مقالات

نیاکان ما احتمالاً کمتر از خودمان می‌خوابیده ا‌ند

نوشته شده توسط آرش رئیس‌بهرامی

معمولاً می‌شنویم که ارتباط نزدیکمان با تلفن‌های همراه، تلویزیون و چراغ‌های خیابان باعث برهم ریختن الگوی طبیعی خواب و کمبود خوابمان می‌شود. این محرومیت را به بیماری‌های روانی، چاقی و بی‌خوابی مخصوصاً در غرب ربط می‌دهند. ولی تحقیق جدیدی روی الگوهای خواب جدهای شکارچی‌مان که از موبایل‌ها و تبلت تا دور بودند نشان می‌دهد که آن‌ها کمتر از ما می‌خوابیدند.
وقتی میگوییم برای یک زندگی سالم باید روزانه بین هفت‌تا نه ساعت بخوابیم بیشتر محققان قبول دارند که این حرف یک پدیده جدید است. شواهد زیادی پیشنهاد می‌کند که درگذشته مردم در دو بازه زمانی می‌خوابیدند، اولی ساعاتی بعد از غروب آفتاب اتفاق میفتد و چندساعتی طول می‌کشد سپس بیدار می‌شوند شروع به کتاب خواندن یا دعا کردن می‌کنند و دوباره به تختشان برمی‌گشتند تا چند ساعت دیگر بخوابند. این‌یک تمرین طبیعی بود تا آنکه انقلاب صنعتی رخ داد و هشت ساعت خواب یکسره را به انسان هدیه داد.
ولی یک گروه تحقیقاتی تصمیم گرفت به خیلی قبل‌تر برگردد تا ببینند می‌توانند روی زمان یا مدیریت خواب اجداد شکارگر ما کار کنند. برای امتحان این موضوع آن‌ها روی ۹۸ نفر از سه جامعه شکارگر باقیمانده حال حاضر کارکردند: هادزا از تانزانیا، سن از نامیبیا و تسیمان از بولیوی. و چیزی که آن‌ها را غافلگیر کرد این بود که در هر سه جامعه به‌صورت میانگین میزان خواب ۶٫۵ ساعت در روز است.
جروم سیگل که در نوشتن مقاله منتشرشده در Current Biology همکاری کرد می‌گوید “خواب کوتاه در این جوامع، باور کمبود خواب در عصر جدید را به چالش می‌کشد، این باور که ما باید قرص‌های خواب‌آور بخوریم به خاطر اینکه مقدار خواب از میزان طبیعی‌اش به دلیل استفاده گسترده از تلویزیون و اینترنت و الکتریسیته کمتر شده است پیامدهای مهمی دارد.”
علاوه بر این، آن‌ها دریافتند که خواب در این جوامع توسط نور کنترل نمی‌شود بطوریکه بسیاری از آنان نیمه‌شب از خواب بیدار می‌شوند. به‌طور میانگین اعضای سه گروه ۳٫۳ ساعت بعد از غروب خورشید به خواب می‌روند با نبود هیچ نور آتشی. چیزی که دانشمندان دریافتند این بود که الگوی خواب بسیار به دما مرتبط است. ظاهراً آن‌ها در سردترین زمان‌های شب به خواب می‌روند و قبل از طلوع آفتاب از خواب بیدار می‌شوند تا روزشان را شروع کنند.
این واقعیت که سه گروه شکارچی کیلومترها باهم فاصله‌دارند و شباهت اندکی ازنظر ژنتیکی، تاریخی و محیط زیستی دارند نشان می‌دهد که جد مشترک ما دارای الگوی خواب مشابهی با افراد شکارگر بوده است. تحقیقات نشان داد که این اقوام شکارگر احساس خستگی از خود گزارش نمی‌کنند و حتی دو تا از این قبیله‌ها کلمه‌ای برای توصیف بی‌خوابی ندارند. آن‌ها پیشنهاد می‌کنند با الگو گرفتن از الگوی خواب این قبیله‌های شکارچی می‌توان مشکلات خواب در عصر جدید که در غرب تجربه می‌شوند را برطرف کرد.

درباره نویسنده

آرش رئیس‌بهرامی

دیدگاه شما چیست