اخبار

حل مساله ی ریمان پس از ۱۵۶ سال

نوشته شده توسط پوریا صادقلو

مساله ای که بیش از ۱۵۰ سال ذهن دانشمندان و ریاضیدانان جهان را درگیر کرده بود و یکی از هفت مساله ی لاینحل دانش ریاضیات به شمار میرفت ناگزیر به دست استادی نیجریایی حل شد.

مساله ای که بیش از ۱۵۰ سال ذهن دانشمندان و ریاضیدانان جهان را درگیر کرده بود و یکی از هفت مساله ی لاینحل دانش ریاضیات به شمار میرفت ناگزیر به دست استادی نیجریایی حل شد.
دکتر اوپیمی انوک از دانشگاه فدرال شهر باستانی اویه اکیتی معتقد است یکی از هفت مساله لاینحل دانش ریاضی را حل کرده‌ است. او می‌گوید برای فرضیه‌ای که اولین بار توسط برنهارد ریمان ریاضیدان آلمانی در سال ۱۸۵۹ مطرح شد، توانسته راه حلی پیدا کند و در صورتی که درستی این راه حل به اثبات برسد، جایزه‌ای یک میلیون دلاری در انتظار انوک خواهد بود. با این حال هنوز راه حل وی منتشر نشده‌ است.
دانشگاه فدرال در بیانیه‌ای اعلام کرد دکتر انوک گفته‌های ریمان را ابتدا مورد بررسی قرار داده و سپس آنها را بسط داده‌ است. وی تصورات غلطی که در نسل‌های پیشین توسط ریاضیدانان اعلام شده‌بود را در نظر گرفته و آنها را اصلاح کرد و مسیر ارائه راه حل خود را هموار ساخت. وی همچنین نشان داد چطور می‌توان دیگر مسائل مشابه را فرمول‌بندی کرده و به ماتریسی که هیلبرت و پولی برای حل این مساله پیش‌بینی کرده‌بودند دست یافت.

۱۳۳۸۲۴_۵۴_news_hub

انوک نشان داده که چطور این راه حل‌ها در رمز‌نگاری، علوم اطلاعات کوانتومی و کامپیوترهای کوانتومی کاربردی خواهند بود. وی پیش از این روی پروژه‌ای برای ارائه مدل‌های ریاضی به منظور تولید برق از صوت، رعد و سطح اقیانوس‌ها کار می‌کرد. به گفته رابرت الدر، مهندس نرم‌افزار، نظریه پیچیده ریمان براساس مشاهده‌ ریمان از یک معادله است: تمامی مقادیر موجود در معادله که به صفر شدن نتیجه می‌انجامند، روی یک خط قرار گرفته‌اند. هفت مساله هزاره را موسسه ریاضیات کلی در ماساچوست به عنوان هفت نمونه از دشوارترین مسائل ریاضی که تاکنون حل نشده‌اند،‌ معرفی کرده‌ است.

درباره نویسنده

پوریا صادقلو

دیدگاه شما چیست