اخبار

خنک کردن مایعات به کمک لیزر

نوشته شده توسط سید محمد حسین خلیلی

از زمانی که اولین لیزر در سال ۱۹۶۰ ساخته شد، همیشه انتظار تولید گرما را از اشعه لیز داشتیم؛ اما هیچ وقت تصور خنک کردن به کمک لیزر را نداشتیم.
محققان دانشگاه واشنگتن برای اولین بار بعد از یک دهه راهی را یافتند که به کمک آن با استفاده از لیزر بتوان مایعات را خنک کرد.
این گروه با استفاده از یک لیزر مادون‌قرمز موفق شدند آب را تا حدود ۳۶ درجه فارنهایت (در حدود ۲ درجه سانتی‌گراد) خنک کنند.
نتیجه این مطالعات در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است.
این کشف می‌تواند به کاربردهای صنعتی که لازم به سرد کردن یک ناحیه محدود و نقطه‌ای را دارند کمک شایانی کند. برای مثال ریزپردازنده‌ها یکی از این کاربردها هستند. می‌توان از پرتوی لیزر برای خنک کردن تراشه‌های کامپیوتری جهت جلوگیری از گرم شدن و کارآمد شدن استفاده کرد.
همچنین دانشمندان می‌توانند به کمک این روش؛ بخشی از یک سلول که در حال تقسیم یا بازسازی خود است را سرد کنند تا این فرایند آهسته‌تر روی دهد و محققان فرصت مطالعه آن را داشته باشند؛ یا می‌توانند یک نورون را بدون آسیب سر کنند و رفتار نورون‌های همسایه آن را بررسی کنند.
پیتر پازوسکی (Pauzauskie) محقق دانشگاه واشنگتن و آزمایشگاه ملی وزارت انرژی در ریچلند، می‌گوید: علاقه بسیاری وجود دارد برای مطالعه درباره رفتار سلولی و عملکرد آنزیم‌ها یا مولکول‌ها که تا پیش‌از این مطالعه آن‌ها بدون خنک‌سازی ممکن نبوده است.
با استفاده از این خنک‌کننده‌های لیزری امکان این وجود دارد که فیلم آهسته از زندگی یک سلول تهیه شود؛ و مزیت این روش در این است که لازم به خنک کردن همه سلول نیست؛ چرا که این کار ممکن است باعث مرگ آن یا تغییر رفتارش شود.

درباره نویسنده

سید محمد حسین خلیلی

دیدگاه شما چیست