اخبار اخبار ایران و جهان

پنجمین همایش موزه علوم وفناوری

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

پنجمین همایش موزه علوم وفناوری روز گذشته در موزه ملی ایران آغاز به کار کرد …

پنجمین همایش موزه علوم وفناوری با موضوع جامعه پایدار و جایگاه موزه ها در ترویج علم سبز به مدت سه روز از ۲۶ تا ۲۸ ابان ماه در موزه ملی ایران آغاز به کار کرد.
در اولین روز برگزاری این مراسم در روز سه شنبه که با جمعی از موزه داران، مسئولین موزه علم و فناوری، موزه ملی ایران، اعضای فدراسیون ایکوم و مهمان ویژه این مراسم دکتر “اندریاس گاندل وین” جانشین مدیر نمایشگاه و مجموعه های موزه دویچه مونیخ آلمان همراه بود.
در ابتدای این همایش، جلیلی رییس موزه علم و فناوری سخنرانی خود را پیرامون شعار فدراسیون ایکوم” موزه ها در خدمت جامعه سبز ” آغاز کرد.
به گفته وی محورهای این همایش گسترش علم و فناوری، موزه و نقش آن در محیط زیست، نقش سیاست گذاری علمی و پژوهشی برای محیط زیست و آموزش حفظ محیط زیست است.
جلیلی گفت: جامعه پایدار جامعه ای است که در آن همه فرصت ها برای همه افراد یکسان و برابر باشد که این جامعه پویاست و شاخص اصلی آن توسعه پایدار  است که این توسعه پایدار به معنی توسعه ای است که نیاز های نسل حاضر را بدون لطمه زدن به توانایی های نسل بعد برآورده نماید.
وی با بیان اینکه علت نابودی محیط زیست در کشور ما فعالیت های بدون علم و تدبیر است گفت:  اقداماتی که باید برای حل این مشکل انجام شود توجه ویژه به موزه های علم و فناوری و توسعه این نوع موزه ها در سراسر کشور، همکاری موزه ها با یکدیگر و توجه ویژه به جشنواره های علم و فناوری است.
وی افزود: این اقدامات جز برای تغییر مدل اقتصادی و اجتماعی انجام نمی گیرد تا بتوانیم بهینه از محیط زیست استفاده کنیم و زمین سالم داشته باشیم.
در آخر رییس موزه علوم و فناوری فعالیت های شش ماه اول سال ۹۴ را در این حوزه  که باعث بدست آوردن رتبه برتر از طرف ایکوم شد را اینگونه شرح داد: ایجاد چند گالری جدید در بخش انرژی نو و ابزار جراحی، برگزاری نمایشگاه های مختلف نظیر نمایشگاه “هوافضا” در موزه ارتباطات، نمایشگاه سیار در زیر گذر مترو ولیعصر، اپتیک در کرمان و تهران، هوافضا و نجوم در برج میلاد، برگزاری کارگاه ها و جنگ های علمی و برگزاری جشنواره علم و عامه در برج میلاد تهران که اخیرا نیز برگزار گردید.( که علمنا نیز از این رویداد پوشش خبری به عمل آورد ).
پس از آن آقایان جبرئیل نوکنده رییس موزه ملی ایران و محیط طباطبائی مشاور رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و قائم مقام ایکوم سخنرانی خود را با همین محوریت انجام دادند.
پس از ان آقای محمودپور دبیر علمی همایش سخنرانی کرده و همچنین از ۴ کتاب منتشر شده توسط موزه علوم و فناوری رونمایی شد.
کتاب هایی با عنوان مرکز علم دانش و روش، موزه ها و آموزش طراحی، کاربر پسند و مقالات چهارمین همایش برگزار شده.
پس از رونمایی از این کتب، جانشین مدیر نمایشگاه و مجموعه های موزه دویچه مونیخ آلمان آقای “اندریاس گاندل وین” سخنرانی خود را آغاز کرد.
وی پس از تشکر در خصوص دعوت به این مراسم از موزه دویچه که در شهر مونیخ در جنوب آلمان است صحبت کرد. طبق گفته “وین” این موزه در حوزه های تحقیق، پژوهش، جمع آوری اشیا و نگهداری آن تشکیل شده است که در سال های گذشته حوزه آموزش غیر رسمی و گفتگو نیز به دلیل اهمیت علم و تکنولوژی به فعالیت های این موزه اضافه گردیده است.
وی افزود: حوزه آموزش این موزه شامل علومی چون شیمی، فیزیک، نجوم، ژنتیک، معماری، دارو، استخراج از معادن، هواپیمایی و غیره می شود.
وی سخنرانی خود را با توضیح مفاهیم بنیادی و  معرفی کامل موزه و زیر ساخت های آن خاتمه داد.
بخش دوم این همایش بعد از ظهر سه شنبه با ارائه مقالات سخنرانان در حوزه موزه و محیط زیست صورت پذیرفت.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست