اخبار اخبار ایران و جهان

نابودی جوّ مریخ توسط بادهای خورشیدی

نوشته شده توسط محمدرضا رضائی

داده‌های مدارگرد «می‌ون» از مریخ، نشان داد که سرعت بادهای خورشیدی نقش مهمی در از دست‌دادن جوّ مریخ داشتند. نتایج این یافته مهم در شماره اخیر نشریه ساینس اند جئوگرافیک منتشر شد.
مریخ در گذشته دارای جوّ بسیار غلیظ‌تری بوده است. اما این سیاره به دلیل نداشتن میدان مغناظیسی قوی، بخش مهمی از جوّ خود را در برخورد بادهای پرسرعت خورشیدی از دست داد. به شکلی‌ که در حال حاضر فشار جوّ مریخ در حال حاضر تنها ۶/۰ درصد فشار جوّ زمین است.
مطالعه جوّ مریخ و بررسی گذشته آن بخش مهمی از کاوش‌های این سیاره را تشکیل می‌دهد. زیرا بخش مهمی از تغییرات اقلیمی روی‌داده در مریخ به بررسی جوّ آن بستگی دارد. جان گرانسفیلد فضانورد و از مدیران مأموریت علمی ناسا در واشنگتن در این باره اظهار داشت: «احتمالا جوّ مریخ در گذشته به اندازه‌ای ضخیم و متراکم بوده است که می‌توانسته این سیاره را گرم‌تر کرده و باعث حفظ جریان آب مایع روی سطح آن شود. این یک موضوع کلیدی در شکل‌گیری و تداوم نمونه متوسطی از حیات است».
می‌ون نشان داد مریخ در هر ثانیه حدود ۱۰۰ گرم از جوّ خود را در اثر برخورد بادهای خورشیدی از دست می‌دهد. بروس جاکوسکی، دانشمند ارشد این ماموریت در دانشگاه کلورادو این اتقاق را شبیه به سرقت روزانه مقداری سکه از یک صندوق بزرگ پول می‌داند! او همچنین در اظهارات اخیر خود پیرامون این یافته گفت: «ما در زمان بادهای خورشیدی، شاهد آن بودیم که بخش زیادی از جوّ مریخ از دست می‌رود. سرعت این اتفاق بدون‌شک در میلیاردها سال گذشته بسیار بیشتر بوده است. زیرا خورشید نسبت به زمان حاضر بسیار جوان‌تر بوده و فعالیت بیشتری داشته است».
ماموریت می‌ون به دانشمندان در شناسایی فرآیندی که نقش حیاتی در تغییر اقلیم مریخ از یک محیط گرم و مرطوب اولیه با قابلیت حمایت از حیات سطحی به سیاره سرد و خشک امروزی ایفا کرده، کمک کرده است. این مدارگرد که در شهریور ۱۳۹۴ وارد مدار مریخ شد.

درباره نویسنده

محمدرضا رضائی

علاقه من به علوم فضایی و نجوم از یک طرف و عشق به روزنامه‌نگاری و نویسندگی از سوی دیگر باعث شد که به سمت روزنامه‌نگاری علمی کشیده شوم. از سال ۱۳۸۵ فعالیت در مطبوعات را به طور رسمی شروع کردم و حالا این افتخار را دارم که با بهترین و معتبرترین روزنامه‌ها، نشریات و خبرگزاری‌ها همکاری می‌کنم.

دیدگاه شما چیست