اخبار اخبار ایران و جهان

اصفهان رتبه نخست کشور در استفاده از پساب‌ها

نوشته شده توسط زینب دبیری

گزارش علمنا از آنچه در همایش مصرف بهینه آب در صنعت گذشت …
دانشگاه اصفهان این روزها میزبان متخصصان مختلف از شهرهای دور و نزدیک برای شرکت در همایش ” مصرف بهینه آب در صنعت؛ چالش‌ها و راهکارها” است.
در ابتدا علی دهنوی دبیر اجرایی این همایش در مراسم افتتاحیه آن گفت: سالیان سال است که در زمینه بحران آب در ایران صحبت می‌شود اما به جای پیداکردن چالش‌ها و حل مسئله بیشتر به دنبال مقصر هستیم و تاکنون موفق ببسیاری از مشکلات نشده‌ایم.
وی با بیان اینکه این همایش در محیطی کاملا علمی چالش‌های ایجاد شده در مورد علت پرداختن ویژه به حیطه صنعت در بخش آب، اظهارداشت: که خوشبختانه صنعت به این نتیجه رسیده که بحران آب در منطقه وجود دارد که برای حل بحران و بهبود آن صنایع مختلف باید ارتقاء یابند، علاوه بر اینکه استان اصفهان مانند دیگر استان‌های صنعتی کشور سهم زیادی در مصرف آب دارد که این مسئله نیاز به توجه دارد، در صنایع امکان جمع‌آوری پساب فاضلاب، تصفیه و در نهایت استفاده مجدد آنها وجود دارد همچنین باید این را بدانیم که پتانسیل آلودگی پساب صنعتی وجود دارد و اگر در آینده به این بخش توجه نشود علاوه بر بحران کمی آب با بحران کیفی آب نیز روبرو خواهیم شد.
مدیرگروه تصفیه آب و بازیافت پساب دانشگاه اصفهان با اشاره به مصرف ۹۲ درصدی آب در بخش کشاورزی، بیان داشت: مصرف آب در بخش شرب شش درصد و در بخش صنعت حدود دو درصد است این در حالی است که در حوضه آبرزیر زاینده‌رود ۵۰ درصد آب در بخش کشاورزی، ۴۰ درصد در بخش شهری و ۱۰ درصد در بخش صنعتی مصرف می‌شود، بنابراین آمارها باید برای هر منطقه تصمیماتی براساس وضعیت همان منطقه گرفته شود.
وی ادامه داد: سالانه حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد محصولات کشاورزی به ضایعات تبدیل می‌شود و این میزان ۱۸ تا ۲۷ میلیارد مترمکعب آب مصرف می‌کند، این بدان معناست که ضایعات کشاورزی علاوه بر اینکه ارزش افزوده‌ای ایجاد نمی‌کنند بلکه باعث هدر رفت منابع آبی کشور نیز محسوب می‌شوند.
در ادامه عبدالخالق بردبار دبیر علمی همایش با اشاره به پذیرش ۱۰۰ مقاله در دبیرخانه این همایش، گفت: از این تعداد ۸۰ مقاله مورد پذیرش قرار گرفتند علاوه بر اینکه ۲۵ سخنران و صاحبنظر در بخش آب در این همایش به ارائه راهکارهای خود برای برون رفت از وصعیت فعلی می‌پردازند.
وی با اشاره به ۱۰ کارگاه آموزشی در کنار برگزاری این همایش، گفت: این کارگاه‌ها بیشتر در زمینه بهینه‌سازی مصرف آب در صنعت است که برخی از آنها توسط متخصصان خارج از کشور ارائه می‌شود.
حمید ظهرابی مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان اصفهان نیز میزان برداشت آب‌های زیرزمینی در استان را سه برابر آب‌های سطحی عنوان کرد و ادامه داد: در مدت ۱۲سال اخیر میزان تولید آب حوضه کاهش چشمگیری داشته است با این‌حال و در دورانی که حجم تولید آب در استان به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته برنامه ریزی‌های برداشت آب از حوضه را براساس سال‌های ترسالی تدوین شده است.
وی با اشاره به تغییر کاربری اراضی درحوضه آبریز زاینده‌رود، گفت: محدودیت شدید منابع آب و رقابت بین کاربری‌های مختلف برای بهره برداری از منابع آبی، تخلیه فاضلاب شهری، صنعتی و کشاورزی بدون تصفیه مناسب و برنامه ریزی‌های بلندمدت منابع آب بدون درنظر گرفتن ظرفیت حوضه نیز از دیگر مشکلات اصلی حوضه زاینده رود است.
ظهرابی با اشاره به استقرار یک سوم صنایع آلاینده کشور در اصفهان، بیان داشت: ۷۵ درصد صنعت استان در ۱۰ درصد مساحت آن تمرکز دارند، همچنین نزدیک ۷۵ درصد صنایع ما در شعاع ۵۰ کیلومتری اصفهان واقع شده اند که موجب آلودگی های هوا، آب و خاک شده است.
ظهرابی در مورد شاخص کیفیت آب زاینده رود، گفت: شاخص کیفیت آب از سد زاینده رود از وضعیت بسیار خوب به خوب و متوسط نزول کرده که این مورد یکی از چالش‌های ما به شمار می‌رود.
وی با اشاره به مدیریت یکپارچه و مشارکتی برای حل بحران حوضه زاینده‌رود، خاطرنشان کرد: باید بپذیریم که مدیریت یکسو‌نگر دیگر پاسخگوی نیاز ما نخواهد بود، بنابراین به جای اتکا به شیوه‌های سنتی به سمت مدیریت یکپارچه حرکت کنیم.
مدیر کل حفاظت از محیط زیست اصفهان با بیان اینکه برای مدیریت زیست بوم حوضه آبریز زاینده رود باید در ابتدا ذینفعان اصلی را شناسایی کرد و سپس اهداف بلند مدت تنظیم شود، افزود: امسال برای نخستین بار قرار است نیمی از آنچه که در شورای عالی آب کشور به عنوان حقابه زاینده رود و تالاب گاوخونی مصوب شده، تخصیص می یابد.
وی با اشاره به راهکارهای احیای آب زاینده رود، بیان داشت: توقف بارگذاری‌های جدید و افزایش بهره وری مصرف آب و اصلاح بارگذاری‌های صورت گرفته و متناسب کردن با ظرفیت زیست محیطی، بازیافت و بازچرخانی آب از راهکارهای عمده احیای حوضه زاینده رود است.
ظهرابی از برگزاری همایش بین المللی روز جهانی تالاب‌ها در سال جاری در اصفهان خبر داد و گفت: دبیرکل کنوانسیون رامسر و سفیران کشورهای مختلف از مدعوین این همایش هستند.
هاشم امینی مدیر عامل آبفا استان اصفهان نیز با بیان اینکه میزان آب تجدیدپذیر کشور حدود ۱۳۰ میلیارد مترمکعب در سال بوده که اکنون به زیر ۱۲۰ میلیارد مترمکعب کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: کاهش این ارقام به اندازه ۱۱۰۰ مترمکعب خبر از ورود به تنش آبی می‌دهد در حالیکه در استان اصفهان این سرانه به کمتر از ۱۰۰۰ مترمکعب کاهش یافته که به معنای بحرانی بودن آب در این استان است.

