اخبار اخبار ایران و جهان

اصفهان یکی از پیشتازان ” شهرهوشمند ” در ایران است

نوشته شده توسط زینب دبیری

مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری اصفهان در گفتگو با علمنا:
وحید حیدریان مدیر عامل سازمان فاوا شهرداری اصفهان در گفتگو با علمنا در جشنواره اتوکام؛ فناوری اطلاعات و ارتباطات را زیرساخت پایه یک شهر هوشمند عنوان کرد و اظهارداشت: در یک شهر هوشمند فناوری اطلاعات و ارتباطات زمینه‌ساز تبادل اطلاعات در فضای سایبر را برای مردم فراهم می‌کند علاوه بر اینکه عامل یکپارچگی و هماهنگی تمام بخش‌های شهر را نیز فراهم می‌سازد.
وی افزود: برای توسعه شهر ساده ترین، عمومی ترین و کارآمدترین مدل پیشنهادی شهر هوشمند مبتنی بر ICT است.
حیدریان با بیان اینکه اطلاعات تبادل شده در فضای سایبر به کمک حسگرها و پردازنده‌های دیجیتالی که بر روی اشیاء نصب شده‌اند استخراج می‌شوند  بنابراین در شهر هوشمند با مفاهیم جدیدی همچون اینترنت اشیاء روبرو می‌شویم.
مدیر عامل سازمان فاوا شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه بخشی از تحقق شهرهوشمند بر عهده شهرداری است، خاطرنشان کرد:
برای تحقق شهر هوشمند آن هم در کلانشهر اصفهان نیازمند فعالیت ارگان‌ها و همکاری دستگاه‌های مختلف اجرایی هستیم.
وی با بیان اینکه فقدان فضای باز تبادل اطلاعات، پیشرفت شهر هوشمند را محدود می‌کند، تصریح کرد: فقدان استانداردسازی، هزینه‌های ساخت یک شهر هوشمند را افزایش می‌دهد و بدون در نظر گرفتن این مهم، پروژه‌های شهرهوشمند پرزحمت و پرهزینه خواهد بود.
حیدریان در مورد خصوصیات شهرهوشمند، گفت: شهر هوشمند شهری است که با به‌کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات موجب ارتقای کیفیت و عملکرد خدمات شهری و کاهش هزینه‌ها و منابع شده  و در عین حال که موجب افزایش موثر فعالیت‌ها و بهره‌مندی شهروندان می‌شود.
وی با اشاره به پیشگام بودن اصفهان در حوزه خدمات الکترونیک و سامانه نقشه پویای شهر، بیان داشت: در نشست‌های مختلفی که با مسوولان برنامه‌ریزی کلانشهرها انجام شده است اصفهان در بسیاری از زمینه‌ها بسیار خوب عمل کرده است.
مدیر عامل سازمان فاوا شهرداری اصفهان با اشاره به طراحی بسیار خوب نقشه پویای شهر در اصفهان، گفت: در این حوزه اصفهان در سطح کشور پیشتاز است و حتی از تهران هم بهتر عمل کرده است.
وی با اشاره به اینکه اصفهان در نخستین همایش هوشمندسازی شهرهای کشور به عنوان شهر برتر شناخته شده است، ادامه داد: اصفهان در این همایش به عنوان یکی از ۵ شهر پایلوت کشور در زمینه هوشمندسازی معرفی شده است.

درباره نویسنده

زینب دبیری

دیدگاه شما چیست