مقالات

راز حرکت عروس دریایی

نوشته شده توسط پوریا صادقلو

تا به حال، دانشمندان تحقیقات فراوانی راجع به چگونگی زندگی دریایی برخی موجودات دریایی مانند عروس دریایی و مارماهی انجام داده اند و چگونگی حرکت آن ها را مورد بررسی قرار دادند. آن ها متوجه شدند این موجودات برای حرکت از نقطه ی “الف” به نقطه “ب” میتوانند با صرف مقدار کمی انرژی این کار را انجام دهند و دانشمندان با استفاده از دستگاه های مورد استفاده ی خود توانسته اند این مقدار انرژی را اندازه بگیرند. اما محققان در دانشگاه فلوریدای جنوبی معتقدند که باید رازی در پس این ماجرا وجود داشنه باشد و آن ها در پی دریافتن این راز تحقیق کردند. آن ها پس از آزمایشات مورد نظر خود دریافتند که عروس دریایی و مار ماهی برای حرکت در آب دریا مکانیزم جالبی را در پیش گرفته اند.
یک تیم از دانشمندان به رهبری دکتر براد جمل، استادیار در گروه زیست شناسی یکپارچه، یک تانک آب حاوی دانه های شیشه ای کوچک روشن با یک لیزر را درست کردند. دوربین های دیجیتال با سرعت بالا حرکت مارماهی در مخزن را ضبط کردند. آنها دریافتند که حرکات موج دار مارماهی، یک ناحیه آب با فشار کم را در داخل هر یک از خم های بدن خود ایجاد میکند. از طریق ایجاد همین آب های کم فشار مارماهی میتواند با صرف مقدار کمی انرژی به سمت جلو حرکت کند.

usfjellyfishpropulsion-3

در آزمایشی مشابه حرکت عروس دریایی نیز بررسی شد و مشاهده شد این جاندار زیبا نیز همین مکانیزم را برای حرکت در آب دریا در پیش گرفته است.
در طول چند سال گذشته، دانشگاه های دیگر با استفاده همین مکانیزم روبات هایی شبیه عروس دریایی ساخته اند که از حرکت این موجود الهام گرفته شده است. از این روبات ها حتی میتوان در علم پزشکی نیز استفاده کرد. گروه جمل نشان دادند که با تحقیق و نگرش دقیق تر در طبیعت میتوان طرح هایی را الهام گرفت که هم از لحاظ زیست محیطی ضرری ندارند هم میتوان مصرف انرژی را کاهش داد و بهینه کرد.
منتظر مقالات بعدی ما راجع به راز های آفرینش و الهام گرفتن انسان از طبیعت پیرامونش باشید.

درباره نویسنده

پوریا صادقلو

دیدگاه شما چیست