مقالات

بیشتر مورچه‌های کارگر تنبل هستند

نوشته شده توسط آرش رئیس‌بهرامی

مورچه‌ها به کارهای تیمی کارامل معروف‌اند. در Temnothorax rugatulus (مورچه‌ای قهوه‌ای که در جنگل‌های کاج شمال آمریکا یافت شده) تقسیم‌کار بسیار رایج است با کمک کارگرهایی که در وظیفه‌های مختلف مثل ساخت‌وساز، دفاع و نگهداری از لاروها تخصص‌یافته‌اند.
ولی تحقیق جدیدی نشان می‌دهد که بسیاری از مورچه‌ها در کلونی برای انجام ندادن هیچ کاری تخصصی‌شده‌اند! برای نگاه دقیق‌تر به این‌که این مورچه‌ها چگونه وقت می‌گذرانند محققان تک‌تک اعضای پنج کلونی آزمایشگاهی از مورچه‌ها را با نقطه‌های رنگی رنگ کرده‌اند.
در طول دو هفته محققان شش بار در روز در بازه‌های زمانی ۵ دقیقه‌ای با رفتار مورچه‌ها را زیر نظر گرفتند. در مورچه‌های کارگر، ۷۱٫۹% حداقل در نیمی از تصویربرداری  بدون فعالیت بودند، ۲۵٫۱% هیچ‌وقت در طول تصویربرداری کار نکردند و تنها ۲٫۶% در تمام طول مشاهده‌شده فعالیت داشتند، محققان این مقاله را ماه پیش در Behavioral Ecology and Sociobiology نوشتند.
تحقیقات قبلی فرض می‌کرد که غیرفعال بودن ممکن است موقتی باشد و طبق ریتم‌های شبانه‌روزی سیرکادین در مورچه‌ها کنترل شود و مورچه‌ها به‌صورت نوبتی کار کنند ولی تحقیق جدید نشان می‌دهد مورچه‌های تنبل، تنبل می‌مانند و این ربطی به ساعت شبانه‌روز ندارد. با توجه به گروه این منفعل بودن استراحتی بین انجام دادن دو وظیفه نیست ولی شاید بخش مهمی از تقسیم‌کار باشد. فقط دلیل این کار هنوز نامعلوم است، یک نظریه می‌گوید مورچه‌های منفعل یا خیلی جوان یا خیلی پیر هستند. تحقیقات بعدی در بازه‌های زمانی طولانی‌تر شاید نشان‌دهنده  جابجایی بین حالت‌های تنبل یا مشغول به کار در مورچه‌ها باشد.

اینفوگرافیک مورچه های کارگر

درباره نویسنده

آرش رئیس‌بهرامی

دیدگاه شما چیست