اخبار اخبار ایران و جهان

آغاز ساخت بزرگ‌ترین تلسکوپ جهان

نوشته شده توسط محمدرضا رضائی

عملیات ساخت بزرگ‌ترین تلسکوپ جهان موسوم به «ماژلان»، طی مراسمی در شیلی آغاز شد. این تلسکوپ در رصدخانه‌ای در ارتفاعات شیلی نصب خواهد شد و قرار است در یک دهه آینده فعالیت خود را آغاز کند.
مسئولان برنامه تلسکوپ بزرگ ماژلان (GMT) در مراسمی آغاز عملیات ساخت این تلسکوپ را جشن گرفتند. این مراسم بر فراز قله «سرارو لاس کامپاناس»، محل استقرار این تلسکوپ در ارتفاعات شیلی برگزار شد.
انعکاس‌دهنده اصلی تلسکوپ ماژلان ۲۴/۵ متر قطر دارد و از ۷ آینه دایره‌ای شکل ۸/۴ متری تشکیل شده است.
رصد اجرام عمق کیهان، بررسی انرژی و ماده تاریک و شناسایی سیارات فراخورشیدی قابل سکونت، از مهم‌ترین اهداف طراحی و ساخت تلسکوپ بزرگ ماژلان اعلام شده است.
در حال حاضر عملیات مسطح‌سازی قله لاس کامپاناس برای احداث ساختمان رصدخانه و نصب تجهیزات اولیه آن انجام شده است. پیش‌بینی می‌شود، با اتمام ساخت آینه‌های انعکاس‌دهنده اصلی تلسکوپ ماژلان، این رصدخانه در سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی شده و تا سال ۲۰۲۵ به طور کامل به بهره‌برداری برسد. ساخت آینه‌های تلسکوپ‌های غول‌پیکر فرآیندی بسیار زمان‌بر با فناوری پیشرفته است و چند سال طول می‌کشد.

ماژلان

برای طراحی و ساخت تلسکوپ بزرگ ماژلان تاکنون بیش از ۵۰۰ میلیون دلار هزینه شده است و تا زمان ساخت و بهره‌برداری از آن، حدود ۵۰۰ میلیون دلار دیگر نیز باید هزینه شود.
این تلسکوپ در زمان بهره‌برداری به عنوان بزرگ‌ترین تلسکوپ جهان فعالیت خواهد کرد. اما احتمالا این عنوان چند سال بعد به ابرتلسکوپ‌های ۳۹ و ۳۰ متری «ای.ال.تی» و «تی.ام.تی» خواهد رسید. این تلسکوپ‌ها هم احتمالا تا دو دهه آینده در شیلی و جزایر هاوایی ساخته می‌شوند. در حال حاضر تلسکوپ رصدخانه دو قلوی کک با قطر آینه ۱۰ متر، بزرگ‌ترین تلسکوپ جهان است.
تلسکوپ ماژلان در یک برنامه بین‌المللی تحت سرپرستی آمریکا ساخته می‌شود. استرالیا، برزیل، کره و شیلی نیز دیگر اعضای این همکار در این برنامه هستند.

درباره نویسنده

محمدرضا رضائی

علاقه من به علوم فضایی و نجوم از یک طرف و عشق به روزنامه‌نگاری و نویسندگی از سوی دیگر باعث شد که به سمت روزنامه‌نگاری علمی کشیده شوم. از سال ۱۳۸۵ فعالیت در مطبوعات را به طور رسمی شروع کردم و حالا این افتخار را دارم که با بهترین و معتبرترین روزنامه‌ها، نشریات و خبرگزاری‌ها همکاری می‌کنم.

دیدگاه شما چیست