اخبار

رقابت برترین های هوش مصنوعی کشور در دانشگاه امیرکبیر

نوشته شده توسط رضا ماه منظر

دانشگاه امیر کبیر از ۲۴ آبان ماه به مدت ۴ روز میزبان رقابت برترین‌های رباتیک کشور در قالب جشنواره‌ای مهیج است. یکی از مهمترین بخش‌های این جشنواره لیگ هوش مصنوعی است که برترین طرح‌های پردازش رایانه‌ای کشور را گرد هم آورده تا در کنار هم، آخرین دستاورد‌های خود را به رقابت بگذارند.
به گفته طاهرخانی، دبیر اجرایی دورۀ قبل این جشنواره و مسئول کمیتۀ فنی لیگ هوش مصنوعی در این دوره: امسال سومین بار است  که در جشنوارۀ رباتیک، بخش هوش مصنوعی نیز گنجانده شده است و تمامی شرکت‌کنندگان در ده لیگ این بخش، دانشجویان ارشد و دکترا هستند و اکثر تیم‌های شرکت‌کننده پروژه‌های  کارشناسی ارشد و دکترای خود را در جشنواره شرکت داده اند. لیگ‌های هوش مصنوعی شامل بخش‌هایی چون: تشخیص چهره، تشخیص تقلب در اسناد علمی فارسی، دسته‌بندی متون، تصحیح هوشمند قرائت نماز، شناسایی خودروهای نقلیه در بزرگراه‌ها، تشخیص هواپیما به کمک تصاویر ماهواره‌ای و تشخیص صدا و دستور است.
همچنین در لیگ‌های سنجش آب و هوا به کمک دوربین‌های بزرگراهی، نقشه‌سازی به کمک حرکت ربات و نرم‌افزار تبدیل متون فارسی به انگلیسی به دلیل عدم حضور تیم‌هایی با رزومه و طرح‌ قوی، پذیرش صورت نگرفته و در عمل این لیگ‌ها برگزار نشده اند.
تیم‌های حاضر در این بخش پس از ارسال طرح‌های خود به کمیتۀ فنی هر لیگ -شامل استادان و دانشجویان دکترای هوش مصنوعی از دانشگاه‌های امیرکبیر‌، تهران، شریف و تربیت مدرس-  پس از بررسی ‌گزارش اولیۀ هر تیم به بخش عملی این جشنواره که هم اکنون در حال برگزاریست، راه یافتند.
پس از پایان ارائه طرح توسط اعضای تیم در مسابقات مقدماتی، در مرحله بعدی این تیم‌ها می‌بایست گزارش فعالیت خود را در قالب سمینار به داوران تحویل دهند  که بر اساس نتایج عملی و ارایه در کنفرانس، بنا به رای استادان و کمیتۀ داوران نفرات برتر معرفی خواهند شد. از آنجایی‌که تمامی طرح‌های ارایه شده در رفع نیازهای کشور کاربرد دارند، سعی بر آن شده که تیم‌ها را به حامیان مالی و اقتصادی پیوند بزنیم و برای کاربردی شدن طرح‌ها تمهیداتی بیاندیشیم. به طور مثال نمایش تصویر واقعی بزرگراه‌ها و یا تصاویر ثبت شده  از ماهواره‌های مدارگرد در این رقابت گنجانده شده اند. تمامی اطلاعات مورد پردازش توسط این نرم افزار، واقعی هستند.
طاهری در ادامه افزود: متاسفانه در مسابقات جهانی رباتیک (فیراکاپ) که سال آینده به میزبانی دانشگاه امیر کبیر برگزار می‌شود بیشتر مباحث فیزیکی ربات‌ها -از جمله حرکت بر روی سطوح نا‌هموار، توانایی جابه‌جا نمودن اجسام و یا فوتبال- مد نظر قرار گرفته است، در صورتی‌که هوش مصنوعی بیشتر جنبۀ پردازشی دارد.
به همین دلیل این بخش همکاری مستقیم با فیراکاپ نخواهد داشت اما در طی رقابت با تیم‌ها و گروه‌ها تبادلات علمی و حتی سخت‌افزاری انجام خواهد گرفت.
وی از این امر هم اظهار تاسف کرد که امسال در بخش هوش مصنوعی، تیم‌های بین الملل حضور ندارند با این حال ‌علاوه بر تهران گروه‌های متعددی از سراسر کشور همچون مشهد، قزوین، شیراز و تبریز در زمینۀ هوش مصنوعی -با هدف رفع مشکلات داخلی- به رقابت می‌پردازند.
امسال گزارش های بسیار خوبی از جشنواره می‌رسد که نشانگر رقابت گروه‌ها در سطح بالایی است. با توجه به گسترش سیستم‌های هوش مصنوعی در اقتصاد، صنعت و همچنین زندگی روزمرۀ مردم، ارزش این دسته از رقابت‌ها در ایجاد پیوند میان دانش و صنعت بسیار حایز اهمیت است.

درباره نویسنده

رضا ماه منظر

دیدگاه شما چیست