اخبار ایران و جهان فضا و نجوم

جنگ سوریه به روایت تصاویر ماهواره‌ای

نوشته شده توسط محمدرضا رضائی

چند سالی است برخی از کشورهای خاورمیانه از جمله سوریه درگیر جنگ‌های خانمان‌سوزی شدند. این جنگ‌‌ها که ابتدا ماهیت داخلی داشت، با ظهور گروه تروریستی داعش به مرور ابعاد بین‌المللی گرفت. درگیری‌ها در سوریه را می‌توان یکی از فرسایشی‌ترین نبردهای منطقه‌ای دانست که هزاران کشته و میلیون‌ها آواره داشته است. مقایسه تصاویر ماهواره‌‌ای طی پنج ساله گذشته به خوبی می‌تواند ابعاد و عمق فاجعه جنگ در سوریه را نمایش دهد. در ادامه نظر شما را به دیدن برخی از این تصاویر ماهواره‌ای جلب می‌کنیم.

تصاویر هوایی از سوریه تصاویر هوایی از سوریه تصاویر هوایی از سوریه

عکس اول مربوط به تصویر ماهواره‌ای گرفته شده در می ۲۰۱۳ از یک قلعه تاریخی و محوطه اطراف آن در شهر حلب سوریه است. این قلعه در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. در عکس دوم و سوم، نمای بزرگ‌شده‌ای از قسمت پایینی محوطه اطراف قلعه را می‌بینید که به ترتیب در ژوئیه و اوت ۲۰۱۴ توسط ماهواره‌ها تصویربرداری شده است. در دو عکس ذکرشده به وضوح آثار تخریب دیده می‌شود. تخریب بخش‌های زیادی از ساختمان دادگستری به همراه نابودی کامل یک مسجد و گنبد تاریخی در این تصویر قابل مشاهده است.


تصاویر هوایی از سوریه تصاویر هوایی از سوریه تصاویر هوایی از سوریه

تصویر اول مربوط به کمپ پناهجویان سوری در مرز اردن در سپتامبر ۲۰۱۳ است و تصاویر بعدی گسترش این کمپ به ترتیب در ژانویه و فوریه ۲۰۱۴ را نشان می‌دهد. تقریبا طی ۵ ماه، مساحت این کمپ به اندازه یک شهر کوچک درآمده است. به شکلی که هم‌اکنون هزاران نفر از آواراگان جنگی در آن زندگی می‌کنند.

تصاویر هوایی از سوریه تصاویر هوایی از سوریه

این تصویری از یک محوطه باستانی منحصر به فرد مربوط به قرن سوم پیش از میلاد است. این دو تصویر بین ژوئن ۲۰۱۲ و آوریل ۲۰۱۴ توسط ماهواره‌ها گرفته شده و آثار تخریب ناشی از حفاری‌های غارتگران آثار باستانی در آن دیده می‌شود.

تصاویر هوایی از سوریه تصاویر هوایی از سوریه

دو تصویر از کشور سوریه که در شب گرفته شده است. یکی در سال ۲۰۱۱ و دیگری در سال ۲۰۱۵؛ هر کدام از نقاط روشن موجود در تصاویر نشان‌دهنده یک شهر است. با مقایسه دو تصویر به راحتی می‌توان متوجه عمق نابودی بخش زیادی از زیرساخت‌های شهری در سوریه شد.

درباره نویسنده

محمدرضا رضائی

علاقه من به علوم فضایی و نجوم از یک طرف و عشق به روزنامه‌نگاری و نویسندگی از سوی دیگر باعث شد که به سمت روزنامه‌نگاری علمی کشیده شوم. از سال ۱۳۸۵ فعالیت در مطبوعات را به طور رسمی شروع کردم و حالا این افتخار را دارم که با بهترین و معتبرترین روزنامه‌ها، نشریات و خبرگزاری‌ها همکاری می‌کنم.

دیدگاه شما چیست