آخرین اخبار

کار آفرینی و توسعه کسب و کار در دانشگاه شریف

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

جشنواره کار آفرینی و توسعه کسب و کار شریف از سال۸۶ هر ساله در هفته آخر آذر ماه هر سال که هفته پژوهش می باشد در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می شود.
از این رو در روز دوشنبه ۱۸ آبان ماه نشستی ویژه خبرنگاران در این دانشگاه برگزار شد که ابتدا آقای دهبیری پور مدیر مرکز رشد دانشگاه شریف به موضوع این جشنواره پرداخت و گفت : این جشنواره تقابل مهارت های نرم و سخت دانشجویان است که مهارت های سخت مفاهیم یاد گرفته از اساتید است که در دانشگاه ها صورت می گیرد و مهارت های نرم شامل :طراحی مدل کسب و کار، توانایی مدیریت، فن بیان و غیره است که دانشجویان ما دراین موردها نقص دارند و ضعیف هستند.
وی هدف از این جشنواره را بر طرف کردن این نواقص، ایجاد فضای رقابتی با شور و نشاط بین دانشجویان، فارغ التحصیلان و استارتاپ های جدید، ارتقاء توانمندی افراد شرکت کننده از طریق کلاس های آموزشی، مشاوره و افزایش کیفیت طرح های ورودی به مرکز رشد برشمرد.
دهبیری پور گفت: نهادهای وابسته به این جشنواره علاوه بر مرکز کار آفرینی کشور در دانشگاه شریف و مرکز رشد فناوری های پیشرفته مراکزی چون صندوق پژوهش و فناوری شریف، شتاب دهنده شریف، برنامه تجاری سازی طرح های کار آفرینی دانشجویی و مدرسه اشتغال می باشند که در هفتمین دوره این جشنواره علاوه بر مراکز نامبرده شرکت تکفا با توجه به ماموریت و تجربه خود در زمینه کسب و کار های دانش بنیان برای رسیدن به اهداف این جشنواره به برگزار کنندگان این جشنواره پیوسته است.
وی خاطرنشان کرد: مرکز کار آفرینی کشور وظیفه ترویج و فرهنگ سازی کار آفرینی و مرکز رشد فناوری های پیشرفته وظیفه استقرار کسب و کار های رشد یافته را در اطراف دانشگاه صنعتی شریف و همکاری با این دانشگاه را دارند.
به گفته او این جشنواره به یک رویکرد سراسری تبدیل شده و علاقه مندان و دانشجویان از سراسر ایران در آن شرکت کرده و استقبال بی نظیری از آن صورت گرفته است.
پس از دهبیری پور ، رییس کمیته برگزاری مجموعه تکفا، آقای ریاحی سخنرانی خود را آغاز کرد.
طبق گفته وی، این مسئولیت از اردیبهشت ۹۴ به این مجموعه داده شد که فراخوان آن سریعا به مراکز آموزشی و پژوهشی، مراکز رشد، پارک های علم و فناوری و دانشگاه های سراسر کشور ارسال شده است.
حدودا ۲۱۱ طرح تا ۲۰ مهر ماه به دبیرخانه ارسال شده و پس از غربالگری لازم ۱۲۲ طرح به مرحله اول داوری ارسال شده که پس از آن تنها ۶۰ طرح به مرحله آخر داوری ارسال می شود و در آخر از میان آنها ۱۲ طرح که بر اساس کارگاه های تخصصی برگزار شده اصلاح شدند، انتخاب می شوند و می توانند در روز اختتامیه وارد شوند، که این ۱۲ طرح در دو بخش ایده های نو و کسب وکارهای نو پا تقسیم می شوند که دانشجویان و کارآفرینان باید از طرح خود در اختتامیه دفاع کرده و برای داوران طرح خود را توجیه کنند که در آخر ۳ طرح در هر بخش توسط داوران و حاضران در اختتامیه انتخاب می شود؛ که علاوه برا اهداء جوایز نفیس به منتخبین، آنها می توانند در مرکز رشد شریف فعالیت کنند و مهم تر از آن کار خود را به سرمایه گذاران که حضور پر رنگی در اختتامیه دارند به نمایش بگذارنند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست