آخرین اخبار

تولید بذر یونجه با خلوص ۹۹ درصد در یک شرکت اصفهانی

نوشته شده توسط زینب دبیری

یک شرکت تولید کننده بذر در اصفهان موفق به تولید بذر یونجه به خلوص ۹۹ درصد شده است، کنترل کیفی دقیق بذرها، بسته‌بندی استاندارد و با کیفیت و استفاده از کود بیولوژیک ریزوآلفا جهت تثبیت نیتروژن هوا از دیگر مزایای بذر یونجه این شرکت است.
سیدمجتبی مدرس هاشمی مدیرعامل یک شرکت تولید کننده این بذر در گفتگو با خبرنگار علمنا در اصفهان با اشاره به اینکه یکی از قابلیت‌های مهم این شرکت، تولید بذرهایی با متولوژی‌های علمی و جدید است، اظهارداشت: تولید بذر پرایم شده جعفری و شوید در بسته‌بندی یک کیلوگرمی و عرضه به بازار از ویژگی‌های منحصر به فرد این شرکت است.
وی بیان داشت: این بذرها با بهره‌گیری از پلی‌اتیلن گلایکول ۶۰۰۰ پرایم شده است به گونه‌ای که در زمینه صفاتی مانند استارت، سرعت و میزان جوانه‌زنی بذرها از یکدیگر متمایز می‌شوند.
مدرس هاشمی با اشاره به تهیه بذر پلت شده در این شرکت، گفت: این بذرها مانند مرزه یکی از فرمول‌های پایه پلت فرمول معروف جهان است که با استانداردهای جهانی مطابقت داشته و از دانش فنی هم بی بهره نبوده است.
وی با بیان اینکه یکی از فعالیت‌های منحصر به فرد این شرکت تهیه بذر یونجه است، خاطرنشان کرد: یونجه گیاهی چند ساله یا دائمی است و بیشتر در نواحی خشک و آفتابی یا گرم که در آن مناطق آب زیادی در دسترس است می‌روید.
مدرس هاشمی با اشاره به اینکه مهمترین ویژگی یونجه به ویژه در ایران تولید علوفه خشک از ۱۰ تا ۵۰ تن است، اظهارداشت: این در حالی است که که با رشد فراوان یونجه در ایران غلبه بر علف‌های هرز و زنده‌مانی در شرایط تنش خشکی و شرایط دشوار از مشخصه‌های یونجه است.
وی گیاه انگلی سس را بزرگترین مشکل پیش‌روی تولید علوفه یونجه عنوان کرد و ادامه داد: سس گیاهی است یکساله که با بذر تکثیر شده و گونه‌های زیادی از آن در ایران وجود دارد سس دارای تنوع میزبانی بسیار بالایی بوده که یونجه یکی از آنها محسوب می‌شود.
مدرس هاشمی با بیان اینکه گیاه سس دارای ساقه استوانه‌ای نازک به رنگ نارنجی مایل به زرد است که دور ساقه گیاه پیچده می‌شود، اظهارداشت: این
گیاه پس از پیچش دور ساقه یونجه و با وارد کردن آلات مکنده خود در ساقه ارتباط خود را با زمین قطع کرده و از شیره پرورده گیاه یونجه تغذیه می‌کند.
وی در مورد چگونگی تشخیص بذر سس، گفت: این بذر پوسته خارجی سفت و محکمی دارد که آن را از عوامل نامساعد محیطی حفظ می‌کند و به بذر این امکان را می‌دهد که تا ۲۰ سال در زمین بماند.
مدرس هاشمی افزود: بوته سس می‌تواند با پیشروی خود لکه‌ای به قطر سه متر در مزرعه به وجود آورد و در آلودگی شدید ۸۰ تا ۱۰۰ درصد از مزرعه را بپوشاند و در نهایت مزرعه یونجه را به نابودی بکشاند.
وی با بیان اینکه برای رفع این مشکل دستگاه‌های پیشرفته و فرآوری بذر با بهره‌گیری از سیستم الکترومغناطیس طراحی شده است، تصریح کرد: اساس کار این دستگاه به این صورت است که بر مبنای ترکیب سطح زیربذرهای نامرغوب و علف هرز سس با براده‌های آهن استوار است، به این صورت که در مراحل مقدماتی بذر تا حد زیادی توسط الک و هواکش و تریورهای بذر یونجه تمیز شده و سپس از براده‌ها نرم آهن به کمک آب و روغن با مخلوط بذری نسبتا تمیز ترکیب شده و در نهایت در استوانه فلزی مغناظیسی بذرهایی که آهن را جذب کرده‌اند از بذر سالم تفکیک می‌شوند.
مدرس هاشمی ادامه داد: این شرکت در راستای تولید بذرهای گواهی شده و مرغوب ضمن تجهیز به سیستم بوجاری الکترومغناطیس که از کشور ایتالیا وارد شده است موفق به تولید بذر با کیفیت بسیار عالی و در حد استاندارد بین‌المللی ISTA شده است.

افزایش کیفیت و عملکرد بذر

آماده سازی کلمه ای است که برای توضیح عملیات تمیز کردن بذر ، خالص سازی و تجزیه بذر مورد استفاده قرار می گیرد علاوه بر این در عملیات پیشرفته، مراحل بیشتری برای افزایش عملکرد بذر و استقرار و نمو گیاه و به کارگیری ترکیب های مختلف از آن ها انجام میگیرد که اینها در سه گروه طبقه بندی می شوند
۱- افزایش کارایی فیزولوژیکی
۲- تیمارهای کاهش فعالیت بیماری ها و آفات و بهبود نمو بذر
۳- پلت کردن و پوشش دار کردن بذر
جنبه های مختلف فنآوری بذر بخش تخصصی گسترده ای را در کتاب ها و مقالات و سمینارها اختصاص داده است.این امر شامل مقالاتی در زمینه ((ساختار شناسی بذر)) بیماری شناسی و تیمار بذر، کیفیت بذر، تولید بذر ،تیمارهای شیمیایی بذر می باشد عناوینی مانند پرایمینگ – پلتینگ و کوتینگ بذر سر لوحه مقالات متعدد قرار گرفته اند.

درباره نویسنده

زینب دبیری

دیدگاه شما چیست