اخبار اخبار ایران و جهان

دانشگاه امیرکبیر و پنجمین روبوکاپ بین المللی

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

شنبه ۲۳ آبان ماه ، دانشگاه صنعتی امیر کبیر تمهیدات نهایی خود را جهت میزبانی پنجمین دوره‌ی بین المللی مسابقات رباتیک و هوش مصنوعی با شعار (ربات ها در خدمت صنایع) به همراه نمایشگاه جنبی در محوطه داخلی این دانشگاه، تدارک می بیند. از این رو خبرگزاری علمنا مصاحبه‌ ای اختصاصی با رئیس کمیته اجرایی این مسابقات دکتر صادقی نژاد، دو روز پیش از مراسم افتتاحیه ترتیب داده تا شما را با یکی از مهم ترین رویداد های این دانشگاه بیشتر آشنا نماید.

۲۱

۲۲

به گفته‌ی دکتر صادقی نژاد، این جشنواره در سه بخش رباتیک، هوش مصنوعی و نمایشگاه جنبی برگزار می گردد که پس از ثبت نام اولیه‌ ی ۳۳۲ تیم ، کمیته داوران در ابتدا ۱۵۵ تیم را تایید و پس از داوری نهایی ۸۵ تیم جواز حضور به جشنواره نهایی که شامل ۳۵ لیگ می باشد را کسب نمودند. در این مسابقات ۱۵ لیگ در حوزه ی رباتیک و ۱۰ لیگ دیگر نیز در زمینه‌ی هوش مصنوعی با یکدیگر به رقابت می پردازند. وی گفت: این جشواره از شنبه ۲۳ آبان، الی چهار شنبه ۲۷ آبان برگزار خواهد شد که روزهای شنبه و یکشنبه جهت پذیرش و آماده سازی تیم ها، و در صبح روز دوشنبه پس از مراسم افتتاحیه، مسابقات مقدماتی به مدت دو روز برگزار می گردد. در ادامه‌ی مسابقات روز چهارشنبه پس از برگزاری فینال، عصر همان روز اختتامیه و اعلام برندگان صورت می پذیرد.
همچنین در روز پنجشنبه ۲۸ آبان کارگاه های آموزشی در حوزه‌های کوادروتور و موتور های پرنده، ربات های تصویر بردار، ربات های انسان نما و ربات های خانگی برگزار خواهد شد. لازم به ذکر است که در هفته گذشته نیز دو کارگاه مجزا با محوریت کوادروتور و ربات های پرنده برگزار گردیده است.
وی همچنین در پاسخ به این سوال علمنا که چرا دانشگاه امیر کبیر هر ساله برای اجرای این مسابقه انتخاب شده؛ چنین پاسخ داد: دانشجویان دانشگاه امیر کبیر از سال ۱۳۸۴ در مسابقات رباتیک و روبوکاپ شرکت کرده و حائز رتبه برتر شده اند. به همین خاطر وزارت علوم دانشگاه امیر کبیر را به مدت پنج سال منتخب برگزاری این سری از مسابقات معرفی کرده است.
صادقی نژاد در پاسخ به علمنا درباره‌ی چگونگی نحوه شرکت در این مسابقات و همچنین میزان و نوع جوایز نفرات برتر، چنین گفت: دانش آموزان، دانشجویان، فارق التحصیلان، سازمان های و مراکز پژوهشی و همچنین پژوهش سراهای علاقه مند به حضور در این جشنواره، پس از دریافت فراخوان مسابقات در سال گذشته و اعلام حضور، بسته به زمینه‌ی مورد رقابت اقدام به طراحی ربات های خود نموده اند و پس از تایید از طرف کمیته فنی و داوران وارد رقابت خواهند شد و ما امسال شاهد حضور پنج تیم از کشور های مختلفی چون چین در این برنامه هستیم . جوایز این مسابقات نیز برای رتبه های اول تا سوم به ترتیب سه، دو و یک میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
وی در رابطه با شعار مسابقات (ربات ها در خدمت صنایع) چنین گفت: ما در نظر داریم در وهله اول با دعوت از دانشجویان مبتکر و مخترع فعال در حوزه رباتیک، از طرح های ارائه شده در زمینه‌ی رفع بحران کمبود منابع آبی بهره ببریم. علاوه بر آن از دیگر ربات های شرکت کننده نیز در جهت رفع نیازهای جامعه در زمینه هایی چون پزشکی، صنعت، آموزش، انبار داری و حمل و نقل درون کارخانه ای ، امداد و نجات، مین یابی و همچنین ربات های پرنده در خصوص مرزبانی، کنترل شهر، فیلم برداری و محیط زیست بهره ببریم.
صادقی نژاد در انتها ضمن دعوت از عموم علاقه مندان به بازدید و حضور در نمایشگاه جنبی و همچنین بخش نظر سنجی این جشنواره، ابراز امیدواری نمود که این دوره از مسابقات موجب رفع نواقص و ارتقاء سطح کیفی و کمی رقابت ها گردد و این نوید را داد که در شهریور ماه سال آینده برای اولین بار در تاریخ کشور پس از انقلاب، ایران میزبان بیست و دومین مسابقات فیراکاپ جهانی “با حضور قهرمانان روبوکاپ جهان” به میزبانی دانشگاه امیر کبیر خواهد بود.

منتظر اخبار این رویداد بین المللی در علمنا باشید …

+ تصویر اصلی این مطلب آقای دکتر صادقی نژاد رئیس کمیته اجرایی این مسابقات می باشد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست