مقالات

ساخت ربات های فریب دهنده با الهام از سنجاب

نوشته شده توسط پوریا صادقلو

در ادامه ی مقالاتی که پیرامون الهام گرفتن دانشمندان از حیوانات برای شما نوشته شد این بار میخواهیم به نمونه ی دیگری از این الهام گرفتن ها بپردازیم.
در مطالب قبلی از الگو برداری از خفاش ها برای ساخت پهپاد و الهام گرفتن از عروس دریایی برای ساخت ربات هایی در زیر آب پرداختیم. این بار میخواهم از ویژگی یکی دیگر از موجودات روی زمین برای شما بگویم که این ویژگی بسیار جالب از دید دانشمندان و محققان پنهان نمانده است.
این موجود دوست داشتنی سنجاب نام دارد که قطعا برخی از شما این حیوان زیبا را از نزدیک و یا در مستند ها و برخی از فیلم ها تصویری از این موجود را دیده اید. یکی از ویژگی های بارز این حیوان حرکات فریبنده ای است که از خود نشان میدهد و همین ویژگی کافی بود تا او نیز به موجودات الهام بخش به انسان بپیوندد.
یک تیم تحقیقاتی در موسسه فناوری جورجیا ربات با نگاه به رفتار فریبنده در سنجاب ها قادر به ایجاد ربات های فریبنده شده است.
این پروژه نظامی که به رهبری رونالد آرکین از دانشکده تعاملی رایانه تامین می شود، با استفاده از الگوهای رفتاری برای منحرف کردن رقبا و شکارچیان در طبیعت به توسعه روبات ها انجامیده است.
آرکین گفت:” اگر دشمن حضور داشت، ربات می تواند از استراتژی گشت زنی خود باعث فریب انسان و یا ماشین هوشمند دیگر میشود، و این کار به خرید زمان تا رسیدن نیروی کمکی می انجامد.”
رفتار این ربات ها کاملا الگوبرداری از رفتار سنجاب ها می باشد.
اصولا سنجاب ها غذای خود را در مکانی پنهان میکنند تا در صورت نیاز از آن استفاده کنند، و برای مراقبت از غذای پنهانی خود از دست سایر سنجاب ها مدام در حال گشت زنی هستند. زمانی که آنها وجدد سنجابی دیگر را پیرامون خود حس میکنند الگوی نگهبانی خود را تغییر میدهند و به صورت نمایشی به مکان هایی که اصلا غذایی در آنجا پنهان نیست سر میزنند. همین کار باعث فریب دیگر سنجاب ها میشود و باعث میشود محل پنهان کردن غذا ناشناس باقی بماند.
حال این ربات ها نیز از این الگوی رفتاری پیروی میکنند اما نه در جنگل و نه برای محافظت غذا بلکه در محیط های نظامی.
طبق گفته ای آرکین این ربات ها میتوانند از بسیاری از خسارات جلوگیری کنند.

درباره نویسنده

پوریا صادقلو

دیدگاه شما چیست