اخبار اخبار ایران و جهان

افتتاحیه جشنواره رباتیک امیرکبیر برگزار شد

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

دانشگاه امیرکبیر امروز به طور رسمی افتتاحیه پنجمین دوره مسابقات بین المللی رباتیک جام دانشگاه صنعتی امیرکبیر (AUTCup 2015)، سومین دوره مسابقات بین المللی هوش مصنوعی جام دانشگاه صنعتی امیرکبیر (AAIC 2015) و اولین دوره مسابقات آزاد فیراکاپ ۲۰۱۵ (IRAN FIRACup Open ۲۰۱۵) را با همکاری فدراسیون جهانی رباتیک فیرا (FIRA) و در قالب ۱۴ رشته مسابقات رباتیک و ۷ رشته مسابقات هوش مصنوعی طراحی با حضور وزیر علوم تحقیقات فناوری، قائم مقام وزرات علوم و جمعی از مسئولین این دانشگاه در سالن …. برگزار کرد.
این مسابقات تا ۲۸ آبان ماه برگزار خواهد شد که علمنا آن را پوشش خبری خواهد داد.
دکتر رازفر دبیر جشنواره رباتیک در مراسم افتتاحیه این رقابت بین المللی بیان داشت: تکنولوژی رباتیک  کاربرد گسترده ای در حوزه های صنعت؛ کشاورزی و پزشکی مراکز و سازمان های پژوهشی دارد.
وی با اشاره به تاریخچه تاسیس فدراسیون فیراکاپ در کره؛ اظهارداشت: این فدراسیون با هدف القا روح علم و تکنولوژی رباتیک میان عموم مردم پرداخت؛ از مهمترین فعالیت های این فدراسیون برگزاری جشنواره ها؛ همایش ها؛ کنفرانس ها؛  مسابقات به صورت جهانی در دانشگاه ها و مراکز آموزشی اشاره کرد.
دبیر جشنواره بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی به عقد قرارداد بین دانشگاه امیرکبیر و این فدراسیون اشاره کرد و اظهارداشت: بیست و دومین دوره مسابقات بین المللی فیراکاپ ۲ تا ۸ سال آینده در این دانشگاه برگزار می شود.
معتمدی رییس دانشگاه امیرکبیر نیز در ادامه به تاریخچه این دانشگاه اشاره کرد و افزود: این دانشگاه جزو دانشگاه های برتر نسل سوم است که در اقتصاد و توسعه کشور نقش بسزایی دارد.
وی خاطرنشان کرد: هد ف این دانشگاه تنها تعلیم مطالب تئوری به دانشجویان نیست بلکه آموختن فنون مهارت کافی کار را از اولویت های این دانشگاه محسوب می شود؛ شواهد این ادعا نیز فارغ التحصیلی تعداد زیادی از مسوولان مهم کشوری از این دانشگاه است.
فرهادی وزیر علوم نیز دانشگاه امیرکبیر را با اجرای برنامه های راهبردی در دسته تاثیرگذاران جهانی در بخش ارتباط با صنعت برشمرد و ادامه داد: این جشنواره با اجرای کار تیمی؛ تبدیل علم به عمل وبکارگیری رشته های ترکیبی مانند بیوتکنولوژی و هوافضا زمینه ساز رفع نیازهای کشور و افتخارآفرینی های آینده خواهد بود.
وی بیان داشت: در برنامه ششم دولت نیز توجه بالایی به علوم و فناوری های جدید شده است و برنامه های مهمی در این رابطه تبیین شده است تا دانشگاه های کشور بتوانند رتبه های ممتازی را در جهان کسب کنند.
وزیر علوم با اشاره به ربات جراح ” داوینچی”ٰ؛ گفت: با این فعالیت ها در آینده نزدیک شاهد دستیابی ایران به حوزه های علوم نوین خواهیم بود.

مراسم افتتاحیه جشنواره رباتیک دانشگاه امیرکبیر مراسم افتتاحیه جشنواره رباتیک دانشگاه امیرکبیر مراسم افتتاحیه جشنواره رباتیک دانشگاه امیرکبیر مراسم افتتاحیه جشنواره رباتیک دانشگاه امیرکبیر

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست