آخرین اخبار

کتاب محاط در محیط منتشر شد

نوشته شده توسط زینب دبیری

کتاب “محاط در محیط” توسط دکتر آزاده شاهچراغی عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات و با همکاری اساتید پیشکسوت معماری و شهرسازی ، در زمینه کاربرد روان‌شناسی محیطی در معماری و شهرسازی، به چاپ رسید.
به گزارش علمنا، آزاده شاهچراغی استادیار گروه معماری دانشکده هنر و معماری این واحد دانشگاهی، با اشاره به تلاش هشت ساله نویسندگان این کتاب، برای تهیه و تدوین آن، گفت: کتاب محاط در محیط برای نخستین بار یافته‌های علم روان شناسیِ محیطی را به عنوان یکی از پارادایم‌های پسامدرن آفریننده نظریه در معماری و شهرسازی به صورت جامع بررسی کرده است.
وی ادامه داد: این کتاب مبتنی بر دانش جهانی و منطبق با شرایط بومی و لایه‌های فرهنگی در ایران تشریح شده و پیشنهادهای چندگانه‌ای برای کاربردی شدن این یافته‌ها در طراحی محیط زندگی توسط طراحان آن ارائه شده است.
شاهچراغی به کمتر از یک قرن مطالعه بر روی دانش روان شناسی محیطی و تأثیرات متقابل انسان و محیط اشاره کرد و افزود: در کتاب “محاط در محیط” ضمن آنکه یافته‌های روان شناسی محیطی در دو شاخه علوم رفتاری و علوم ادراک و شناخت معرفی می‌شود، پیشنهاداتی برای بکارگیری این یافته‌ها در طراحی محیط زندگی ارائه شده است.
وی تصریح کرد: مباحثی مانند طراحی متابولیسمی، گرافیک محیطی، طراحی اجتماع‌پذیری و اجتماع گریزی، طراحی انعطاف‌پذیری، طراحی قابلیت محور، طراحی پایه ادراکی، طراحی رفتارگرا ، معماری چند حسی و طراحی همساز با ادراک بخشی از مطالب مورد بررسی در این کتاب است.
شاهچراغی ادامه داد: از دیگر پیشنهادات مطرح شده در این کتاب به طراحان و برنامه ریزان محیط، معماران و شهرسازان، می توان به برنامه ریزی کل نگر- طراحی جزء نگر ، طراحی مبهم یا فریبنده ، طراحی یادآور ،خلق دشوارزیبایی و در نهایت، آفرینش مکان اشاره کرد.
عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات خاطر نشان کرد: این کتاب ضمن معرفی” هنرِ طراحی  علمی” ، راهکارهایی برپایه پیوند پژوهش و طراحی در این حوزه پیشنهاد کرده است.

آزاده شاهچراغی مؤلف کتاب

آزاده شاهچراغی مؤلف کتاب

وی کتاب “محاط در محیط” را دومین اثر تالیفی هریک از نویسندگان آن دانست و افزود: این کتاب در ۵۷۲ صفحه به صورت رنگی توسط انتشارات سازمان جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران منتشر شده و ویرایش ادبی آن برعهده گیتی سبزواری بوده است.
شاهچراغی با اشاره به همکاری دکترعلیرضا بندرآباد، شهرساز و معمار و استادیار گروه شهرسازی دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی در این پروژه، تصریح کرد: در تالیف این کتاب دکتر حمید ماجدی، رییس دانشکده هنر و معماری واحد علوم و تحقیقات، دکتر ایرج اعتصام، عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات و استاد معماری و شهرسازی دانشگاه تهران، دکتر علیرضا عینی فر، استاد دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران و دکتر علی عسگری، دانشیار دانشگاه یورک کانادا نقش موثری داشته‌اند.

درباره نویسنده

زینب دبیری

دیدگاه شما چیست