اخبار اخبار ایران و جهان

از رونمایی کاوشگر مریخی جدید چین تا نابودی پرتابگر جدید آمریکا

نوشته شده توسط محمدرضا رضائی

در هفته گذشته خبرهای مختلفی در عرصه فناوری فضایی و کاوش‌های منظومه شمسی منتشر شد که در اینجا برخی از مهم‌ترین این خبرها را مرور می‌کنیم.

رونمایی از کاوشگر جدید چین برای کاوش مریخ
در هفته گذشته هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت در چین برگزار شد و در آن از ماکت کاوشگر جدید مریخی این کشور رونمایی شد. این کاوشگر از یک مدارگرد و سطح‌نشین تشکیل شده است و احتمالا تا سال ۲۰۲۰ طراحی و ساخت آن به اتمام می‌رسد. چینی‌ها در سال ۲۰۱۱ در نخستین تلاش خود برای ارسال فضاپیما به مریخ ناکام ماندند. در آن سال مداگرد «یینگو-۱» همراه با فضاپیمای «فوبوس-گرانت» روسیه به فضا پرتاب شد، اما به دلیل نقص در رایانه مرکزی پرتابگر زنیت، هر دو کاوشگر موفق به خروج از مدار زمین و سفر به مریخ نشده و پس از چند روز در جوّ نابود شدند. این در حالی است که هندوستان در سال گذشته موفق شد نخستین کاوشگر آسیایی مریخ را با موفقیت در مدار این سیاره قرار دهد. چین در عرصه فضا رقابت تنگاتنگی با هندوستان دارد.

۱

نابودی پرتابگر تحقیقاتی آمریکا
پرتابگر فضایی جدید اسپارک، متعلق به نیروی هوایی ارتش آمریکا، حدود یک دقیقه پس از پرتاب از بین رفت. این پرتابگر حامل ماهواره «هایاگاست» و ۱۲ نانو ماهواره دیگر بود. پرتابگر اسپارک، پس از پرتاب به دلیل بروز نقص در یکی از موتورها، به سرعت به دور خود چرخید و سپس سقوط کرد. این پرتابگر سه مرحله‌ای سوخت جامد، ۱۷ متر طول دارد و قادر است تا ۲۵۰ کیلوگرم محموله را در مدار پایین زمین قرار دهد. هدف از طراحی و ساخت پرتابگر اسپارک، ایجاد یک سامانه پرتابی سبک و ارزان‌ قیمت برای ارسال ماهواره‌های کوچک به فضا است.

۲

شیرجه در انسلادوس
فضاپیمای کاسینی در هفته گذشته، برای بررسی اقیانوس زیرسطحی انسلادوس (قمر زحل) از فاصله ۴۶ کیلومتری قطب جنوب آن گذر کرد. گذر کاسینی در حقیقت شیرجه در یخ‌فشان‌های این قمر و بررسی ترکیبات آنها بود. دانشمندان احتمال می‌دهند که ممکن است اقیانوس زیرسطحی انسلادوس میزبان نمونه‌ای از حیات باشد. در این تصویر نمایی از هلال این قمر بر فراز حلقه‌های زحل دیده حین انجام عملیات اخیر کاسینی دیده می‌شود.

۳

بازگشت دوباره اسپیس‌شیپ۲
حدود یکسال از سقوط هوافضاپیمای اسپیس‌شیپ۲ می‌گذرد. سانحه‌ای در جریان یکی از آخرین پروازهای آزمایشی آن اتفاق افتاد و باعث کشته‌شدن یکی از خلبان‌های آن شد. اما هم‌اکنون نمونه جدید و بهینه‌سازی‌شده‌ای از این هوافضاپیما توسط شرکت ویرجین گلکتیک ساخته شده است. هدف از پروازهای اسپیس‌شیپ۲، سفر گردشگران فضایی به ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری (مرز بین فضا و زمین) و بازگشت ایمن آنهاست. تاکنون حدود ۸۰۰ نفر بلیط ۲۵۰ هزار دلاری سفر با این هوافضاپیما را خریده‌اند.

۴

پرتاب ماهواره‌های سامانه موقعیت‌یاب جهانی
پرتابگر اطلس ۵، در ۳۱ اکتبر، نسل جدیدی از ماهواره‌های سامانه موقعیت‌یاب جهانی (GPS) را با موفقیت در مدار زمین قرار داد. این پرتابگر غول‌پیکر ۵۸ متر طول دارد و ۵۹ پرتاب خود تنها یک ماموریت ناموفق داشت. پرتابگر اطلس۵ در کارنامه خود ماموریت‌های مهم و تاریخی را در کاوش‌های فضایی پرتاب کرده است. ماموریت‌هایی مانند نیوهورایزنز به مقصد پلوتو، مداگرد اکتشافی مریخ و فضاپیمای جونو به سیاره مشتری از مهم‌ترین این ماموریت‌ها هستند.

۵

درباره نویسنده

محمدرضا رضائی

علاقه من به علوم فضایی و نجوم از یک طرف و عشق به روزنامه‌نگاری و نویسندگی از سوی دیگر باعث شد که به سمت روزنامه‌نگاری علمی کشیده شوم. از سال ۱۳۸۵ فعالیت در مطبوعات را به طور رسمی شروع کردم و حالا این افتخار را دارم که با بهترین و معتبرترین روزنامه‌ها، نشریات و خبرگزاری‌ها همکاری می‌کنم.

دیدگاه شما چیست