آخرین اخبار

دولت الکترونیک، بهترین راه نجات محیط زیست

نوشته شده توسط زینب دبیری

همایش اتوکام این روزها شاهد حضور جمع کثیری از علاقه‌مندان به این دانش است که همه ساله در محل نمایشگاه‌ها بین المللی برگزار می‌شود یکی از مهمترین نمایشگاه‌های بومی اصفهان محسوب می‌شود.
محمد اطرج رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در مراسم افتتاحیه بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی کامپیوتر و اتوماسیون اداری (اتوکام ۲۰۱۵) با اشاره به افق‌های روشن صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات پس از دوره پساتحریم گفت: امید به آینده روشن در دوره پساتحریم شور و شعفی را در دل فعالان عرصه  فناوری اطلاعات و ارتباطات ایجاد کرده است.
وی با اشاره به مولفه‌های مورد نیاز در صنعت آی‌تی، گفت: مهم‌ترین آن‌ها شامل لزوم حرکت به سمت اقتصاد دانش‌بنیان به عنوان اصول اصلی برنامه ششم توسعه کشور و یکی از مولفه های اقتصاد مقاومتی که مدنظر مقام معظم رهبری است.
وی ادامه داد: این نمایشگاه علاوه بر ارائه محصولات جدید باید نقطه‌ای برای تماس باشد بین تمام فعالان این حوزه، بنابراین شرکت‌های دانش‌ بنیان و مراکز رشد نیز دعوت شده‌اند تا رابطه خوبی ایجاد شود‌.
اطرج با اشاره به تصویب دولت الکترونیک در شهریور سال گذشته، بیان داشت: این در حالی است که تاکنون ستاد اجرای آن شکل نگرفته است،  بنابراین باید تمرکز‌زدایی از پایتخت جلوگیری شده به نحوی که توانمندی هر استان مورد توجه قرار گیرد و از سوی دیگر تسهیلات مورد نیاز هم به سازمان‌های نظام صنفی رایانه‌ای استانی پرداخت شود.
رییس نظام صنفی رایانه استان فن‌آوری اطلاعات را صنعتی پاک عنوان کرد و اظهارداشت: آلودگی محیط زیست از چالش‌های مهم استان اصفهان است که برای حرکت به سمت صنایع پاک توجه ویژه به صنایع ITبسیار جالب توجه است.
وی نرخ بازده سرمایه گذاری در صنعت فن آوری اطلاعات را حدود ۴۰ درصد دانست و تصریح کرد: از سوی دیگر برای ایجاد هر شغل حداقل ۱۵۰ میلیون تومان نیاز است، اما اشتغال هر فرد در IT به کمتر از ۱۰ میلیون تومان پول نیاز دارد که این برای کشور باصرفه است.
رییس نظام صنفی رایانه استان اصفهان، تاکید کرد: طبق برآوردها در سال ۲۰۴۰  حدود ۹۰درصد اقتصاد جهان در حوزه خدمات خواهد بود که پایه آن نیز بر اساس فن‌آوری اطلاعات است و این امر اهمیت این صنعت را دوچندان می‌کند.
وی با تاکید بر ضرورت توانمندسازی اعضا و توسعه کسب و کار در این عرصه، اظهار داشت: در حال حاضر اتاق فکر فن آوری اطلاعات در استان با حضور بخش‌های خصوصی و حاکمیتی تشکیل و ۹ جلسه نیز برگزار شده است
اطرج اصفهان را یکی از پنج شهر هوشمند جهان معرفی کرد و ادامه داد: حتی در زمینه هوشمندی اصفهان معین تهران در زمان بحران محسوب می‌شود علاوه بر اینکه وجود مراکز بزرگ علمی و دانشگاهی در اصفهان، جمعیت ۳۰۰ هزار نفری دانشجویان این استان حدود ۱۰درصد آنان در زمینه IT فعالند و از سوی دیگر وجود هشت هزار واحد تولیدی، شهرک‌های صنعتی و تدوین سند آمایش سرزمین برای استان اصفهان در راستای حرکت به سمت صنایع پاک از دیگر زیرساخت‌های توسعه فن آوری اطلاعات تلقی می‌شود.
وی مرکزیت جغرافیای و نیز وجود یک کنسرسیوم قوی نرم افزاری در استان اصفهان را از دیگر این مزایا برشمرد و تاکید کرد: شرکت‌های فن آوری اطلاعات در استان اصفهان پتانسیل‌های زیادی برای اجرای پروژه‌های بزرگ دارند و اعطای آن به شرکت‌های خارج از استان درآمد زایی و اشتغال برای اصفهان نخواهد داشت.

