اخبار ایران و جهان

دورنمایی از رویداد های متالورژی کشور

نوشته شده توسط پوریا صادقلو

نقش روز افزون دستاوردهای مواد مهندسی در توسعه اقتصادی، هماهنگی جامعه علمی و صنعتی در این عرصه را ضروری می نماید. از این رو انجمن مهندسین متالور‍‍ژی و انجمن علمی ریخته گری ایران بصورت مشترک و با همکاری دانشگاه ها و صنایع اقدام به برگزاری همایش های سالانه در این زمینه نموده اند. نهمین همایش مشترک و چهارمین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی مواد مهندسی و متالورژی با همکاری شرکت ملی صنایع مس ایران در ۱۹و ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۴ در دانشگاه علم وصنعت ایران برگزار می شود.
هدف از برگزاری این کنفرانس و نمایشگاه جنبی آن ایجاد تعامل میان متخصصین مواد مهندسی و متالورژی با سایر متخصصین و ارزش افزوده برای ذینفعان تجاری و صنعتی می باشد. مخاطبین کنفرانس شامل دانشگاهیان، محققان، سرمایه گذاران، مهندسین مشاور، پیمانکاران احداث و متخصصان تولید محصولات پیشرفته می باشد.
آخرین دستاوردها در فناوری های تولید مواد مهندسی (مانند آلیاژهای مختلف فلزی، مواد نانو، کامپوزیت ها)، فرآیند های تولید محصولات (مانند انواع فناوری های ریخته گری، متالورژی پودر، عملیات حرارتی، شکل دهی، برش، جوشکاری، پوشش دهی)، طراحی و کاربرد مواد پیشرفته در صنایع هدف (مانند صنعت نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاهی، حمل و نقل، هوا فضا و مخابرات) و روش-های پیشرفته آزمایشگاهی مواد از جمله محورهای مورد نظر این کنفرانس می باشد.
برنامه کنفرانس شامل ارائه سخنرانی های کلیدی توسط نخبگان علمی و صنعتی جهان، ارائه مقالات علمی، برگزاری کارگاه های آموزشی و معرفی طرح های برجسته تحقیقاتی و صنعتی مهندسی مواد و متالورژی می باشد.کمیته راهبردی کنفرانس از کلیه محققان، اساتید، متخصصان و ذینفعان دعوت می کند تا در این گردهمایی بزرگ شرکت نمایند. امید است این کنفرانس با همکاری متخصصان و سازمان ها در گسترش تعامل مراکز علمی و صنعتی مرتبط و ارتقای توانمندی نیروهای متخصص موفق باشد. انجمن مهندسین متالور‍‍ژی و انجمن علمی ریخته گری از کلیه کسانی که به نوعی در برگزاری این رویداد بزرگ علمی- صنعتی همکاری کرده اند قدردانی می نماید.

نمایشگاه بین‌المللی متالورژی
مایشگاه‌‌‌های تجاری فرصت‌ بسیار ارزشمندی را برای صاحبان صنایع فراهم می‌آورند تا محصولات و توانمندی‌های خود را در سطح وسیعی عرضه نموده و با فعالان حوزه‌ی کاری خود ارتباط برقرار کنند. دوازدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی متالورژی (IranMetafo 2015) در تاریخ ۲۵ آبان‌ماه سال ۱۳۹۴ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران آغاز بکار می‌نماید و فعالان و صاحب‌نظران امر را در محیطی تخصصی و تجاری گرد هم می‌آورد. این نمایشگاه با استقبال گسترده‌ی فعالان داخلی و بین‌المللی و اخذ تاییدیه اتحادیه جهانی نمایشگاه‌های بین‌المللی(UFI)، در سال گذشته با حضور ۳۶۱ شرکت از ۱۷ کشور مختلف، در ۸۱۱۰ مترمربع فضای نمایشگاهی برگزار شده است. در این نمایشگاه شرکت-های صنعتی داخلی و بین‌المللی محصولات، قابلیت‌های فنی و نوآوری‌های خود را به بازدیدکنندگان عرضه می‌نمایند و از تعامل با دست‌اندرکاران صنعت و فرصت‌های موجود بهره می‌گیرند. با امید به اینکه بتوانیم در نمایشگاه امسال میزبان شما بوده فرصت‌های تجاری ارزشمندی را برای شما خلق نماییم.

چهارمین دوره مسابقات سراسری ریخته­ گری دانشجویان کشور
مهندسی مواد رشته‌ای است که فارق التحصیلان آن در خدمت صنایع مادر قرار می‌گیرند.
پس کسب اطلاعات و مهارت در بین دانشجویان این رشته در زمینه ریخته‌گری و تولید مواد پیشرفته نظیر کامپوزیت‌ها می‌تواند منجر به خدمات وسیع در زمینه قلمرو صنایع نظامی، حمل و نقل، هوافضا، الکترونیک و بسیاری از رشته‌های دیگر شود. با وجود همه این مزیت‌ها این رشته به اندازه کافی برای جامعه شناخته شده نیست.
برگزاری مسابقات ریخته گری علاوه بر مزیت شناخت جامعه از این رشته ارزشمند و مولد، بستر مناسبی برای مطالعه، تحقیق و پژوهش فراهم می‌آورد تا تولید با ویژگی‌های بهینه سازی انرژی، تولید قطعات فلزی (آهنی، غیر آهنی) با هندسه‌ای پیچیده و منطبق با نیازهای بازار، میزان مقاومت قطعات تولیدی در بررسی تست‌های مخرب و غیر مخرب با در نظر گرفتن پارامترهای سرعت، زمان و درجه حرارت با کیفیتی مطلوب در کشور رونق بیابد.

 

cd66a7a18d37d7e5dd969c249e9a1ecb_L

درباره نویسنده

پوریا صادقلو

دیدگاه شما چیست