اخبار مصاحبه ها

معرفی طرح کهاب در جشنواره علم و عامه

نوشته شده توسط رضا ماه منظر

جشنواره علم و عامه که در برج میلاد تهران در حال برگزاری است ( ۱۶ الی ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۴ ) برای بازدیدکنندگان اقدام به معرفی شرکت ها و طرح های مروج علمی نموده است.
علمنا نیز در این بازدید با یکی از غرفه هایی که در این جشنواره حضور پیدا کرده است گفت و گوی کوتاهی داشته که در ادامه آمده است.

علمنا: ضمن معرفی خود، توضیحاتی در رابطه با پروژه‌ای که در این نمایشگاه معرفی نمودید، برای خوانندگان ما بدهید:
با سلام، من سیدمرتاض از طرف طرح کهاب وابسته به شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی ایران، بخش مدیریت و مهندسی طرح‌ها در این نمایشگاه برای ارایه‌ی توضیحات لازم در خدمت شما هستم.
این ماکتی که در اینجا مشاهده می‌فرمایید، معرف طرف کهاب (کاهش، انتقال، هدایت بخار بنزین) است. انتقال بنزین از انبار نفت به جایگاه‌های عرضه‌ی سوخت فرآیندی است که در طی آن تانکرهای حمل سوخت چندین بار پر و خالی می‌شوند. هنگامی که تانکر‌ها در انبار نفت در بخش بازوهای بارگیری می‌روند، طی ورود سیال مایع به داخل آن‌ها (بنزین) بر اساس قانون جابه‌جایی سیالات، به همان میزان بخار بجا مانده از بنزین در داخل مخازن نفت‌کش از داخل آن‌ها خارج و به جو زمین می‌رود. در حقیقت با فناوری کهاب، حجم عظیم بخارهای بنزین جمع‌آوری و پس از انتقال به دستگاه جذب مخصوص، توسط پمپ‌های مکش به برج میعان برده شده و در آنجا به سیستم باز می‌گردد. به عبارتی این طرح یک طرح اقتصادی و زیست‌محیطی است و علاوه بر اینکه مانع آلودگی هوا بر اثر بخارات بنزین می‌گردد، بخارات بنزین را مایع نموده و به سیستم برمی‌گرداند.
نوعی از این دستگاه در انبار نفت کاربرد داشته و نوع دیگر آن در مخازن پمپ‌بنزین هنگام تخلیه بنزین در جایگاه استفاده می‌شود. این دستگاه به ازای هر نفت‌کش ۳۰ هزار لیتر بخارات بنزین را به سیستم بازمی‌گرداند.

علمنا: این پروژه از لحاظ اجرایی در چه مرحله‌ای است؟
این طرح در سه مرحله‌ی کلی اجرا می‌شود که یک مرحله از آن الآن در بخش بازیابی بخارات بنزین در انبار نفت، در پنج کلان‌شهر تهران، کرج، بندرعباس، اهواز، تبریز و مشهد اجرایی شده است. در جایگاه‌های سراسری نیز این طرح در حال معرفی است و البته برای بهبود و بالا بردن راندمان پروژه ضمن خرید نمونه‌ی خارجی و تحقیق بر روی آن، در حال بومی‌سازی آن هستیم تا به‌زودی در سراسر کشور تولید و نصب گردد.

طرح کهاب

علمنا: این فناوری در نمایشگاه علم و عامه چه بازخوردی را برای بازدیدکنندگان داشته؟
این فناوری جدا از اطلاع‌رسانی، برای افراد فنی همچون مهندسین و دانشجویان مکانیک، ابزار دقیق، شیمی و شیمی آلی جذابیت دارد. چرا که در اجرای این طرح به هر سه دسته‌ی این علوم در کنار هم نیاز است. مثلاً در بخش برج‌های جذب، بنزین به کمک فنّاوری نانو کربن‌ها جذب می‌شود. دستگاه پس از مهندسی معکوس و بومی‌سازی برای تولیدکنندگان و کارآفرینان و شرکت‌های دولتی جذابیت زیادی خواهد داشت که یک مثال بارز پژوهشکده صنعت نفت، تولید کننده‌ی نانو کربن‌ها است. در بخش دانشجویی نیز این فناوری بسیار گزینه مناسبی برای تحقیقات است و چه بسا در پایان‌نامه‌ها می‌تواند به خوبی مورد استفاده قرار بگیرد؛ امّا در بخش عمومی نوعی اطلاع‌رسانی است. چرا که مردم با اطلاع از وجود این فنّاوری در ایران می‌توانند در فراگیر شدن آن نقش داشته باشند.

علمنا: استقبال عموم مردم از نمایشگاه و مخصوصاً غرفه‌ی خودتان به چه صورت بوده؟ بازخوردها چه‌طور بوده و بازدیدکنندگان در چه سطحی بودند؟
در این مدت بیشتر دانش آموزان مدارس ابتدائی و راهنمایی بازدیدکننده بودند و عموم مردم به میزان کمتری از غرفه‌ها بازدید می‌نمودند، به اعتقاد من ترغیب دانش آموزان و دانش‌جویان برای بازدید شاید مفیدتر باشد. مخصوصاً با عنایت به اینکه آشنایی با طرح کهاب مناسب رده سنی دبیرستان و دانشجویان دانشگاه و عموم مردم به ویژه کارآفرینان است. علاوه بر این اگر در بحث اطلاع‌رسانی قوی‌تر عمل نماییم شاید مفیدتر باشد.

۴۴۴۴

علمنا: شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی در زمینه ترویج فناوری و آشنایی عموم چه فعالیت‌های دیگری داشته است؟
شرکت ما هر سال در دو نمایشگاه پرمخاطب شرکت می‌نماید. یکی نمایشگاه نفت و گاز و پتروشیمی است که حالت تخصصی دارد و دوم نمایشگاه محیط زیست است که هرساله فناوری‌های جدید در زمینه بهبود مدیریت ضایعات نفتی را در آنجا به عموم معرفی می‌نماییم.

درباره نویسنده

رضا ماه منظر

دیدگاه شما چیست