مقالات

مرگ غیر عادی زرافه ها

نوشته شده توسط محیا فراهانی

صاعقه ها می توانند برای زرافه هایی که در محیط هایی با درختان بلند و اندک زندگی می کنند یا در محیط هایی که از لحاظ جغرافیایی و توپوگرافی مستعد جذب صاعقه هستند، خطری جدی ایجاد کنند. گزارشاتی از شاهدان عینی حاکی ازین است که هنگام وقوع طوفان هایی همراه با رعد وبرق زرافه ها سرشان را پایین می گیرند و حتی در کوتاه کردن قدشان با هم رقابت می کنند.
بین سال های ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹ زیستگاه حفاظت شده “کرگدن و شیر” در کروگرزدورپ در آفریقا جنوبی، ۲ تا از ۳ زرافه اش را در اثر رعد و برق از دست داد. سومین زرافه هم که جوان تر بود مورد اصابت قرار گرفت اما نجات یافت. زرافه ای به نام بتثی هم در دنیای والت دیزنی در فلوریدا در سال ۲۰۰۳ در مقابل چشم شاهدان بسیاری توسط صاعقه کشته شد. زرافه جوانی در مرکز حیات وحش لوییزیانا به نام داتسی در اثر برخورد کردن صاعقه به درخت کنارش جان خود را از دست داد.
هیملی نیز که در آفریقای جنوبی زندگی میکرد، در نوامبر ۲۰۱۰ توسط صاعقه کشته شد. هیملی که در تصویر نشان داده شده است، زرافه معروفی با سابقه بازیگری بود که بسیار هم از سوی هم بازیان انسانش مورد توجه و محبت قرار گرفته بود.

برنارد شیمک و زرافه ای بداقبال

برنارد شیمک و زرافه ای بداقبال

باید در نظر گرفته شود که درباره مورد کروگرزدورپ، زرافه ها به صورت آزمایشی در زیستگاهی نامناسب قرار گرفته بودند. زرافه ها، گاوها و سایر سم داران در محیط هایی غیر از شرایط طبیعی در معرض خطر مرگ با رعدوبرق هستند، به طوری که حتی یک گله کامل فقط با یک برخورد صاعقه تلف می شود. گزارشات دیگر هم درباره مرگ گاو های وحشی، بزکوهی و حیوانات دیگر به طریق مشابه وجود دارد.
گاهی گیاهخواران بر اثر گیرکردن گردنشان در لابه لای شاخه ها می میرند. این خطر بیشتر برای گوزن های شاخدار وجود دارد، ولی گزارشاتی هم برمبنای مرگ مشابه گوزن های بدون شاخ، اسب ها و حیوانات دیگر هم منتشر شده است و حداقل یک بار برای یک زرافه نیز اتفاق افتاده است.در این مورد حیوان بیچاره هنگام غذا خوردن لیز خورد و گردنش میان شاخه ای چنگالی شکل گیر افتاد. اسکلت زرافه برای مدت ها آنجا باقی ماند، تا مردم آن را پایین کشیدند.

هواپیما متعلق به خیریه ایست مربوط به حیات وحش که درباره شکار سگ ها مطالعه می کردند.

هواپیما متعلق به خیریه ایست مربوط به حیات وحش که درباره شکار سگ ها مطالعه می کردند.

عکس سمت راست، عکس کم تر دیده شده ایست که در باند فرودگاهی در بوتسوآنا گرفته شده است و تقریبا نیازی به توضیح ندارد. هنگامی که هواپیما بلند شده، زرافه به میان مسیر دویده است. خلبان نجات پیدا کرد. هرگاه این تصویر در دید عموم قرار می گیرد، مردم کی گویند که چه وحشتناک است و چه خلبان بی عرضه ای بوده که با یک زرافه برخورد کرده است و نکته ای که فراموش می کنند در نظر بگیرند این است که در لحظاتی خاص هنگام فراز و فرود، هم برای خلبان و هم برای هواپیما گزینه های محدودی وجود دارد و درواقع کار زیادی نیست که خلبان بتواند انجام دهد.

زیرنویس عکس: زرافه ها در آب عمیق. آن ها سعی می کنند از آب عبور کنند اما نظرشان عوض می شود و باز میگردند.

زیرنویس عکس: زرافه ها در آب عمیق. آن ها سعی می کنند از آب عبور کنند اما نظرشان عوض می شود و باز میگردند.

آیا زرافه ها هرگز غرق می شوند؟درواقع این به توانایی درآب فرورفتن، شنا کردن و معلق ماندن خود زرافه ها بستگی دارد. موارد کمی از زرافه ها در آب های کم عمق لیز خورده اند و غرق یا تقریبا غرق شده اند. شاید به نظر عجیب و احمقانه برسد که ممکن است حیوانات نیز به این شکل بمیرند اما حادثه برای بهترین ها هم رخ میدهد.

درباره نویسنده

محیا فراهانی

دیدگاه شما چیست