نمایشگاه اتوکام ۲۰۱۵

 محور توسعه استان از راه کریدور علم و فناوری می‌گذرد
رسول زرگرپور استاندار اصفهان با بیان اینکه استانداری نگاه ویژه و حساسیتی خاص به نمایشگاه اتوکام اصفهان دارد، افزود: محور توسعه استان کریدور علم و فناوری است که از فعالیت های اصلی استانداری پیگیری استقرار این کریدور است، علاوه بر اینکه در مدیریت استان پیگیر استقرار آن در اصفهان هستیم و به ‌جرأت می‌توان گفت در ۶ ماه اخیر به اندازه ۱۰ سال در این حوزه کار کرده‌ایم.
استاندار اصفهان گفت:از آنجایی که در مبحث کریدور علم و فناوری، توجه به IT و ICT و اکولوژی محور اصلی است، به همین دلیل پیگیر تقویت این صنعت هستیم.
وی دلیل دوم توجه استانداری به نمایشگاه اتوکام را آغازعملیات طرح دولت الکترونیک در استان عنوان کرد و بیان داشت: بسیاری از معضلات زیست محیطی و آلودگی‌هایی که در کلانشهر اصفهان با آن روبرو هستیم را می توان با دولت الکترونیک به حداقل رساند، این در حالی است که بعد از رکود تقریبا دوساله در این امر در سه هفته آتی نقشه راه و برنامه اجرایی دولت الکترونیک در استان رونمایی خواهد شد.
استاندار اصفهان ظرفیت‌های اصفهان در حوزه فناوری اطلاعات را بالا ارزیابی کرد و  تصریح کرد: اهمیت نمایشگاه اتوکام امسال نیز استفاده از ظرفیت‌های استان در این حوزه و به کارگیری آنان است.
وی  فناوری اطلاعات، صنعتی تحول‌ساز و جریان‌ساز در ابعاد اقتصادی و اجتماعی عنوان کرد و ادامه داد: در جهان فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان یک فناوری تحول‌گرا وتوانمند ساز پذیرفته شده است و جهانیان بر نقش آن در توسعه اقتصادی و اجتماعی باور دارند، اما متاسفانه شکاف زیادی بین ما و جهان در این حوزه ایجاد شده و باید خیلی سریع حرکت کنیم.
استاندار اصفهان در خصوص بعد اقتصادی فن آوری‌های نوین، گفت: در بعد اقتصادی، فناوری علاوه بر اینکه به طور ذاتی یک صنعت دانش بنیان است، مبنا و پایه اصلی کریدور علمی هم محسوب می شود که با بازده اقتصادی بالا سبب رشد اقتصادی در تمامی زمینه ها خواهد شد.
زرگرپور اشاره به ابعاد اجتماعی ارتباطات و فناوری اطلاعات، تصریح کرد: در حال حاضر این فن‌آوری در حال جهانی شدن است و اثرات اجتماعی آن در تغییر سبک زندگی مردم  ایجاد شده است.
وی یکی از محورهای توسعه دولت تدبیر و امید را توسعه فناوری اطلاعات دانست و  ادامه داد: ایجاد دولت الکترونیک در دستور کار دولت است و بر همین اساس شورای عالی فناوری اطلاعات در سایه مطالعات کارشناسی و تکیه بر تجربیات قبلی نسبت به تدوین نقشه راه اقدام نموده است.
استاندار اصفهان با  بیان اینکه اصفهان در آستانه یک حرکت جدی برای تحقق دولت الکترونیک است، از تمامی بخش‌های مرتبط برای انجام این امر از جمله بخش های دولتی، خصوصی و دانشگاهی یاری خواست.
وی برگزاری نمایشگاه و توسعه آن را لازمه جهش به حوزه اقتصاد دانش‌بنیان دانست و اظهارداشت: برگزاری این نمایشگاه‌ها دسترسی ما به بازارهای منطقه را تسهیل می‌کند، این امر تنها با برنامه ریزی جهت تعدیل نمایشگاه اتوکام به یک رویداد تاثیرگذار ملی و منطقه‌ای امکان پذیر است.

+ منبع تصاویر : ایمنا، عکاس: شریف

درباره نویسنده

زینب دبیری

دیدگاه شما چیست