اخبار ایران و جهان

رونمایی از ” سورنا “، ربات انسان نمای ایرانی

نوشته شده توسط مسعود محمدی

امروز مراسم رونمایی از ربات سورنا ۳ ( ربات انسان نمای ایرانی ) در دانشکده مکانیک دانشگاه تهران برگزار شد.
نسل اول سورنا تنها به عنوان نمادی برای اعلام آغاز پروژه طراحی، ساخت و هوشمند سازی ربات انسان نما، در آذر ماه سال ۱۳۸۷ ارائه شد.
پس از چندین ماه تلاش مستمر و شبانه روزی، نسل دوم سورنا در روز ۱۲ تیرماه ۱۳۸۹ با حضور رییس جمهور وقت و جمعی از رؤسا و مقامات دانشگاه و صنایع و معادن در سالن اجلاس سران رونمایی شد.
طی حدود ۴ سال همکاری بیش از ۷۰ نفر از اعضای هیئت علمی، مهندسین و دانشجویان در زمینه رباتیک از دانشگاه¬های برتر کشور ، پروژه ربات انسان نما ملی سورنا۳ در تاریخ ۲۰ خرداد ۹۴ به انجام رسید و توانمندی‌های آن در حضور مسئولان سازمان گسترش و نوسازی صنایع (ایدرو) ارائه گرید.
پروژه ربات انسان نما ملی سورنا۳ توسط مرکز سیستم ها و فناوری های پیشرفته (CAST) دانشکده مهندسی مکانیک پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران با مدیریت دکتر عقیل یوسفی کما به عنوان مجری، و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) به عنوان کارفرما انجام شده است. در طول این پروژه، علاوه بر اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران، از سایر نخبگان، دانشگاهها و شرکت های فعال در زمینه رباتیک بهره گرفته شده است.
سورنا۳ با قدی برابر با ۱۹۰ سانتی متر و وزنی در حدود ۹۸ کیلوگرم در زمره ربات های انسان‌نما با اندازه واقعی انسان بالغ قرار می گیرد. این ربات در مقایسه با سورنا ۲ پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای به شرح زیر داشته است: تعداد درجات آزادی از ۲۲ درجه در سورنا ۲ به ۳۱ درجه در سورنا ۳ افزایش یافته است که از این تعداد، ۱۲ درجه آزادی در پاها، ۱۶ درجه آزادی در دست ها، دو درجه آزادی در گردن و ۱ درجه آزادی در کمر قرار دارد. هر پای ربات دارای ۶ درجه آزادی است، ۳درجه آزادی در ران، ۱ درچه آزادی در زانو و دو درجه آزادی در مچ. سرعت گام‌برداری در سورنا ۳ به ۰/۷ کیلومتر بر ساعت افزایش یافته است که در مقایسه با نسل قبلی این ربات افزایش ۷ برابری داشته است. از جمله قابلیت‌هایی که به ربات انسان‌نما ملی سورنا ۳ افزوده شده است می‌توان به حرکت بر روی سطوح ناصاف، حرکت بر روی سطوح شیب‌دار، بالا رفتن و پایین آمدن از پله اشاره کرد. دور زدن با شعاع دلخواه، دور زدن درجا از دیگر قابلیت‌های حرکتی این ربات است. سورنا ۳ قادر است از هر دو طریق بینایی و شنوایی با محیط ارتباط برقرار کند و قابلیت سخن گفتن به صورت محدود را نیز داراست. با ارتقاء سطح هوشمندی، اکنون سورنا ۳ می تواند اشیا را تشخیص داده و موقعیت آن را برای گرفتن جسم در اختیار سیستم کنترلی قرار دهد. همچنین، شناسایی و تعقیب صورت افراد در حال حرکت از دیگر قابلیت های سورنا ۳ است.

مراسم رونمایی از سورنا 3ربات سورنا 3۵۳

در زیر جدول مقایسه ربات انسان‌نما ملی سورنا ۳ و نسل پیشین آن، سورنا ۲ آورده شده است:

مقایسه سورنا 3 با سورنا 2

درباره نویسنده

مسعود محمدی

دیدگاه شما چیست