AB1

وی افزود: در حال حاضر بیش از ۵۷۰ شهر در کشور در شرایط تنش آبی هستند و اصفهان، کرمان و یزد به خط قرمز حوزه شرب وارد شده‌اند.
امینی با بیان اینکه مدیریت مصرف آب راهکاری برای برون رفت از این بحران است و بخشی از آن به باز چرخانی و استفاده از پساب مربوط می ‌شود، شرکت آبفا در این راستا اقداماتی در حوزه شرب انجام داده و براساس مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان و قراردادی با نظام مهندسی، برای استفاده از آب خاکستری در ساختمان منعقد کرده است.
وی به مزایای استفاده از فاضلاب تصفیه شده اشاره کرد و گفت: کاهش تنش‌های آبی، ایجاد منبعی مطمئن برای تمام فصول، کاهش بار آلودگی رودخانه‌ها و سایر منابع آبی دریافت کننده فاضلاب و افزایش درآمد مصرف کنندگان با کاهش میزان کود دهی و افزایش محصول از مزیت‌های استفاده از فاضلاب تصفیه شده به شمار می‌آید.
وی با بیان اینکه حجم اصلی پساب‌های کشور شامل آب برگشتی کشاورزی، خانگی و صنعتی حدود ۲۹ میلیارد مترمکعب تخمین زده می شود، اظهارداشت: این میزان در افق ۱۴۰۴ به بیش از ۳۹ میلیون متر مکعب افزایش یابد.
مدیرعامل شرکت آبفا استان اصفهان اضافه کرد: استفاده از پساب، افزایش بهداشت عمومی و حفظ محیط زیست، کم شدن آلودگی و استفاده از آب های غیرمتعارف به صورت مستمر را به همراه دارد.
وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۷۰ میلیون مترمکعب پساب در استان اصفهان وجود دارد که این میزان می‌تواند در کاهش تنش‌های آبی موجود در بخش صنعت چاره ساز باشد.
امینی با بیان اینکه استان اصفهان در استفاده از پساب در کشور پیشرو است، گفت: در شهرهای مبارکه و لنجان پروژه‌هایی در زمینه استفاده از پساب و تحویل آن به صنایع بزرگ صورت گرفته است.

+ تصاویر از ایمنا؛ عکاس : آزاده عزیزیان

درباره نویسنده

زینب دبیری

دیدگاه شما چیست