آخرین اخبار

سنسور گازی با قابلیت کارکرد در دمای محیط

نوشته شده توسط زینب دبیری

برای نخستین بار “سنسور گازی نانوذرات اکسید فلزی هسته/پوسته سریم اکسید تیتانیوم اکسید برای شناسایی ترکیبات آلی فرار در دمای محیط” توسط عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات و جمعی از محققان دانشگاه آزاد اسلامی، طراحی و ثبت اختراع شد.

دکتر محمد یوسفی مدیر گروه های نانوشیمی و شیمی معدنی واحد علوم و تحقیقات و یکی از مخترعین این طرح گفت: سنسورها یکی از مهمترین ابزارها در ایمنی محیط هستند، نیمه رساناهای اکسید فلزی که از معمول ترین سنسورها هستند روش تولید آسان، قیمت مناسب، حساسیت بالا و زمان پاسخ دهی کوتاه دارند.
وی عملکرد سنسورها در دماهای بالا را ضعف آنها دانست و ادامه داد: برای رفع مشکل عملکرد آنها در دمای بالا، “سنسور گازی نانوذرات اکسید فلزی هسته/پوسته سریم اکسید تیتانیوم اکسید” برای اولین بار توسط تیم تحقیقاتی ، متشکل ازدکترسوسن صمدی، سید امیر عباس ذکریاو قاسم اسعدیطراحی و ساخته شد.
یوسفی ادامه داد: در بررسی های انجام شده مشخص شد این سنسور قادر است در دمای اتاق وجود گازهای مضر را با حساسیت بالا تشخیص دهد.
وی تصریح کرد: افزون بر پاسخ مناسب در دمای اتاق، سنسور طراحی شده ساختار ساده، حساسیت بسیار بالا ، گزینش پذیری مناسب و زمان پاسخ دهی بسیار پایینی دارد. همچنین این سنسور می تواند حضور برخی گازها را در حد ppm مشخص کند.
لازم به ذکر است دکتر یوسفی پژوهشگر برتر استان تهران در سال ۱۳۸۶ بوده است ودارای بیش از ۶۰ مقاله ISI،۱۰ کتابتألیف و ترجمه در زمینه شیمی و ۶ طرح پژوهشی اتمام یافته می باشد.

درباره نویسنده

زینب دبیری

دیدگاه شما چیست