آخرین اخبار

علم ابزاری برای تفکر

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

صبح امروز مراسم افتتاحیه هفته ترویج علم در برج میلاد تهران همزمان با آغاز نخستین جشنواره علم و عامه با حضور جمعی از مروجان و علاقه مندان علمی برگزار شد.
دکتر اکرم قدیمی رییس انجمن ترویج علم ایران در این مراسم بیان کرد : جهان امروز با چالش های جدی روبه روست که شناخت آنها و استفاده از ابزار مناسب آن می تواند باعث رفع این موانع شود و انجمن ترویج علم از بدو تاسیس تا کنون سعی در همه گیری مباحث علمی  و  برطرف نمودن چالش ها و مشکلات حوزه ترویج علم نموده است.
وی گفت : این هفته که بصورت نمادین در حال برگزاری است زمانی برای تقدیر از زحمات و تلاش ها و همچنین مروجان علمی است و ما در این بزرگداشت به کمک تمام سازمان و نهادهای مرتبط با حوزه علم نیازمندیم.
قدیمی ضمن بیان اینکه ترویج علم همسنگ زکات است و در احادیث نیز می توان به این مساله مهم پی برد افزود : انجمن ترویج علم در پی نشان دادن و چشاندن علم به آحاد مردم است.
رییس انجمن ترویج ضمن برشمردن اهداف ترویج علم گفت : یکی از اهداف ترویج علم همزیستی و صلح است؛ همچنین برانگیختن حس کنجکاوی در میان عام مردم و مبارزه با خرافات و جهل  نیز دیگر رسالت های ترویج علم است.

اما دکتر رضا منصوری مدیر طرح رصدخانه ملی دیگر سخنران این مراسم بود که ضمن پرداختن به سوال  ”  وظایف اصلی انجمن های علمی چیست؟ ” و تشریح پاسخ آن به حاضران در این مراسم بیان کرد : مشکل اصلی ما این است که باید بدانیم علم ابزاری را فراهم می کند تا مفاهیم جدید ساخته شود که با زبان کلامی نمی شود.
دکتر منصوری با بیان اینکه در کشورمان صحبت از ترویج علم میشود، در صورتی که معنای واقعی خود علم را به صورت دقیق نمیدانند به نکوهش برخی از فعالیت هایی که بدون پشتوانه تحقیقات بنیادی صورت می پذیرد پرداخت.
او در این خصوص گفت: در کشورهای پیشرفته برای پروژه های علمی هزینه می کنند و در کنار آن برای معرفی و توجیه این پروژه ها نیز هزینه می شود که متاسفانه در کشور ما سهم موضوع اول ( هزینه برای پروژه های علمی ) بسیار ناچیز و سهم موضوع دوم ( هزینه برای معرفی و توجیه این پروژه ها به مردم ) هم صفر است.
مدیر طرح رصدخانه ملی گفت: معنای واقعی علم این است که علم ابزاری برای تفکر است و باید بدانیم که علم مثلا با فناوری فرق می کند. همچنین باید این را هم جزو تعاریف بعدی علم مطرح کرد که علم ابزار نیز بوجود می آورد و صرفا بحث و کلام نیست.
دکتر منصوری در انتهای صحبت خود باز هم به مروجان و علاقه مندان حاضر در مراسم امروز متذکر شد که نباید دو مقوله مهم آموزش و علم را یکی دانست و این اشتباه بزرگ در کشور ماست که این دو مقوله را یکی می دانند و انجمن های علمی که نهاد نماینده علم هستند باید به جامعه بفهماند که اگر اکنون در علم هزینه نشود در آینده  با مشکلات عدیده ای رو به رو خواهیم شد.
پس از ایشان پنلی برای بررسی نقش انجمن های علمی در ترویج علم نیز برگزار شد.
انجمن ترویج علم تا پایان هفته در برج میلاد تهران میزبان علاقه مندان به حوزه علم و پژوهش خواهد بود.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست