازمان فضایی ژاپن (ژاکسا) در نظر دارد تا پیش از سال ۲۰۲۰، نخستین روبات سطح‌نشین خود را به فضا پرتاب کند. این سطح‌نشین مجهز به فناوری‌های جدید مانند سامانه تشخیص چهره است که سطح ماه را به منظور کمک به ایجاد تنظیمات مناسب برای مسیر کاوشگر، پایش می‌کند. در صورتی که این ماموریت با موفقیت انجام شود، ژاپن بعد از روسیه، آمریکا و چین به چهارمین کشوری تبدیل می‌شود که موفق به فرود یک کاوشگر در ماه شده است. سازمان فضایی این کشور پیش از این موفق شده بود، کاوشگر کاگویا را در مدار کره ماه قرار دهد.

کشف مسن‌ترین ستارگان جهان در قلب راه‌شیری
گروهی از ستاره‌ّشناسان دانشگاه ملی استرالیا موفق به کشف ستارگانی شدند که گفته می‌شود عمر آنها به ۶/۱۳ میلیارد سال می‌رسد. این ستارگان که در نزدیک مرکز کهکشان راه‌شیری قرار دارند، تنها چند صد میلیون سال پس از انفجار بزرگ شکل گرفته‌اند. ستاره‌شناسان استرالیایی عنوان می‌کنند که در این پژوهش ۲۳ ستاره از بین نزدیک به ۵ میلیون ستاره انتخاب شدند. یکی از معیارهای تشخیص سن این ستارگان، مقدار فلز موجود در آنها بوده که بسیار ناچیز است. این فلزات با انفجارهای ابرنواختری در فضا منتشر شده و در ترکیب نسل بعدی ستارگان قرار می‌گیرند. به همین دلیل در ستاره‌های جوان‌تر، شاهد مقدار بیشتری فلز هستیم.

درآمد ۳۵۰۰۰۰ دلاری اهالی یک روستا در ترکیه با فروش شهاب‌سنگ
اهالی یکی از روستاهای ترکیه با فروش قطعات شهاب‌سنگ به درآمد هنگفتی رسیدند. این شهاب‌سنگ‌ها حدود دو ماه پیش در حوالی یکی از روستاهای شرقی ترکیه سقوط کردند. ساکنان خوش‌شانس این روستا با فروش این شهاب‌سنگ‌ها حدود ۳۵۰ هزار دلار کسب کردند. وزن قطعات پیداشده از چند ده گرم تا ۵/۱ کیلوگرم متغیر بود. هر گرم از این شهاب‌سنگ‌ها حدود ۶۰ دلار قیمت دارد.

۳

درباره نویسنده

محمدرضا رضائی

علاقه من به علوم فضایی و نجوم از یک طرف و عشق به روزنامه‌نگاری و نویسندگی از سوی دیگر باعث شد که به سمت روزنامه‌نگاری علمی کشیده شوم. از سال ۱۳۸۵ فعالیت در مطبوعات را به طور رسمی شروع کردم و حالا این افتخار را دارم که با بهترین و معتبرترین روزنامه‌ها، نشریات و خبرگزاری‌ها همکاری می‌کنم.

دیدگاه شما چیست